Soft lastikleriyle attığı 1:20.960 derecesiyle günün en hızlı ismi Ferrari pilotu Kimi Raikkönen oldu. Gün boyunca orta sert ve yumuşak lastiklerde çalışan Fin pilot farklı bir program üzerinde çalıştı ve (Programın ne olduğu henüz bilinmiyor) günü 108 turla kapattı.

Mercedes sürücüsü Hamilton ise Raikkönen’i 0.023 sn gibi ufak bir farkla takip eden kişi oldu. En hızlı turunu süper yumuşak lastikleriyle attı. Çoğunlukla yumuşak lastiklerle piste çıkan Hamilton 66 turla seansı kapattı.

Bir diğer Mercedes sürücüsü Bottas, öğleden sonra piste çıktığı gibi dolu depo, yarış simülasyonları yaparak günü bitirdi. Öğleden sonra tam 102 turu tamamlayan Fin pilot zaman zaman dağınık profiller çizdi, ancak geneli iyi olmak üzere mükemmel bir iş çıkardı.

McLaren dün yaşadıkları sorunun akabinde bugün yeni Honda motoruna geçmelerine rağmen sorunlarının hala devam ettiğini belirtti. Gün içinde kokpite geçen Vandoorne 40 tur atmayı başardı. Fakat McLaren, motor söküp-takma işlemleri yüzünden güne konsantre olamadı.

Red Bull Racing düne nazaran daha iyi bir görüntü çizdi ve sorunları çözdüklerini birazda olsa gösterdi. Gün boyunca Verstappen ile çalışan takım, 89 turu geride bırakmayı başardı.

Sabah bölümünde pek sessiz olan Renault ise öğleden sonra Palmerle piste çıkarak 53 turu tamamladı.

Force Indıa ile piste çıkan çaylak Ocon, sabah seansının son 15 dakikasında sorun yaşayarak kırmızı bayraklara sebeb oldu.Fransız pilot günü 86 turlar kapattı.

Williamsın çaylak pilotu Lance Stroll, kerb üzerinde direksiyon hakimiyetini kaybederek spin attı ve ön kanadını kırdı. Yeni ön kanat olmadığı için 2.günü erken kapattı.

Bugün Haas’ın kokpitine oturan isim Magnussen’di. Gün içinde oldukça iyi bir görüntü çizerek 118 turla en çok tur atan pilot oldu.

Sauber sabah yaşadığı motor sorunu nedeniyle motor değiştirmek zorunda kaldı ve Ferrari’nin test pilotu Giovinazzi ile 57 tur atarak günü 9.sırada tamamladı.

Günün tur sayıları ve sonuçları bu şekilde;

 

10 Yorum

  1. Başımızı öne eğip,çalışıp gelişerek alnımızın akıyla çıkacağız bu testlerden inşallah. Araç bana şimdilik güven veriyor.Ama gördüğüm kadarıyla temel sağlam. Artık takıma kalan gelişme işi,buda Ferrari olunca aklımda soru işaretleri kalıyor fakat bu temeli sağlayan her araç devamını getirir diye umuyorum.

    Hondaya söyleyecek söz bulamıyorum.Küfür etsem günah etmesem yine günah 😛

    Yav bu stroll,tam trol 🙂 xtrabit bile orda o spini o şekilde atmazdı.

    Bottas için pistte gözlem yapanlar, çok dağınık ve dengede sorun yaşıyor diye söylemler oldu.İlginç gerçrekten dikiş tutmayabilir. Aksine Ferrarinin virajlarda çok daha sağlam olduğunu söylüyorlar ama bilmiyorum. Bottas hakkında haberede o yüzden öyle yazdım yani yanlış anlaşılma olmasın 🙂

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]