2018 Bahreyn GP 2. Antrenman: Raikkonen lider

9

Bahreyn GP’nin ikinci antrenman seansının en hızlı ismi Ferrari pilotu Kimi Raikkonen oldu.

Yarışın yapılacağı saatlerde düzenlenen ve hafta sonunun en değerli seansı olan ikinci antrenmanda Ferrari pilotları ilk iki sırayı alırken, onları yarım saniye geriden Mercedes pilotları Valtteri Bottas ve Lewis Hamilton takip etti.

Red Bull pilotları Max Verstappen ve Daniel Ricciardo da beşinci ve altıncı en hızlı isim oldular.

Seansa Sauber’den Marcus Ericsson’ın spini damgasını vururken, Raikkonen de seansın sonlarında lastiğinin doğru takılamaması sebebiyle aracını kenara çekti. Diğer pek çok pilot da pist dışına taşma yaşadı.

Bahreyn GP üçüncü antrenman seansı yarın TSİ 15:00’da başlıyor.

9 Yorum

 1. Wolff’un kendinden emin bir şekilde Ferrari hızlı turunda “performans modunu” kullandı ithamı ilginç geldi bana da. Yarım saniyelik farkı zaten kimse beklemiyordu, cumartesi için birşeyler denedikleri belli oluyor ama bu ellerinin tamamını gösterdikleri anlamına da gelmiyor. Vettel’in soft lastikle attığı tur çok etkileyiciydi. Süpersoftla bu turu sadece 0.2 geliştirmesi full performans yapmadığının göstergesi aslında
  Yarış stintinde Mercedes sadece Ferrarinin değil, Red Bull’un da gerisinde. Hatta Red Bull pazar gününün en hızlı aracı bile olabilir.

 2. Ayrıca Toto Wolf, Ferrari’nin yüksek motor modlarında o turları attığını söylemiş. Bence şaşırtıcı ama bir şeyler denemişte olabilirler. Gerçi yarış simülasyonlarındada öndelerdi. Oradada kullandılar mı bilmem. Açıklamayı ilk başta yanlış anlamıştım ama Toto GPS verilerinden her aracı didik didik takip ettiklerini yinelemiş.

  “And what we have seen in Melbourne and again here is that at various stages the teams are close together, so I can’t really judge.”

  When asked about why he was confident that Ferrari was using high power modes, he said: “It’s quite amazing. We have GPS data, so you can follow the traces of every car.

 3. Ferrari gelen yeni tabanı kullandı mı bilmiyorum, ama köşeleri bir anda çok iyi dönmeye başladı. Görünen o ki, Ferrari aracı tasarlarken Kimi’yi unutmadan da tasarlamış. Şu ana kadar çok iyi performans gösteriyor. Olması gerekende buydu. Vettel ise geçen yarışa göre daha rahat hissediyormuş gibi, ama Rai en yumuşak lastikte daha iyi performans alıyor gibi. Yanlız Vettel son sektörde yemlemişte olabilir. Yumuşak lastiklerde ise bariz Rai’ye karşı üstünlüğü var. O yüzden Rai’nin yarışta önde kalma ya da yarışı kazanma ihtimali 0.

  Mercedes’e bir anda ne oldu bilmiyorum ama zamanında Singapur ve Monaco’da yaşadıkları sorunları hatırlattılar. Ayrıca Mercedes güç üniteleri aşırı ısınıyormuş gibi geldi bana. Bunları yarış şartlarındada olmuş olması elbetteki bir veridir ve Mercedes’in kazanma şansını birazda olsa göstermiş olur. Ben yinede Mercedes’in hızlanacağını düşünüyorum ama pist sıcaklıkları, Mercedes’in yıllardır yaşadığı fren ısı sorunları ve şu anda gördüğüm güç ünitesi ısınmaları gibi şeyleri göz önüne aldığımda Ferrari’yi bir adım önde görüyorum. 1 ve 3. antları izlemek anlamsız olacaktı ve bu seansı baştan sona izledm.

  • Burada ben Kimi’nin Vettele geçileceğini sanmıyorum.Geçmiş dönem performanslarına bak istersen.Burası Vettel’in iyi olduğu bir pist değil.Yumuşak lastik sıcak hava normal şartlarda ibre biraz Kimi’den yana.Tabi Vettel Kimi ‘yi burada normal şartlarda yenebilirse aferin deriz.

   • Burası Vettel’in iyi olduğu bir pist değil.

    +1 ama en yumuşak lastiğin çok çabuk aşınacak olması(2nd turda yarım saniyelik bir performans kaybı var) ve Vettel’in yumuşaklar da çok iyi bir ivme yakalaması ve düzlüklerin olması, benim bu anektodumu doğruluyor bnce..

   • Burada Raikkonen oldukça başarılı ancak Vettel’e karşı büyük üstünlük kurduğunu söylemek de doğru değil.
    2015-2016-2017’de tüm sıralama turlarında Vettel öndeydi.
    Geçen sene yarışı kazandı.
    2016’da motor patlattı.
    2015’te yarışta Raikkonen daha hızlıydı.
    Secere böyle 🙂

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]