2018 Meksika GP’de zaferin sahibi Red Bull pilotu Max Vertappen oldu. Mercedes pilotu Lewis Hamilton ise beşinci şampiyonluğunu ilan etti.

Polden kalkan Daniel Ricciardo çok kötü bir kalkışla birlikte üçüncülüğe düşerken, Max Verstappen ve Lewis Hamilton ilk viraja yan yana girdiler ve önde kalan isim Verstappen oldu. Ön kanadı kırılan Esteban Ocon, ve Toro Rosso’dan Brendon Hartley ilk turun ardından pite geldiler.

Fernando Alonso 5. turda kenara çekerek yarışı bıraktı. Alonso’nun aracının kaldırılması için sanal güvenlik aracı sistemi devreye sokuldu. VSC periyodu sadece bir tur sürdü.

Hamilton 12. turda pite gelerek kırmızı renkli Süper Yumuşak lastiklere geçti ve 5. sırada geri döndü. Arkasından gelen Valtteri Bottas da pite girdi ve 8. sırada çıktı. 13. turda Ricciardo da Süper Yumuşak lastiklere geçti ve Hamilton’ın arkasında, 5. sırada piste geri döndü. Bir sonraki tur yarış lideri Verstappen pite geldi ve Süper Yumuşak lastiklerle üçüncü sırada piste geri döndü. Bir sonraki tur ise Kimi Raikkonen’i geçerek ikinci sıraya yükseldi.

17. turda önce Hamilton, sonra da Ricciardo Raikkonen’i geçmeyi başardılar. 18. turda pite gelen Sebastian Vettel pite geldi ve dördüncü sırada çıktı. Hemen arkasından geçen Raikkonen de altıncı sırada dönebildi. Ferrari pilotları Süper Yumuşak lastiğe geçtiler.

31. turda Renault pilotu Carlos Sainz kenara çekerek durdu ve sanal güvenlik aracı sistemi başladı. Üçüncülük için savaşan Ricciardo ve Vettel trafiğe takılınca yakın bir savaş başladı ve Vettel DRS ile rakibini geçmeyi başardı. Vettel 39. turda Hamilton’ı da geçmeyi başardı ve ikinciliğe yükseldi.

Yerel kahraman Sergio Perez 41. turda garaja çekti ve yarışı bıraktı. Hamilton’ı yakalayan Ricciardo 47. turda bir kez daha deneme yaptı, ancak Hamilton lastik kilitleyince dışarı taştı ve yerini teslim etmek zorunda kaldı. Vettel 48. turda pite geldi ve Ultra Yumuşa klastiğe geçti. Peşinden gelen Hamilton da Ultra Yumuşak lastiğe geçti.

Lider Verstappen de 49. turda pite geldi ve Süper Yumuşak lastiklere geçti. 49. turda pite geçen Bottas da takım arkadaşı gibi Ultra Yumuşak lastiğe geçti ve altıncı sırada çıktı.

Son bölümde Ricciardo ve Vettel tekrar mücadele ederken, bitime 10 tur kala Ricciardo aracının arkasından dumanlar çıkar halde kenara çekti ve durdu. Ricciardo’nun aracını kaldırmak için sanal güvenlik aracı sistemi devreye girdi. VSC esnasında Bottas pite geldi ve Hiper Yumuşak lastiklere geçti.

Verstappen yarışı kazanırken, Vettel ikinci ve Raikkonen üçüncü bitirdi. Hamilton ise beşinci dünya Formula 1 şampiyonluğunu elde etti.

Yarış olay ve tekrar videolarına buradan ulaşabilirsiniz.

3 Yorum

 1. Ferrari çok rahat bir takımlar şampiyonluğu alabilirdi.Onun da içinden geçtin Vettel.

  Yarış ıcın diyecek birsey yok.Ekstrem şartların olduğu, lastikleri uygun aralıkta kullanabilen tek takımın Redbull olduğu bir yarıştı.

  Mercedes uygun aralık konusunda en kötü olanıydı.Ama ıkı kere daha pıt yapsalar yine aynı yerlerde bitirirlerdi.

  Vers güzel kazandı, çocukta tamamen bir şampiyon Dna’sı var.Kendine güveni çok yerinde, asla hata yapmıyor, konsantrasyonu oldukça yüksek.

  Vettel kariyerinin ciddi son yılını geçirdi.Gerçekten berbat bir sezondu onun için.Bir daha bu şansı en azından yeni döneme kadar bulabileceğini sanmıyorum.

  Kimi den sonra en sevdiğim pilot olsa da bitmeyen, çaylak hataları gerçekten kabul edilemez.Son 10 yıllarda böylesine şahit olmamıştık..

  En azından takım şampiyonluğu ıcın Mercedesten bir yarış dışına ihtiyacımız var..

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]