Monza pistinde koşulan sıralamalar sonucunda pol pozisyonunu kazanan isim Ferrari’nin Fin pilotu Kimi Raikkonen oldu.

Grid cezası olan Hulkenberg seansın son zamanlarında tur atarken elenen isimler geçen haftanın sürpriz ismi Segio Perez ile birlikte, Leclerc, Hartley, Ericsson ve Mclaren koltuğu sallantıda olan Stoffel Vandoorne oldu. İlk seansın en hızlı 3 ismi ise Vettel, Raikkonen ve Hamilton oldu.

2. Seansın ilk olayı Bottas’ın pit girişinde lastik kitleyip yarım spin atması oldu. Şampiyonluk adaylarından tur atan ilk isim Lewis Hamilton oldu. İngiliz pilot geçici süre ilk sırada yer alsa da Sebastian Vettel 1.19.785 ile Lewis Hamilton’un 0.013 saniye önünde yer aldı. Seansın bitimine 2:30 kala gridin tamamına yakını tekrar piste çıktı. Lewis Hamilton tur zamanını geliştiremezken Sebastian Vettel derecesini geliştirerek 1.19.629’luk derece yaptı. İkinci seansın bir diğer olayı ise Magnussen ve Alonso arasında ilk virajdaki kapışma oldu. Hatta seansın sonunda pit yolunda Mclaren patronu Zak Brown ile Haas patronu Günther Steiner arasında “gergin” bir konuşma gerçekleşti. Seansın sürpriz ismi ise Williams’ın Kanadalı pilotu Lance Stroll oldu ve en iyi 8. zaman turunu atarak kariyerinde ilk kez 3. seansa kalma başarısı gösterdi. Seansta ilk 3 sırayı Vettel, Hamilton ve Raikkonen alırkan elenen isimler Magnussen, Sirotkin, Alonso, Hulkenberg ve zaman turu atmayan Ricciardo oldu.

3. seansın ilk dakikalarında şampiyonların beklemesi dikkat çekti. Piste ilk çıkan isimler Gasly ve Grosjean oldu. 8:50 kala Vettel domino etkisini başlattı ve Stroll hariç herkes piste çıkmış oldu. İlk haklar sonunda 1.19.390 ile Hamilton ilk sırayı aldı. Hamilton, Raikkonen, Vettel sırasıyla ilk 3 sırayı alırken bu üçlü tarihin en hızlı turu olan Juan Pablo Montoya’nın 2004 sıralama turlarında attığı zaman turunu tarihe gömmüş oldu. İkinci haklarda ise piste ilk çıkan isimler Mercedes pilotları oldu ve gümüş okları Ferrari’ler takip etti. İkinci haklarda Hamilton pole derecesini geliştirerek geldi. Ardından Vettel geldi ve geçici bir süre ilk sırada yer alırken Kimi Raikkonen son noktayı koydu ve 1.19.119 ile pole pozisyonunun sahibi oldu. İlk 10 sıra: Raikkonen, Vettel, Hamilton, Bottas, Verstappen, Grosjean, Sainz, Ocon, Gasly, Stroll.

9 Yorum

  1. valla sürpriz oldu. Hem de HAM ilk tur derecesini geliştirmişken önce Vettel’in sonra Rai’nin geçmesi adeta güç gösterisi oldu. Yarışta Vettel “bir şekilde” RAI yi geçer. o yüzden Rai’ci tayfadan biri olarak umudum yok ama duble yüksek ihtimal.

  2. Ağlamak istiyorum 👏👏👍👍😂😂

    Vetteli takip ederken arkadan Kiminin yaklaştığını görüyordum.Harika bir turdu.Eski günlerden bir limit dersi verdi bizlere.

    Yarın yarışa sorunsuz başlayıp önde bitirmesini istiyorum.Vettel çok sakat yerde kaldı.Hamilton iyi başlayabilir.

    Ferrari Vettelin 1.ligine organize olan bir takım.Kimi yarışa lider devam ederse Ferrari tökezleyebilir.Durumu yönetemeyebilirler..

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]