2018 Macaristan GP Sıralamalar: Yağmur vurdu, Mercedes’ler 1-2!

15

2018 Macaristan GP sıralama turlarında Lewis Hamilton 1.35.658’lik derecesiyle pol pozisyonunun sahibi oldu. Hamilton’un şampiyonadaki rakibi Sebastian Vettel ise 4.’lükten öteye gidemedi.

Q1’den önce yağan yağmur pisti ıslatmıştı ve pilotlar ilk turlarını yağmur lastikleriyle attı. Pist çok çabuk kurudu ve pistteki herkes kuru zemin lastiklerine geçerek turladılar. İlk seansta Vandoorne, Leclerc, Ocon, Perez ve Sirotkin elenen isimler oldu. Q1 sonuçları ise şu şekilde;

Q2’nin başında Sebastian Vettel hariç bütün pilotlar ilk turları için kuru zemin lastikleriyle piste çıktılar, ancak yağmur şiddetini arttırınca kuru zemin lastikleriyle piste çıkan herkes pite dönmek zorunda kaldı. İlk turuna yağmur lastiğiyle başlayan Vettel, en iyi şartlarda turlayarak rahat şekilde son bölüme kalmayı başardı.

Seansın ortalarında yağmur şiddetini iyice arttırdı ve yağmur lastiği yetersiz hale geldi. Raikkonen ve Stroll’ün spin attığı görüldü. Raikkonen hasar almazken Stroll ön kanadını kırdı. Son sektörde yağan yoğun yağmur pilotları zorlarken, pist yoğun yağmur lastiğine uygun hale gelince kimse derecesini geliştiremedi. Alonso, Ricciardo, Hulkenberg, Ericsson ve Stroll elenen isimler oldu. Q2 sonuçları ise şu şekilde;

Son bölümde yağmur şiddetini arttırmaya devam etti ve herkes yoğun yağmur lastikleriyle piste çıktı. İlk haklar sonucunda oluşan sıralama şu şekildeydi: Hamilton, Bottas, Raikkonen, Verstappen, Sainz, Vettel, Hartley, Magnussen, Grosjean, Gasly. Pilotlar şartların iyileşmesini umarak seri şekilde turlamaya devam etti.

Dereceler sürekli gelişmeye devam etti ve pite gelip yeni bir set yoğun yağmur lastiğine geçen pilotlar oldu. Pistin sürekli hızlanmasıyla beraber sıralamadaki belirsizlik son tur tamamlanana kadar devam etti.

1.35.658’lik derecesiyle polün sahibi Lewis Hamilton oldu. Bottas 2. Raikkonen 3. Vettel 4. sırada kaldı. Q3 sonuçlarının tamamı ise şu şekilde;

15 Yorum

  1. Valla Vettele fazla yüklenmemek lazım. Elinden geleni yaptı.Şartlar değişkendi.Mercedes pilotları arka arkaya turladıklari icin yakındilar.Yarın Mercedesleri avlayacagimizi düşünüyorum.En önemlisi iki Mercedesi bölmeliyiz.

  2. Vettel’in kaybedişi tamamen geçen hafta ile ilgili. Yağışta çok fazla risk alamadı. Ferrari pilotları şu an fazla baskı altında. Bu duruma yağmur ne yazıkki yardım etmiyor, ama takımın bir şekilde bunun üstesinden gelmesi gerekiyor.

    Fakat söylediklerine göre yaşığ altında araçta Mercedes’de ki kadar hız yokmuş. İlginç tabi.

    Yarın stresli bir yarış olacak, sonunda Ferrarilerin Mercedes’in bize izlettiği bu karelerin aynısını onlara karşı izleteceğine inanıyorum. FORZAFERRARİ

    Verstappen’in de yağmur performansı pek iyi gözükmedi. Ilginç.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]