2018 Macaristan GP’nin kazananı Lewis Hamilton oldu. Sebastian Vettel 2. Kimi Raikkonen ise 3. Olarak podyumu tamamlayan isimler oldular.

Startın ardından Mercedes’ler yerini korurken Vettel takım arkadaşı Raikkonen’i geçti. Verstappen yumuşak lastiklerle yarışa başlayan Sainz’ı geçti ve Sainz 8. sıraya kadar geriledi. Gerilerde ise frenleme esnasında Ericsson önce Ricciardo’nun sol ön lastiğiyle, sonra da Force India ile temas yaşadı. 

İlk turun ardından Charles Leclerc yolda kalırken 5 tur sonra Max Verstappen güç ünitesi sorunuyla yolda kaldı. 

Sonrasında Alonso Haas’a göre tempo tutturmakta zorlandı ve Grosjean’a 6. turda geçildi, 2 tur sonra ise Ricciardo geçti. Ricciardo sonraki 5 turda Hulkenberg, Hartley ve Sainz’ı geçerek 7. Sıraya yükseldi.

14. turda Raikkonen yeni lastikler için pite geldi ve biraz yavaş bir pit stop ile lastiklerini değiştirdi. Fin pilot piste Magnussen ile Sainz’ın arasında 6. Sırada döndü. Mercedes Bottas’ı hemen pite alarak Ferrari’ye cevap verdi. Hızlı pit ve pist üstü pozisyon avantajıyla Bottas piste Magnussen’in önünce 4. Sırada geri döndü.

20. turda Bottas ve Raikkonen Gasly’in önündeydi. Hamilton da Vettel’in 8 saniye önündeydi. 25. Tuda yarış lideri Hamilton Vettel’in 6.2 saniye önündeyken pite geldi. Hamilton pitten Vettel’in 13.5 saniye arkasında 2. sırada piste döndü.

Gasly 32. turda pite geldi ve piste 6. sırada her iki McLaren’in de önünde piste döndü. McLaren’ler henüz pite gelmemişti.

Yarışın yarısı geçildiğinde Vettel henüz pite gelmemiş ve Hamilton’un 12 saniye önünde liderdi. 3. Bottas ise Hamilton’un 12 saniye ardındaydı. Sonrasında Raikkonen Bottas ile olan farkı kapattı ve Ricciardo da Raikkonen’in 5 saniye ardına geldi. 6. sıradaki Gasly 30 saniye gerideydi.

38. Turda Raikkonen yeni set yumuşak lastikler için pite gelirken Bottas o sırada pistin en hızlı turlarını atıyordu. Bir tur sonra Vettel de pite geldi, ancak Ferrari pit ekibi yine yavaş bir pist stop yaptı ve Vettel pit çıkışı Bottas’ın ardında kaldı. Bottas o sırada Hamilton’un 8 saniye ardında 2. sıradaydı.

45. turda Ricciardo pite geldi ve yarış başından beri kullandığı yumuşak lastikleri ultra yumuşaklar ile değiştirdi. 6 tur sonra Vandoorne vites kutusu sorunuyla yolda kaldı.

55. turda Hamilton Bottas ile olan farkı 15 saniyeye kadar çıkarmıştı. Vettel Fin pilotu zorlamaya devam ederken diğer Ferrari pilotu Raikkonen bu ikilinin 2.5 saniye ardına gelmişti. 

Bottas biten lastikleriyle dayanmaya çalışırken Raikkonen Vettel’i yakalamıştı. Bu üçlünün performansı tur başına Hamilton ve Ricciardo’da 2 saniye daha yavaştı. 

65. turda Vettel 2. virajda agresif şekilde dışarıdan atağını yaptı. Aracını iç tarafa konumlandıran Bottas lastiklerini kilitleyerek Vettel’e çarptı ve kanadını kırdı. Vettel’in aracı hasar almamıştı. Raikkonen Vettel ile birlikte 2. virajda Bottas’ı geçti.

Bottas biten lastikleri ve kırk kanadıyla zaman kaybetmeye devam etti ve Ricciardo’nun önüne kadar geriledi. Avustralyalı ilk virajda dışarıdan Mercedes’i geçmeye çalıştı ancak Bottas viraja çok derinden girince temas yaşandı. Ricciardo’nun bargeboard kısmında hasar olsa da 2 tur sonra Fin pilotu yakaladı ve geçti. 

