2018 Brezilya GP’nin galibi Mercedes pilotu Lewis Hamilton oldu.

Yarış başlangıcında Mercedes pilotları Lewis Hamilton ve Valtteri Bottas iyi bir kalkış yaparak ilk iki sıraya yerleştiler. Red Bull pilotu Max Verstappen ise Kimi Raikkonen’i ve Sebastian Vettel’i geçerek üçüncü sıraya yükseldi. Vettel 4. turda küçük bir hata yapınca takım arkadaşı Raikkonen’e geçildi.

Verstappen 10. turda Bottas’ı da geçerek ikinciliğe yükselmeyi başardı. 11. turda yaklaşan Raikkonen de Bottas’a atak denedi, ancak ilk denemesinde başarılı olamadı.

Bottas 19. turda pite geldi ve beyaz renkli Orta lastiklere geçti. Takım arkadaşı Hamilton da bir sonraki tur pite gelerek Orta lastiklere geçti. 21. turda Marcus Ericsson’ın spini nedeniyle kısa süreli sarı bayraklar sallandı. Piste geri dönen Sauber pilotu pite gelerek yarışı bıraktı.

Vettel 28. turda pite geldi ve Orta lastiklere geçti. Raikkonen de 32. turda pite geldi ve Orta lastiklere geçti. Raikkonen pitten Vettel’in arkasında çıktı. Renault pilotu Nico Hülkenberg 34. turda garaja çekti ve yarışı bıraktı.

Ferrari yarış yönetimi Vettel’in yerini arkasından daha yeni lastiklerle gelen Raikkonen’e bırakmasını isterken, yarış lideri Verstappen 36. turda pite geldi ve sarı renkli Yumuşak lastiklere geçti ve Hamilton’ın arkasında ikinci sırada çıktı.

Verstappen 40. turda Hamilton’ı geçip liderliği ele geçirirken, takım arkadaşı Daniel Ricciardo da pite geldi.

44. turda yarış lideri Verstappen’in Force India pilotu Esteban Ocon ile temas ederek spin attığı görüldü. Verstappen bu olayda liderliği Hamilton’a kaybetti. 46. turda Ricciardo Vettel’i geçmeyi başardı ve beşinci sıraya yükseldi.

Vettel 54. turda pite geldi ve kırmızı renkli Süper Yumuşak lastiklere geçti.

Esteban Ocon, Verstappen’le olan temasından dolayı 10 saniye dur-kalk cezası aldı.

Ricciardo 59 turda Bottas’ın içine daldı ve geçmeyi başardı. Bottas bir sonraki tur pite geldi ve sarı renkli Yumuşak lastiklere geçti. Fernando Alonso, mavi bayraklara uymadığı için beş saniye zaman cezası aldı.

Mercedes, bu yarışın ardından üreticiler şampiyonluğunu garantilemeyi başardı.

Yarış olay ve tekrar videolarına buradan ulaşabilirsiniz.

25 Yorum

 1. Hamilton biraz şansla kazandı. Yarışta Red Bull dışındakiler lastiklerinde büyük sorunlar yaşadı, Verstappen’i de Ocon durdurabildi. Bir an Mercedes emriyle kasıtlı mı yaptı diye düşünmedim değil, ancak hiç de sanmıyorum. Gider ayak kendisini göstermek istemiştir.

  Vettel’e şaşırdım ben, nasıl bir sorun yaşadıysa artık söndü gitti.

  Fena yarış değildi yine de.

 2. Şampiyonluk koşturacak fettele bah sen 🙂
  Görünce gülsem mi kussam mı bilemedim haloya telemetri ekranı giydirmişler bu herhalde berbat bir uygulama olduğunun ispatı oluyor yahu dayanıp nasıl izliyorsunuz bunları ben highlights videoları bile tamamlamakta güçlük çekiyorum. 🙂
  Çarli maymunu da üst üste mıçıp üstüne güzel tüy dikmiş anlaşılan. Tahminim şu ki yayıncılık adına felan hakem kararlarına Liberty büyük ihtimalle karışıyor. 🙂 Ahh ne umutlarla gelmişlerdi oysa.

     • İşte onu diyorum gerçekten engel mi oldular yoksa restleşiyorlar mış gibi mi göründüler… Sözleşme, concorde’lar da hikaye çünkü ilerisi için birşey yok öyle gerçekte durdurabilecek birşey de yok. Gerçekte restleşebilecek şey de. Basitçe Silverstone’u anlamayan insanların gerçekten değişim düşündüklerine inanamıyorum.
      Ben patron olacağım ve partnerlerimle, elemanlarım böyle gitmez diyecek öyle mi 🙂 reel dünyada bu yemez.
      Ferrari-Fiat, FIA ile savaşamaz hiçbir zaman işler böyle değilken onu Enzo denedi ve acısını tattı. Devletler gibi federatif güçlerle borsaya açılmış hiçbir kimse açık savaş yapamaz daha fazla kaybedeceğini bilir. Group B’nin de hatırlattığı üzere FIA ve varsa bir serinin patronu istesin yeter ki bir serinin içine mıçar yıkar 1-2 yılda baştan yeni
      birşey kurar alternatifte 5 marka birden bulur. Bu güç sadece onlar da var. Bir seferde gelen gideni aratmasın yahu. 🙂

 3. Ocon resmen isteyerek bilerek Vers’e çarptı.Yarıştan Diskalifiye bekliyordum ben.Ulan tur yiyorsun böyle birşey ne gördüm ne duydum.

  Bunun haricinde Redbull özellikle Lastikleri 2013 Lotus gibi mükemmel kullanıyoır.Şu anda Honda motoru takılı olsa bence herkesten 0.2 0.4 sn hızlı olacaklar.Renault gerçekten hem motor hem şasi olarak berbat durumda.

  Vettel bitik, Kimi hala motive, Bottas hayatı sorguluyor, Rikardo Versten yediği tokatla afallamış, Hamiltonu yavaştan Vers korkusu sarmış durumda.Yeni sezon öncesi durumlar bu şekilde.

  Bir parantezde Sauber’e açmak lazım seneye Kimi podyuma uygun adımlarla geliyor 🙂

 4. Yine dört ayak üzerine düştüler ya şu ocon nasıl bi akılla yapar bu hareketi 16. Sıradasın sanaa tur bindiren yarış liderini geçmeye çalışıyosun rezil etti çocuğun yarışını ya sonrada f1 de koltuk beklersin bi bok olmaz senden bilerekmi yapıyo mercedese buyur geç dediği zamanlarıda gördük oconun bazı yarışlarda böyle adamlar haketmiyo gridi yazık ya mercedes üyesi tesadüfmü ? Mide bulandırmaya başladı artık mercedesin bu kadar ön planda olması reklam mercedes gelen ünlüler mercedes garajına tüm reklamını sadece mercedese muhtaçmış gibi yapan bi f1 medyası var sıkdı artık bu kadar kollama

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]