2017 Barcelona testleri 3. gün: Bottas günü lider kapattı

7

2017 Barselona’daki testlerin 3. gününü Valtteri Bottas lider olarak kapattı.

Sabah bölümünde ultra yumuşak lastiklerle yaptığı 1:19.705 ile Bottas şimdiye kadarki en hızlı turunu kaydeden pilot oldu. Bottas’ı yumuşak lastiklerle Sebastian Vettel takip etti ve sadece 0.25 saniye yavaştı.

Üçüncü en hızlı zamanı elde eden isim Daniel Ricciardo ise liderden 1.5 saniye kadar yavaştı. Ricciardo öğleden sonra egzoz sorunu yaşayınca günü erken kapattı.

Günün olayları Jolyon Palmer, Carlos Sainz ve Lance Stroll’dan geldi. Palmer ve Sainz çakıl havuzunda kalırken, Stroll ise bitime 1.5 saat kala aracının arkasını kaybedince bariyerlere çarptı ve aracının ön kısmına ağır hasar verdi.

McLaren, Fernando Alonso’nun sürüşünde ultra yumuşak lastikler ile liderden 2.9 saniye daha yavaştı ve toplam 72 tur atabildi.

7 Yorum

 1. Vettel softla iyi tur atmış. Yakıt yükü minimum 35 kg ise sıkıntı yok.

  Şimdi 69 turun(Mercedesin denediği sim sayısı) 1 turunda 1.5217 yaksa 105 eder. 23 turluk aldı desen 35 kg eder. Bu turu atmadan yanlışsam düzeltin 15 turluk bir stintin 4.turunda attı galiba. Yani ben 85 de çıktı 89 da attı 100 de pite girdi diye hatırlıyorum. Yani 15 turluk bir yakıt alsa 22.8 kg’lık bir yakıtla çıkmış olabilir teorik olarak. Ama tabi bu motor verimliliğine göre değişir bu hesaplar.Kabaca yaptım.

 2. Bir de günün sonunda Vettel pist üzerinde durunca bir motor sorunu olabileceğini düşünmüştüm ama işin aslı öyle değilmiş. Yakıt testi yapıyorlarmış ve yakıt bitmiş. (Umarım öyledir)

    • Ben Allisonun pek etkili olduğunu düşünmüyorum.Geçen sezonun taa başında gitti sonuçta.Kahveci konusuna gelirsek,aerodinamiye atanan adamlardan bahsetmiştim daha önce hatta birisinin geleceğinin çok parlak olduğunu söylemiştim.”GT uzmanı aerodinamist ” Bu adamlar oturmuş tam anlamıyla mükemmel bir araç çıkarmışlar ortaya. Kim ne derse desin. Aracın tipinden belli pistte sağlam olacağı. Ha Mercedesle kafa kafaya gelirmi bilmem ama utandırmayacak bir araç.

     Ben bu araçları yaratmadaki en büyük faktörün Binotto olduğunu düşünüyorum.95’lerden beri takımın içinde ve birliği beraberliği sağlamış gibi görülüyor. Çok önceleri bir şey daha söylemiştim,Ferrarinin şuanki mühendis kadrosu,başa yabancı bir mühendis kadrosunu koyduğun zaman çalışmıyor bu kadar basit. Birlik beraberlik olmadığı için bir bütün paket çıkmıyor ortaya.Bunun kanıtını araç tasarımı konusunda bu sene gördük.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]