TEASER #3: Yeni Formula 1 takımı 1 yıldır çalışıyormuş!

11

Yeni bir takımın Formula 1’e katılmak istediği ve Bernie Ecclestone’ın FIA’yı, takımın girişi konusunda ikna etmeye çalıştığı iddia edilmişti. Şimdi ise bu takımın yeni kurulmadığı ve 1 yılı aşkın süredir hazır olan fabrikasında araç tasarımı üzerine çalıştığı ortaya çıktı.

2017 sezonunda geniş lastikler ve geniş araçlar ilk kez piste çıkacaklar, ancak Formula 1 dünyası bu kural değişikliklerini bir kenara bırakmış, spora katılmak isteyen yeni takımın kim olduğunu merak etmekle meşgul. Takımların ve mühendislerin yeni takım hakkında bilgi sahibi oldukları, hatta bir çoğunun bu takımdan ciddi teklifler aldığı biliniyor. Ancak hiçbir takım ya da mühendis net bir açıklama yapmak istemiyor.

Formula 1 takımlarının birinde önemli bir konumda olan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir mühendis yeni takımın çalışmalarına uzun süredir devam ettiğini açıkladı.

“Onlar 1 yıldan daha uzun bir süredir çalışıyor. Anlaşabilecekleri tüm mühendislerle iletişime geçtiklerini duydum. Bana da teklif sunuldu. Aslında oldukça iyi şartlara sahip bir teklifti ancak yıllardır aynı takımdayım ve şu an yeni bir maceraya atılmak istemiyorum.”

Takımın adı ve kimlerle çalıştığı sorulduğunda: “Bu konuda konuşamam. Şunu söyleyebilirim ki, oldukça kararlılar ve yüksek seviyede bir giriş yapmak istiyorlar, bunun için harika bir fabrika kurdular.”

Ferrari eski başkanı Luca di Montezemolo, yeni takımın bir üretici olabileceğinden bahsetmişti. Bernie Ecclestone ise bu konudaki soruları yanıtsız bıraktı. F1 padokunda dolaşan söylentiler yeni takımın bir üretici olmayabileceği yönünde. Şu sıralar hiçbir üretici Formula 1 ile ilgilendiğini ima etmiş değil ve ilgilendiğini söyleyen Volkswagen grubu ise maddi sorunlarla boğuşuyor.

Formula 1 takımları ve diğer seriler için vites kutuları tedarik eden Xtrac firmasından David John Smith, F1 vites kutuları ile ilgilenen yeni bir müşterilerinin olduğunu doğruladı.

“Bir yıldır birlikte çalıştığımız bir ekip var ve Formula 1’e katılmak için üst düzey teknoloji desteği almak istediler. Şu an kim oldukları hakkında konuşamam, ancak Xtrac’ın en iyi mühendisleri ile özel olarak çalıştıklarını söyleyebilirim.”

Smith, yeni takımın hangi ülke merkezli olduğu sorulduğunda; “İngiltere. Merkezleri burada.”

FIA’nın önümüzdeki günlerde takım patronları ile bir araya gelerek yeni takım hakkında bir oylama yapması bekleniyor.

11 Yorum

 1. İlginç bir durum bu kadar saklanabilmesi ilginç. Genel programlarına bakıldığında uygun olabilecek üreticiler.. BMW, Toyota (tedarikçi), Jaguar, çok çok düşük ihtimalle Lotus. Akla pek yatkın gelmeyen TVR var.
  Bunlardan genel atakta olanlar Jaguar ve TVR…
  1 seneye yakın durumdan büyük üreticiler olasılıktan düşüyor denebilir. Ford, BMW gibi üreticiler finans bileşkeleri ile bunu saklayamazlar. Ulu orta olmasa da plan programlarını zorlayınca edinebiliyoruz.

  Belki Ascari ismini canlandırmaya çalışıyor olabilirler ama zor durum.
  Çinli Geely girmeye çalışıyor olabilir. Bu ve Nissan felan ingiltere bağılları olan şirketler.

  Motor üreticisi olarak beklentisi olabilecek tek ihtimal üretici BMW olarak görünüyor. Böyle birşey açık etmediler sadece LMP motor programları biliniyor. Belki birkaç ittifak ile Jaguar olabilir. Mesela Cossorth cıks hiç bir şekilde olmaz, girişmez artık..
  Bu kadar parayı çöpe atmayı göze alan adamlar kafayı yemiş olmalı deriz..

  Bu durumu 2 şey tetiklemiş olabilir. 1. Honda’nın çok daha derin bağıllı bir müşteri arayışı. 2. Haas’ın felan yaptığı gibi Dallara’nın şasi üretebilir pozisyonda olması.
  Belki de pazar rekabetinden birileri Lola’ı arkasına alıp gazlamışta olabilir.
  Diğer küçük ihtimaller;
  Sumo (böyle olursa motorlar Honda’dan),
  Prodrive (honda yahut aston etiketli reno)
  Carlin (honda yahut daha yüksek ihtimalle Renault/redbull iştiraki)

  Sorgulandığında hiç bulunamayacak bir bileşke de olabilir. Belli mi olur koltuğundan olacağını çok önceden kesinleşmişse belki Bernie bile gizliden bir takım kurduruyor olabilir oyunun içinde kalmaya çalışıyor olabilir.
  İngiltere merkezliliği çok birşey ifade etmiyor aslen, pek ipucu da vermiş olmuyor zira bu işin engineering ünit/depm. tarafı çoğunlukla ingiltere de olur zaten.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]