2017 Monako GP’yi Ferrari’ye 2001’den sonra ilk zaferini getiren Sebastian Vettel kazandı. Vettel’in takım arkadaşı Kimi Raikkonen ikinci olurken podyumun son basamağı Red Bull’dan Daniel Ricciardo’nun oldu.

Polden kalkan Raikkonen ilk pitlere kadar yerini korudu, ancak Red Bull’dan Max Verstappen ve Mercedes’ten Valtteri Bottasa gibi erken pite girmeyi tercih etti. Vettel ve Ricciardo dışarıda kalıp hızlı turlar atarlarken pite girenler trafiğe takıldı. Vettel bu sürede kazandığı avantajla pitten lider çıkarken Ricciardo da iki sıra birden kazandı ve üçüncü çıktı.

Bottas arkasındaki Verstappen’e geçit vermeyince dördüncü ve beşinci bitirdiler. Sıralama turlarında elenen Lewis Hamilton ise yedincilikten ileri gidemedi.

Yarışın kaybedenleri ise vites kutusu sorunu ile kalan Nico Hülkenberg, çarpışmaları sonucu yarış dışı kalan Pascal Wehrlein ve Jenson Button, Sergio Perez’in çarpması sonucu radyatörü hasar alan Daniil Kvyat, güvenlik aracı esnasında kaza yapan Marcus Ericsson, Perez’in sıkıştırması sonucu ilk virajda kaza yapan Stoffel Vandoorne, yarının sonuna doğru garaja çeken Lance Stroll oldu.

36 Yorum

 1. Wehrlein’a korktum ben, düz bariyer olsaydı korkmazdım da, yumuşak bariyer başına kadar esneyip baskı yapabilirdi. İlla o boynunu sakatlayacak adam 😛

  Button 2016 Abu Dhabi’de de son yarışında süspansiyon kırmıştı, bu yarışta da kazaya karıştı. Ama atak denemesini anlayabiliyorum. Başka geçecek yer yok, adam kapıyı açık bırakmış, girmeyen Vettel olsun 😀

 2. Vettel ve Ferrari için harika bir sonuç oldu ancak Raikkoneni ilk defa bu kadar üzgün gördüm, o sebeple biraz buruk bir sevinç oldu.
  Pit stop konusunda Çağrıya katılıyorum, yine de neyin ne olduğunu öğrenmek ve yorumlamak için biraz bekleyeceğim.

 3. #Kimi7: ‘If you have no confidence in your team it gets really complicated. As a driver I can also stop the car but I trust them’ #MonacoGP

  ”Takıma güvenmediğiniz zaman işler sarpa sarabilir. Sürücü olarak bende aracı durdurabilirdim ama takımıma güveniyorum.”

 4. Rai için üzgünüm, pit çıkışında çok küfrettim Ferrari’ye ama sonradan Kimi tempoyu düşürdü, 11 sn oldu fark. Hak eden kazandı diyebilirim.

  Güvenlik aracından öncesi acayip sıkıcı idi, sonra biraz olaylar oldu. Hamilton’ın daha iyi yükselmesini beklerdim, ama Monaco burası kolay değil.

  Bu arada Button 16 sene boyunca sessiz sakin sürdü, bugün kamikazeliğini de yaptı. Hatta sırf bunun için bile yarışmış olabilir. 🙂

  Ayrıca tahmin oyununda Çin’den beri pole ve zafer’i Vettel’e veriyordum. Bu sefer risk aldım hepten b.k oldu. 😀

 5. YESSSSSS GRANDEE TEAMM 😛

  Güzel bir algı operasyonu yapıyor Kimi ve anti Vettelciler fakat gerçekler biraz başka. Monaco pistinde arayı açıcaksın malesef. Açamassan takım şimdi Kimi önde diye Vettel’in hakkını nasıl yesin ? İlla Kimi önde diye Kimi girdikten 1 tur sonra Vettel’i alma zorunluluğumu var?. Dediğim gibi arkandakiyle farkı açamassan ya senden erken girer geçer ya senden geç girer geçer bu kadar basit. Bana göre Ferrari pilotlarını serbest bırakıp yarıştırdığı için pravo. Vettel’de yarış boyunca en hızlısıydı. Yarıştırmasalar büyük bir sorun çıkabilirdi. Dünde bundan bahsediyordum zaten. Anti Ferrariciler ve çoğu Ferrari sevmez Kimiciler aynı şeyleri yapıp boyuna boş konuşur. Geçen yıllarda da stratejide hakkı yeniliyor felan dediler, ama Kimi’nin açıklamalarında hep tersi bir durum ortaya çıktı.

  Kusura bakmasın kimse alınmadan Kimi’nin hakları düşünülürken, arkasında hızlı olan Vettel’in hakkı yiyilmesine göz yumamam. Gerçekten Kimi’nin hakkının yenildiğini düşünseydim Kimi’yi överdim ki geçmiştede çok yaptım arkadaşlarım iyi bilir. Vettel erken girip geçse yine aynı şeyler konuşulcaktı. Aynı stratejiyi çizen RBR, şimdi destekledikleri Verstappeni arkayamı attılar bilerek ? Yani biraz yorum yazarkende etraftaki şeyleride göz önüne alarak konuşmak lazım. Ben her ne denilirse denilsin Vettel’in hakkıyla kazandığını ve Ferrari’nin doğru kararler verdiğini düşünüyorum ki strateji konusuda gün yüzüne çıkar. Ha o zaman Ferrari bilerek pite aldıysa yediklerimi yutarım ve çok pis eleştiririm.

