2017 Meksika GP’yi Red Bull’dan Max Verstappen kazandı. Mercedes’ten Valtteri Bottas ikinci olurken, Ferrari’den Kimi Raikkonen podyumu tamamlayan isim oldu ve 9. bitiren Lewis Hamilton dördüncü şampiyonluğunu elde etti.

Kalkışta ilk viraj için mücadele eden Sebastian Vettel ve Max Verstappen’e Lewis Hamilton da katıldı ve Vettel’in ön kanadı hasar alırken, Hamilton’ın da sağ arka lastiği patladı. Hamilton yavaşça pite gelirken son sıraya düştü. Vettel de sekizinci sıraya düştü ve pite gelerek ön kanadı değiştirildi. Hamilton ve Vettel bu pit stoplarda sarı renkli Yumuşak lastiklere geçtiler. Verstappen bu süreçte liderliği ele geçirdi ve Valtteri Bottas ikinciliğe, Esteban Ocon ise üçüncülüğe yükseldi.

Altıncı turda motor cezası nedeniyle arkadan kalkan Daniel Ricciardo garaja çekti ve yarışı bıraktı. Ricciardo’nun aracındaki yeni takılmış MGU-H’nin arıza yaptığı açıklandı. 15. turda Romain Grosjean, pist dışına çıkıp avantaj kazandığı için beş saniye cezası aldı.

19. turda pit stoplar başladı ve Sergio Perez, Nico Hülkenberg, Esteban Ocon ön gruptan pite gelen ilk isimler oldular. İlk turdaki lastik patlağının ardından yükselme gösteremeyen Hamilton, 23. turda Verstappen’den tur yedi.

26. turda Renault pilotu Hülkenberg kenara çekti ve yarışı bıraktı. Hülkenberg’e aracın güvenli olmadığı ve inerken araca ve yere aynı anda temas etmemesi gerektiği söylendi. Bu, ERS sistemindeki bir kaçak olması ihtimalini akla getiriyor.

32. turda Toro Rosso’dan Brendon Hartley de kenara çekti ve yarışı bıraktı. Araçtan alevler yükseldiği görüldü. Toro Rosso’yu kaldırmak için sanal güvenlik aracı devreye girdi ve Vettel ve Hamilton’ın da aralarında olduğu pek çok pilot pite geldi. Vettel’in Ultra Yumuşak lastiğe geçtiği görüldü. Hamilton ise Süper Yumuşak lastiğe geçti. Sanal güvenlik aracı periyodu sadece bir tur sürdü.

50. turda Vettel 6. ve Hamilton 12. sıradaydı ve yükselmeye devam ettiler. 55. turda Vettel Stroll’u geçerken, 57. turda Hamilton Massa’yı, Vettel de Ocon’u geçti. Marcus Ericsson, aynı turda aracında çıkan yangından sonra garaja çekmek zorunda kaldı.

62. turda garaja çeken son Renault pilotu Carlos Sainz da yarışı bıraktı. Hamilton, pozisyon savaşı veren Kevin Magnussen ve Fernando Alonso’nun arkasına geldi, ancak arkadaki Alonso’nun da DRS açmasıyla geçiş manevrası yapamadı. Hamilton, 69. turda Magnussen’in DRS alanından düşen Alonso’yu geçmeyi başardı.

Vettel takım arkadaşı Raikkonen’e yetişemeyip dördüncülüğe razı oldu. Ocon beşinci bitirirken, Stroll altıncı, Perez yedinci, Hamilton’a direnen Magnussen sekizinci bitirdi. Son turlarda Hamilton’a geçilen Alonso da 10. bitirdi ve son puanın sahibi oldu.

Yarış başlangıcı

Kalkış tekrarı

Vettel’in aracından kalkış

Hamilton’ın aracından kalkış

Verstappen Hamilton’a tur bindiriyor

Vettel Perez’i geçiyor

Alonso’nun Hamilton’a yaptığı savunma

Hamilton’ın Alonso’yu geçişi

Hamilton şampiyonluğunu kutluyor

47 Yorum

 1. Gayet güzel, etkileyici bir start olmuş. Bu çocuk da olmasa…
  Doğrusu bu çocuğun olduğu ortam güzelleşiyor, çiçek gibi açılıyor 🙂 iyi de oluyor.
  Ben olsaydım zaten yediği bazı cezaların çok daha fazlasını verir bu yıl yediklerine ceza vermezdim.
  Ortamda ‘tekil’ olacak neredeyse ileride Verstappen ve diğerleri derlerse şaşmam 🙂

