2017 İngiltere GP 3. antrenman: Yağmurla biten seansın lideri Hamilton

8

2017 İngiltere GP öncesindeki son antrenman seansının lideri Mercedes’ten Lewis Hamilton oldu. Sebastian Vettel çok az farkla ikinci en hızlı isim olurken, grid cezası bulunan Valtteri Bottas da çok az farkla en hızlı üçüncü isim oldu.

Ferrari’nin diğer pilotu Kimi Raikkonen ise liderden 0.7 saniye kadar geride kaldı.

Pilotlar sıralama ve yarış öncesindeki son hızlı tur ve uzun sürüş denemelerini yapmak için piste çıkmışlardı, ancak 1 saatlik antrenmanın son 20 dakikası yağmurlu geçince, çoğu pilot istediği kadar çalışamadı.

Yağmurun gelmesiyle birlikte pilotlar garaja çekilirken Red Bull’dan Max Verstappen ve mühendisi arasında eğlenceli bir konuşma geçti, yağmur altında pite gelmeye çalışan Verstappen, dışarı taşınca, mühendisi tarafından bölgedeki sarı bayraklar hakkında uyarıldı, Verstappen de telsizden ‘onlar benden dolayı’ cevabını verdi.

Pilotlar yağmurun oldukça arttığı son beş dakikada, pilotlar yağmur tecrübesi edinmek için piste çıktılar ve Daniel Ricciardo son virajda spin atarak ana düzlükteki duvara çarpmaktan son anda kurtuldu.

Pilotlar, geçiş lastikleriyle, önceki tur zamanlarını geliştiremediler.

Verstappen’in olayı:

Ericsson’ın spini:

Ricciardo’nun spini:

8 Yorum

 1. İzlemedim ama Vettel mi zorlu son sektörlerde çuvallıyor yoksa aracın kalibresi zorlu son sektörlerde sıkıntı yaşamalara müsait mi bilmiyorum ama bence son sektör farkıyla pol Mercedes için garanti gibi. Yağmurda karıştırabilir ortalığı. Heleki ıslak zemin olursa ayvayı yer Ferrari gibi gelio. Rai’nin daha çok adanması gerekiyor.

  • Live Timing’den takip ettim. Seb ilk iki sektörde mor yakıp 0.162 daha hızlıydı Hamiltondan.
   3.sektörde arkadan kayma yaşamış. Buna rağmen toplamda fena bir tur olmadı.

   Bu arada yağmur ne şiddette devam edecek bilmiyoruz. Sıralamalar farklı bir hikaye olacak. Ne kadar referans olur emin değilim ama Mercedes ve Ferrarinin geçiş lastiklerinde attıkları turlar yakındı. Ancak en hızlı isim Verstappendi. Bu herif yağmurda başka sürüyor.

   • O kayma muhtemelen düşük hızlarda ön tarafın DF’sinin düşüklüğünden kaynaklanıyor. Mercedes’in hala ön süspansiyonda yenilemez olduğu açık ve net. Aracı düşük hızlarda doğru konumlandırıyorlar ve DF’i yakalayabiliyorlar. Hala lastik sorunu biçiyorlar adamlara şaka gibi. Ne taraftan tutarsan tut herşeyde bir adım ilerideler.

    • Benzer virajlarda benzer hataların olması bana da “acaba bu hatalar araç karakteristiğinden mi kaynaklanıyor” dedirtmeye başladı. Bu sene limitte olduğunda genelde arkadan kayma ile avantajı kaybetti Seb.
     Ayrıca Mercedes lastikleri çözdü artık. İki adım öndeler bizden. Avusturya bunu çok net gösterdi

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]