Hamilton Bottas’ın arkasındakileri tutmasıyla rahat şekilde kazanırken, Vettel 4. başladığı yarışta hasar azalttı. Pierre Gasly Toro Rosso için oldukça iyi bir sonuç elde ederken Alonso doğum gününde McLaren’e 4 puan getirmeyi başardı.

Yarış olay ve tekrar videolarına buradan ulaşabilirsiniz.

Tüm sonuçlar ise şu şekilde;

10 Yorum

 1. Mercedes çırpındı.Şansları yaver gidiyor hemde oldukça.Ama ne zamana kadar şanslarının ardına sığınabilecekler, ben bunun çok uzun süreceğini sanmıyorum.Ferrarinin ikinci yarıda net şekilde kazanmaya başlayacağına inanıyorum.İki pilotta gayet iyi asılıyor şampiyonaya.Ferrarinin onu acık olsa Mercedes en az iki pilottan da 20+ sn yiyecekti.Bottas tur bile yiyebilirdi.

  Bu kadar sönük psikolojide bir pilot uzun yıllardır hatırlamıyorum.Adam bildiğin Hamiltonun itligini yapıyor.Bu kadar şahsiyetsiz bir şekilde nasıl yarışıyor, yarışmıyorda zaten.Pistte arkasındakileri yavaşlatmak görevi.Kendi planı yok, başkasının planları için pistte dolanıyor.

  Ferrari ufak hatalar yapmasa Vettel Hamiltonu pençesine alabilirdi.Çok farklı olabilirdi yarış.Yavaş pit bütün şansı öldürdü.

  Mercedes-benz-e göre Ferrari net şekilde hızlıydı, en azından bu sevindirici.

  Kimi hala 1 versyon motorla yarışıyor, sanırım belcikada 3 versiyon motora geçilecek.Büyük fark yaratacağını düşünüyorum.

 2. Bottas’ı her yarış yem niyetine atıyorlar Ferrari’lerin önüne. O kadar kızdığımız Ferrari bile bu denli kullanmıyor Raikkonen’i. Utanmasalar Hamilton’a çay da getir diyecekler.

  Bottas-Vettel olayı yarış kazası. Vettel çoktan öne geçip dönmeye başlamıştı, Bottas’ın kaçacak bir yeri yoktu. Vettel şanslıydı, o lastik nasıl patlamadı hala şaşkınım.

  Ricciardo ile olan olay için artık bir zahmet ceza verirler diye düşünüyorum. Lastiklerin bitik, kanadın hasarlı, yaptığın işe bak. Takım yerini geri ver dedikten sonra niye diyor, üstüne hala savunma yapıyor. Oha yani. 😀

  Biraz da Ferrari’ye giydirelim, erken pıt yaptıkları yetmedikleri gibi b.k gibi bir pit ile (1.5 sn kaybetti en az) adamın tüm şansını öldürdünüz. Belki yine ikinci olurdu ama Hamilton’ı yakalayabilirdi.

 3. Neymiş Bottascım, bekçilik yapmaya odaklanacağına kendi yarışına odaklanacakmışsın. Aciz pilotsun. Adam o kadar yavaş gitti ki, takım arkadaşından 20 sn yedi, 20 küsür saniyeden gelen Rai dibine yanaştı. Vettel’de güzel kondurdu Hamiilton’a odada hhehehe 🙂

  14 sn’lik farkı tamamen pit zamanlaması ve mekaniker hatasıyla eritti ama yapacak bir şey yok, kazananı tebrik ediyoruz. Şöyle olsaydı, böyle olsaydı demeye gerek yok. Hamilton ve Mercedes’in şansı bu aralar fazlasıyla yaver gidiyor. Umarım devam etmez.

  Sauber motor problemi mi yaşadı acaba? Yeni ünitede patlamayalım da, aman diyim 🙂

  F1 öyle bir hale geldi ki, sadece 4 net ismi yazılara geçiriyoruz. İlk dört dışı etkisiz eleman. Varlığı yokluğu kimsenin umrunda değil.

  Bu pist mevcut F1 araçları için cinayet.

 4. Bu arada Bottas yarış içerisinde çok güzel ikinci pilotluk yaptı. Bunun yanı sıra kazaları… Vettel ile teması normal yarış kazası o kadar içeri girerse oradan frenleyip dönemezdi. Ricciardo ile olan temas için ise hem ön kanadın yok hem içeriden dönüyorsun hem de geç frenaj yapıyorsun. Yani diyecek bir şeyim yok. Ricciardo’ya tebrikler belki sönük görüldü yarışta ama yaptığı ataklar ve performansı göz doldurdu benim için.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]