  Başka da pek bir halt yok.
  Her zaman dediğim bu aero kafasının, araçların yapılarının değiştirilmesi lazım. Yıllardır olan şey iyice komik hal aldı dürtmeyle dökülüp duruyor la araçlar. Güya bunlar yarış makinesi…

  Neymiş Lewis ilan etmiş geç bile kalınmış 🙂 Sene başında biraz temkin la dediklerimizi demeyeceğiz tabi de başından kuyruğuna bu takımla yaz arasına havlu atmadan çıkmaları bile birşeydi. 🙂
  Sağlık olsun nasip 2019 ‘a artık 🙂

  Başka? malum başka birşey yok…

  • ileride Verstappen ve diğerleri derlerse şaşmam

   Geleceğin Ferrari sürücüsü işte. Bizzat Verstapprn istegiyle Vettelin sözlesmesinin aynisini caktilar adama. Bence arka planda Ferrari ile ön sözlesme yapti. 2020 sonu Ferraride olck diye dusunuyorum.

      • Istatistik kasması için veya şampiyon olması için 3 yılı var daha önünde abi ? 🙂 Yipranmadan bir şey basarilmiyor, zamaninda maykıl azmı yiprandı. Alonso, Vettel gidiyor böyle. Son yıllarda en farklı görünen Scuderia şuan gördüğümüz. Üstelik mühendislik kadrosu genç. Ilk sene sasi ve motorda iyi adım attılar, gelişim yarisinda motor hariç geride kalmadılar, çok iyi bir uyum yakaladılar ve bu aracın kaymağıni gelistirerek alacaklardir. Yani insallah bozulmaz dileğim bu ama Mer veya RBR den geri kalan bi kadrolarıda yok. Bunu bu sene kanıtladılar. Zamanla çok güçlü olacaklardrr. Bu Verstappene denk gelebilir veya Vettele bilemeyiz ama geliyoruz sesleri var gelien noktada.

       Bir medya düşün Ferrariye ihtimal vermeyen, bir taraftar bütünü düşün ti’ye alan ama tabloya baktigimda alayi morarmis Ferrari sayesinde
       , hemide Ferrari olmasa aksiyonda yoktu 🙂

       • “Yani insallah bozulmaz”
        işte budur korku 🙂 acabalar, insanı düşüren kemiren şüphe. 🙂 Haklıdır çünkü çokça yaşandığından içe yerleşmiş bir durum. Nedir o Şampiyonluk kovalayan bir takım ertesi sene ‘yeniden şasi’ ler ile çakılmıştır işte bunu hatırlatıyor size istemsiz değil mi. 🙂

        Lakin bilirsin ki Redbull devasa şeyler değişmeden ivmesini genellikle korur, en azından ilk 3 ‘te olur. 🙂

        İhtimal verse vermese ne olacak? Verdiniz de ne oldu sonuç? Geçen yıldan farkı ne? 3 yıldır ara ara zorlayan bir takım…
        Ve sonuç? yine erkenden yenemediğin rakibinin ilan ettiği şampiyonluklar.

        Yani o geliyoruz.. ların geriliyoruz.. lara dönüşeceği korkusunu taşıyor çok kişi. 🙂

        Velhasıl ne demekti Racing? Racing emekti, toplam idi. Öyle motor yaptım, makine yaptım itibariyle olan birşey değildi değil mi. 🙂

        Ben Versta gibi yeni nesil bir yeteneğin danışmanı olsam mevcutta onu kesinlikle Ferrari’e yönlendirmezdim…
        Arriva’lı, Marci’li Ferrari’e mi? tabi ki hayır…

 2. Vettel start sonunda aracını yanlış konumlardırdı.Versi biraz daha dışarı itmeliydi.Sonrasında bilerek ve isteyerek Verse güzel bir çizik attı ama şanslı velete birşey olmadı.Hamiltona da ben kasıtlı vurduğunu düşünüyorum.Renault motoru iyi yönde güzel bir adım attı.Seneye Renault Redbulla güzel bir çizik atabilir.

  Mclaren Renault motoru ile bakalım nasıl bir performans gösterecek.