  Vettel’de söyledi, Kimi’nin seçimi pit oldu diye önceden böyle bir planımız yoktu dedi cevap bu kadar basit. Aksi olsa bunu söylemez diye umuyorum.

  Yarış çok sıkıcıydı ve trafiğin Monako pistinde bu seneki araçlarla 2 kat daha zorlayıcı ve bilinmezlikler yarattığını gördük.

  Birde bu pistte pilotların biraz arkasındaki sürücüyü ve kaza riskini göz önüne alarak yer bırakmaları gerekiyor. Arkadaki gelip burnunu sokamaz, oraya giremez diye aynaya bakmadan dolaşmak biraz absurtçe. Öndeki pilot biraz gözü açık olup dalmasa, bugünkü tehlikeli ve ideal kazaların hiç birisi yaşanmazdı. Arkadaki pilotlarıda biraz düşünmek lazım. Sonuçta hepsi yarışın içinde ama öndeki pilotunda yeterince yer bırakması gerkeiyor.

  Takım adına büyük iş ve puan kazanımı oldu. Tebrikler herkese..

  • Galibiyet tehlikede değil ki. Ves’in undercut’u da işe yaramadı bunu gördük. Çünkü aynı tempoda tur atamadı. Monaco gibi bir pistte 5 tur önce pite alınmak (trafiği de göz önünde bulunduruyorum) intihar gibi bir olay.

   • Kardeş burasının Monako olduğunu unutuyorsun sanırım. Lider giderken arkandaki pilot’a yeterince fark koyamıyorsan ve arkandaki senden hızlı bir tavır içerindeyse yandınki ne yandın. Pite girsen başka bir dert, girmesen başka bir dert. Her iki durumda da geçilme riskin var. Şimdi Kimi pite girmek istemese, Vettel ondan erken girmek istese kimin hakkı yiyilcekti. ? Vallahi bana göre intihar mintihar değil yani pistte açıkca herkesin hızını gördük. Takımın Kimi’yi bilerek pite aldığına 0.00000000000000000001 ihtimal vermiyorum desem yeridir ki çıkacaktır sorularımızın cevabı. 🙂

    • Aslında Monaco olduğu için bunu söyledim. Arkadakinin ne kadar hızlı olduğunun pek bir önemi kalmıyor burada. Dediğin gibi Kimi ısrar ettiyse işler değişir tabi ama onun dışında normal bir takım öndekine iyi stratejiyi verir. Öndeki rakibi devam ederken Button ve Wehrlein’ın arkasına yollamak iyi strateji gibi gelmiyor bana. Çünkü tur bindirmek de ayrı bir dava burada. Söylediğin gibi ısrarcı olduysa katılıyorum sana ama lastiklerden şikayetçi olunacak bir durum da yoktu gibi geliyor. Zaten Pirelli bütün yarışın bile bitirilebileceğini açıklamıştı.

 6. Vettel hızlı falan değildi pite gelene kadar Rai yarışı kontrol ediyordu. Pitten sonra Rai’ye gaz kes talimatı geldi. Bi adam lider götürdüğü yarışta 10 küsür saniye geriye düşmek ister mi sizce ? Allah cezalarını versin.

  • Vettel, Rai pite girene kadar farkı 2 saniye içinde tuttu ve istediği zaman yaklaştı istediği zaman uzaklaştı ki bu hem lastik koruma amaçlı hemde kirli havadan kaçmak için yapılan bir şeydir. Rai madem hızlıydı o zaman öndeyken Vettel’in ona yaptığı gibi farkı açıp gidecekti.

   • İyi de o şekilde devam etseler bile geçemeyecekti ki Vettel. 1 saniye hızlı olsan ne olur? Ki benzer tempodaydılar. Ama 5 tur önce alıp aynı turları atmasını beklemek çok saçma. Sıralamalarda bile 3.turda maksimumu alabildiler US’ler ile. Adama SS taktılar “daha sert lastik+ soğuk”. Buyur geç demek gibi bir şey bu…

    • Nerden biliyorsun geçemeyeceğini? Benzer tempoda falanda değildiler işte görmek istemediğinizde bu. Farkı kontrol altında tutuyordu sabırlı davrandı ve Rai pite girmek isteyince Vettel’in işine yaradı ardından rahat bir şekilde 1.liği aldı.

      • Rosberg geçemedi diye Vettel’in geçemeyeceğini nereden çıkartıyorsun böyle varsayımlara dayanarak senaryo üretmek gereksiz. Ayrıca yanlış hatırlamıyorsam Rosberg’in aracında problem vardı. Monaco’da elbette geçiş zor ama imkansız değil. Geçedebilirdi veya geçemeyedebilirdi ama direk geçemeyecek demek gerçekçi değil.

