Paul Ricard’da yapılan sıralama turlarında pol pozisyonu Mercedes’ten Lewis Hamilton’ın oldu.

Takım arkadaşı Bottas 0.118 saniye arkasında ikinci olurken Ferrari’nin Alman pilotu Sebastian Vettel 0.371 saniye geride kalarak ilk üçü tamamlayan isim oldu.

Red Bull pilotları Max Verstappen ve Daniel Ricciardo dördüncü ve beşinci sırayı elde ederken, Ferrari’nin diğer pilotu Kimi Raikkonen ancak altıncı sırada kaldı.

İlk seansta elenen isimler Williams ve Mclaren pilotlarının yanında koltuğu sallantıda olan Toro Rosso pilotu Brendon Hartley oldu. Charles Leclerc üst üste 5. kez ikinci seansa kaldı.

İkinci seansta pilotlar olası bir yağmur tehlikesine karşı piste hemen çıkmayı tercih ettiler. Bu bölümde takımlar değişik stratejiler izledi. Mercedes ve Red Bull en hızlı turlarını süpersoft lastiklerle atarken Ferrari ultrasoft lastikleri kullanmayı tercih etti. İkinci seansın en hızlısı süpersoft lastiklerle Hamilton olurken Vettel ve Raikkonen ultrasoft lastiklerle Hamilton’un 0.1 ve 0.2 saniye arkasında yer aldı. Ferrari’nin çaylağı olan ve Sauber adına yarışan Charles Leclerc ise sürprize imza atarak son seansa kaldı. İkinci seansın elenen isimleri ise Ericsson, Gasly, Perez, Hulkenberg ve Ocon oldu.

Son seansta da pilotlar ikinci seansta olduğu gibi piste hemen çıkmayı tercih etti. İlk denemelerde Hamilton ilk sırayı alırken takım arkadaşı Bottas ve Sebastian Vettel 0.095 ve 0.178 saniye arkasında ikinci ve üçüncü sırada yer aldı. Seansın bitimine 7:49 kala ise “yerel kahraman” Grosjean seyircilerini kırmayarak bariyerlere çarptı ve kırmızı bayraklara neden oldu. Kazadan sonra sinirli olduğu görülen Grosjean pit yolunda kendisini çeken kameramana tepki gösterdi. İkinci denemelerde de ilk üç değişmedi.

İlk 10’u tamamlayan isimler Carlos Sainz, Charles Leclerc, Kevin Magnussen ve tur atamayan Romain Grosjean oldular.

 

Grosjean ve Ericsson’ın pit yolu savaşı

İkinci seansın son anları

Dieter Zetsche?

Grosjean’ın son seanstaki kazası

3 Yorum

  1. FP3 veri kasamayan Ferrari için kötü oldu. Bence aracı çok daha iyi ayarlayabilirlerdi ve değişiklikleri doğru aralığa sokabilirlerdi. Sektörlerde ki orantısız kayıplar bunun göstergesi zaten. Bir şeyler yapmışlar ama yeterli olmamış. Lewis ve Mercedes’e tebrikler.

    Ferrari’nin set-up için biraz daha ekibini geliştirmesi gerekiyor. Mercedes her piste ilk turuna çıktığı zaman doğru aralıklarda oluyor araç. Ferrari’nin de zaten yıllardır problemleri bunları RBR ve Mercedes’e göre daha geç yapması oldu.

    Yeni lastiklerin farkı pek oldumu olmadı bilmiyorum fakat motor gücü anlamında Mercedes’ten kesinlikle geride değiliz. Motor konusunda korkacak bir şey yok ama Ferrari’nin organizasyonel olarak ekiplerini geliştirmesi gerekiyor.

    Ferrari aracına tamamen uyduğu pistlerde sadece ilk andan beri hızlı olabiliyor, ama bunu diğer pistlerde başaramamasının sebebinin bu olduğunu düşünüyorum.

    Boşuna Raikkönen’i yermeye gerek yok. Ayar fakiri olan bir Raikkönen, geçmiş yıllarada baktığımızda Eric seviyesine kadar bile gelebilir. Bugüne kadar zaten Ferrari araçları hiç ona uymamıştır. Çünkü biz ayar yapma özürlüsü bi takımız. Umarım sene sonunda devam etmek istemez.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]