  Mercedesin hala motor yönünden ciddi bir avantajı var.Ferrari motor konusunda pek iyi iş çıkaramadı özellikle sihirli modlar konusunda.

  Mercedesin elinde daha ne kadar güç var oda bell değil.

  • Versi biraz daha dışarı itmeliydi.

   Bu aksiyon Verstappen’e işlemiyor Erdost. Zaten Seb’in yapmak istediği oydu ama Vers’in çok gözü kara olup, kazadan çekinmediği için ya kendine ya herkese zarar veriyor. Tekerlek tekerleğe mücadele yapılacak bir adam değil Verstappen. Mesela Austin’de startta Hamilton yerini kaybetmemek için Vettel’e yaslandı ama Vettel içeri kaçtı. Aynı durumda Verstappen olsaydı Hamilton’ın hamlesi kazayla sonuçlanırdı.
   Vettelin 2016 İspanya’dan beri startta karıştığı temasların neredeyse hepsinde yanında Verstappen olması tesadüf değil. Adam resmen Seb’in kriptoniti oldu. O yanındayken meziyetleri köreliyor sanki. Mala bağlıyor..

   • İlk viraja girmeden önce Vettel Versi atabildigi kadar viraj dışına atmalı, kendisi de viraj içine momentumu taşıyabilmeliydi.Fakat görüntülere bakınca Vettel sadece viraj içini kapatmakla ilgileniyor.Viraja momentumu taşıyamadıgi için dışarı açılmak zorunda kalıyor.

    Versin hakkından Kimi iyi geliyor aslında 🙂

    • Dediğin gibi Verstappen’i ilk viraja girmeden en dışa atması gerekiyor ama Hamilton oradaydı Singapur gibi bir şey olabilirdi. Verstappene bakarsan 2. viraja girmeden 4 teker pist dışından hızlanıyor bilmiyorum sağ tekerleri pist sınırının çok az üstünde olunca ceza çıkmıyor mu ama ilk viraja girmeden burnunu öne atıyor, bu ona pist dışından avantaj kazanarak dönmesine izin veriyor mu bilmiyorum. Kısaca Verstappen işte beni şaşırtmadı gene.

        • Sonuç mu? Yaptığı çakallıkları kusursuz yaptığı için göze batmıyor, içimden öyle küfürler geçiyor ki anlatamam 😀

        • Vettel’in pist dışından rakibini geçtiği atak göster o zaman bakalım ben hatırlamıyorum. Verstappen her hafta yapıyor malum. Verstappen’in geçen sene Meksika’da yaptığı *bnelikten sonra o ufak sürtmenin lafı bile olmaz.

         Bu arada savunacağın adamı…

        • Orası pist dışıysa ben orada çakıl havuzu ya çimen görmek istiyorum. Benim görmek istediğim bu. Mücadelesini pist sınırlarında yapsın Silverstone’da yerini kaybetmemek için pist dışından hızlanır gelir, Amerika’da pist dışından gelir geçer(Ceza vermelerine de şaşırmadım değil) Hani böyle 1 kere yapsa anlarım ama sürekli yaptığı için bu mücadele değil çakallıktır.

       • İzin veriliyorsa yapacaksın, kural pist dışından avantaj kazanılmamasından bahsediyor. Bunu yapınca cezası da geliyor zaten.

        Kaldı ki ilk tur mücadelelerinde ve yandakinin itmesi sonucunda dışarı taşanlara da ceza gelmiyor. Vettel Massa’yı geçerken ceza almadı işte. Demek ki izin verileni var, verilmeyeni var.

        Eski bol cezalı kafa olsa Vettel’e ceza verilmeliydi, yanında giden adamı dışarı attığı için. Sonradan anlaştılar da hafiflettiler.

        • https://www.youtube.com/watch?v=eM4qNIPq82I
         Verdiğin örneğe bak. Bu olayda Massa bile dışarı taştı Vettel daha ne yapsın orada Verstappen gibi bilerek dışarı gazlamadı orada. Bu örnek saçmaydı.

         Orada çakıl havuzu olsaydı bu gördüğün gibi gerçekleşmezdi olay. Verstappen o kadar burnunu sokamazdı oraya.

       • Çakıl havuzu ayrı konu. Vettel de Verstappen’i dışarı attı. Örnek birebir aynı örnek, neyi farklı? Kaldı ki Verstappen öndeydi orada. Vettel dışa doğru açılana kadar da pist içindeydi. Anormal bir şey göremiyorum.