       • Şundan dolayı söylüyorum araçlar arasında o kadar fark varken bile çok zor oluyorsa geçiş iki Ferrari’nin mücadelesinde daha da zor olur. Kesin bir şey söyleyemem zaten oraya “muhtemelen” eklemeyi unutmuşum, haklısın. Ama bana göre galibiyet tehlike altına girmediği sürece göz göre göre kötü stratejiyi vermek mantıklı değil.

        • Onu açıklarlar muhtemelen varsayımlar üzerine konuşuyoruz. Benim kızdığım nokta, kendi istese bile iki tur önce Ves’in undercutunu gördüler. Normal şartlar altında önde çıkmalıydı ama lastikler çalışmıyor işte ortada. “Rai pitstop yapacak mıyız?” diye sorduysa eğer, SS ler çalışmıyor demek çok zor olmamalı.

        • Versi gördülerde kendi araçları daha iyi çalışıyor lastik konusunda. Hem üstelik bunlar 2 dakika içinde olan şeyler öyle herşeyi bir araya getirmek için çok kısa bir vakit ve arkada strateji savaşı sürüyor ve herşey karmaşık. 🙂

        • Şu yazdığında varsayım çünkü Vettel pitten çıktıktan sonra Rai’nin sıcak lastiklerine karşı herhangi bir sorun yaşamadı eğer senin dediğin gibi olsaydı Rai, Vettel’e atak yapacak kadar yaklaşabilirdi.

        • Ricciardo’da, Vettel ile aynı şeyi yaptı ve bugünün 2 kazananı onlar. Risk aldılar ve aldıkları risk avantaja dönüştü.

         Rai pite girmeseydi Vettel’e zaman kaybettirmeye devam edecekti, Ricciardo bu sefer onları yakalayacaktı işte o zaman Ricciardo undercut yapıp 1.liği bile alabilirdi çünkü hem kendisi yavaş giden hemde takım arkadaşını yavaşlatan bir Rai vardı ortada. Rai pite girmeyip Vettel pite girip undercut yapsaydı bu sefer gene Ferrari, Vettel’e öncelik tanıyıp Rai’ye haksızlık yaptı diye yazacaktınız. Böyle senaryolarla uzar gider bu durum.

        • +1 Emre güzel noktaya değinmişsin herşey bir anektod. Belki Kimi pistte kalsa Rai belki 1.liği alacaktı fakat Vettel’in dibine geliyordu Ricardo. Ve an itibariyle Vetteli erken alsalar belki 1 olcaktı veya Raiyi alıp 1 çıkacaktı arkadaki Vettel 3 çıkacaktı. Strateji olayı dediğim gibi karışık Monacoda herşeyi göz önnüde bulundurmak gerekiyor

  • Vettel başından beri Raikkonen’den hızlı göründü aslında başlarda. Ama Raikkonen’i trafiğin içine atmak kimin fikriydi çok merak ediyorum.

   Aslında adamlar stratejiyi böldüler. Raikkonen trafiğe takılınca da karlı çıkan Vettel oldu tabi. Bir nevi şu, pilotlardan birini trafiğe atmamız şart, hangisini atalım? Çünkü SC olmadı ve lastikler bırakmaya başladı. Bu karara lastiklerin tek turda ısınamamasının da etkisi oldu.

   Aynı durum Ricciardo ve Verstappen arasında da gerçekleşti.

   • Bunu söylemeye çalıştım tam olarak. Hızlı veya yavaş olması değil takıldığım şey, 5 tur önce gelmesini geçtim; tur bindirmenin dahi bu kadar zaman kaybettirdiği bir yerde Button ve Wehrlein’ın arkasına atılmasının mantıklı bir açıklaması yok. Biz vasıfsız halimizle anlıyoruz olacakları.

 7. Güzel yarıştı sayılır, sonlara doğru işler çok hafif heyecanlı olmaya başladı.

  Ferrari’nin Vettel’i pitte öne alacağını önceden de söylemiştim, öyle de oldu. Aynısını Verstappen için de Red Bull yapar dediydim ama tersini yaptı adamlar. Perez’in olayları ve Button/Wehrlein olayı dışında hiçbir şey yoktu aslında.

  Rosberg’den de muhabir olmazmış 😀

 8. Vettel’e ve Ricciardo’ya tebrikler pite girmeden çok iyi iş çıkardılar. Ferrari’ye de tebrikler Monaco’da duble 😀

  Rai’ye gelince Vettel’in elini bile sıkmayacaktı Vettel elini uzatmasa. Sanki takım Vettel’i öne geçirdi, adam açık ara senden hızlıydı arkandaykende ona zaman kaybettiriyordun ona rağmen pite girmiyor muyuz dediğinde takım seni içeri aldı. Stratejiyle geçmese bile en sonun pist üstünde geçmeyi deneyecekti ve öyle bir şey olsaydı Rai için daha kötü olurdu. Ayrıca Ricciardo’ya farkı açamayıp kendisine yaklaştırması da yakışmadı ona.

  Button, az daha Wehrlein’ı limana uçuruyordu 😀

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]