       • Verstappen’in nerede olduğunu görmek için illa onboard mu lazım? kaç farklı açıdan görüntüsü var. Vettel bariz dışarı atıyor adamı. Ama dönemedi, ama bilerek yaptı. Kaldı ki kalkış ve ilk virajlar. O kadar itiş kakış olur. Buradaki olay Verstappen’in orada kalacak cesareti ve belki de Vettel’e güveni. Adam geldi, ısrarcı oldu ve geçti. Konuşacak bir şey yok. Konuşulacaksa bir sonraki temaslar konuşulmalı.

        Çift gözle bakılınca başka, tek gözle bakınca başka görünüyor onu anlatıyorum. Sonra saçmalık oluyor 😀

        • Benim demek istediğim pist sınırıydı, orada çakıl havuzu olsa gaz yerine frene basacaktı bu kadar. Konuşacak bir şey yok soru sorarak uzatan sensin 😀

     • Araç üstü görüntüden çizgi üstünde teker, bnce yine pist dışından avantaj elde etmek için girmiş oraya. Elde etmiş gibide zaten ama lurallara göre oynat kararı true.
      Xtrabit. Vettelde orda çok nizami düzgün yaris cizgisinde almis viraji yani bence orda herhangi bir itme yok.

     • Vettel bilerek onu oraya sürdü, pes edeceğini sandı fakat Ver çok geç fren ve dışarıdan güzel girmesi ile viraj içine hızı güzel taşıdı.Eğer Vet viraja girerken biraz güzel konumlansa 2 3 metre önde olabilse önde çıkardı.

 3. Ham’a tebrikler.

  Startta Verstappen varken her türlü bir şey bekliyorum bugünde şaşırtmadı. Vettel çok iyi yarış çıkarttı atakları olsun temposu olsun, şampiyonluğu %99 kaybetmesine rağmen hala yarış içinde %1’lik şampiyonluk şansı için sonuna kadar zorlamasına da ayrı tebrikler. Starta bir şey diyemiyorum artık dediğim gibi yanında Verstappen varsa Vettel’in başına bir şeyler beliyor 2 yıldır.

  Alonso’yu izlemek keyifliydi bugün Hamilton’a yaptığı savunma harbiden güzeldi tebrikler.

  • Ben tekrar tekrar baktım, bence bilerek vurma yok. Araç tutuş kaybedio, öndeki verste hamiltonu kesince vettel hızda kesmiyor catırt diye giriyor. Verstappene yaptığı bence Hamiltona yapılmasından daha net benim için.

 4. Vettel’in ikisine de kasıtlı vurduğunu düşündüm başta, sonradan izleyince Hamilton’a istemeden vurmuş. Ama Verstappen’e teması kasıt aranacak türden. Tabi Vettel’den bahsediyoruz, eli ayağı birbirine dolaşmış da olabilir. Haksız yere suçlamayalım.

  İkisinin de arkaya düşmesi iyi oldu, mis gibi yükselme mücadelesi izledik. Şampiyonluk da biraz daha yakın olaydı daha da heyecanlı olurdu. Bu arada Hamilton’ın difüzörünün sağ tarafı yokmuş, patlayan lastik parçalamış. O yüzden yükselmekte yavaş kaldı galiba.

  Renolar patır patır turbodan patladılar. Ricciardo’ya daha bu sabah takılan bile 6 tur dayandı, Verstappen iyi yırttı. Hasar almış bile olabilir. Gasly kaldı ondan sonra Reno motorlu olarak. Rezillik. Honda gibi.

  Yarışta izlenecek iki bölüm vardı, biri kalkıştaki ilk üç kapışması, diğeri Hamilton-Alonso savaşı. Özellikle Alonso’nun hareketleri, Hamilton’un Alonso’ya güvenip yan yana dönmesi vs harikaydı. Dikkat ederseniz Hamilton diğer pilotlarda oldukça temkinli davrandı. Ama Alonso konusunda içi rahattı. Verstappen’in de Vettel’i geçişi ibretlikti. Jeneriklik olur.

  Fena değildi nitekim, şampiyonumuz hayırlı olsun. Şimdi düşünüyorum da, geçen sene motor tırtlamasa, 2012’de saçma sapan arızalarla 100 puanı bırakmasa şu an 6 şampiyonluğu olacaktı adamın. Elbette araç arızasını da saymalıyız da, düşününce ilginç.

 5. Tebrikler vatandaşım Verstappene. 😛 O değilde dün İbrahim abinin gece attığı videoların üstünde bugünkü start geçişi cup diye oturdu. Erendost’ta söylemişti polü almak Vettel için kötü oldu. Hiç bir şey yapamadı ilk virajda, geniş alsa Verstappeni gümletcekti belki ama denemeye değerdi amaa derinden aldı akabinde 2.virajda yine yapacak hiç birşeyi yoktu malum sonra temaslar iş nanay oldu. Vettel’in biraz daha ilk virajda aktif olmasını isterdim hani nerde singapurdaki adam. Ayarı yok bence ama. Ayarı tutturamıyor bu ikili etkileşimde… Tabi bu eksiklikleridnen bahsetmiştik.

  Hamilton-Vettel teması tamamen zincirleme oluşmuş, Verstappen Hamiltonu kesiyor ve Ham gaz kesiyor birazda pati mati derken arkadaki Vettelde biraz aracı tutmakta zorlanınca belki bu kanat teması etkilemiştir. Ham-Vette çarpışmasını anlarımda, Vettel’in gidip Verstappene çakışını anlamıyorum, nasıl göz göre göre vurdu enteresan. Sıkıldım açıkcası Vettel’in ilk turları batırmasından. Bu arada yarış esnasında bilerek çarptığı söyleyen Hamiltona Vettel umarım bilerek çakmıştır.

  Vettel’in geriye düşmeside bir yandan iyi oldu, yoksa izlenecek bir yarış değildi. Geçişleri güzeldi. Özellikle Alonsonun savunmaları çok iyiydi, heleki Hamiltonu ekarde güzel etti yavaş virajda. Tabii bu Hamiltonun çok aşırı risk alamamasından dolayı, işin ucunda şampiyonluk var.

  Biri bana Williams’ın Massayı neden pite aldığını anlatsın ? Yani bence Vettel’in önünü tıkamak istediler. Herkesin gerçek yüzlerini görüyoruz. Hamiltona nasıl yer verdiğinide görüyoruz, Vettel’i nasıl dışarı ittiğinide. Acaba FIA neden bir inceleme yapmadı? Aynısı geçen sene ıslak koşullarda Vettel’in hiç günahı yokken ıslak pistten dolayı ceza vermişlerdi. Enteresan yani bu olaylar.

  İlk virajı lider dönsek kazanabilimiydi bilmiyorum ama kirli havada Sebastian Vettel inanılmaz hızlıydı.

  Renaultlar döküldü resmen bir baktım Verstappen kaldı, dedim yok artık Mercedes bu kadar ballı olamaz, derken patlamadı şükür.

  Velhasıl McLaren’in tepeye dönmesiyle birlikte, özellikle Renault güç ünitesiyle birlikte RBR ve McLaren, Ferrari, Mercedes çekişmesi dil ısıttırır ama kim haloyle zevk alabilir orası meçhul ben izlemiyeceğim nede olsa malüm vatani göreve gideceğim. Ama Mercedes’in ben patlayacağını düşünüyorum seneye istediği kadar motoru olsun deyorum ve kapıyorum bir iki dakka 🙂

  Bu arada ufak bir not koyayım. Ferrari 2018 aracına 2017 ocakta başlamış. Enteresan.

  • Bu arada söylemeliyimki zaman zaman starttaki Ferrari aracı bence çok boğulmaya başlıyor, gitmiyor sanki ilk viraja, bununda etkisiyle Vettel’e inanılmaz hatalar yaptırıyor olabilir. Ama yapmaması lazım sen ne biçim dünya şampiyonusun lan! La valalhi saatli bomba ya sinirden öldürüyor beni. Alonso savunmasına bakıyorum yağ gibi akıyor, bu moloz gelene geçene dokunduruyor, çakıyor. Verstappenden farkı ne bunun aaa. Geçen günde yazmıştım burda bu adam sadece hızıyla bam bam bam mühür vurmak istiyor ama yan yana savaşmayı bilmiyorrrrrrrrr….. Savunma yapmasını bilmiyorrrr…. İlk dünya şampiyonluğundan 6 yıl geçti. 7.yıl doluyor aaa…. Ama bu yukardaki düşüncemde bir kenarda dursun.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]