TEASER #5: Takımlar yeni takıma onay vermiş!

12

Formula 1’in yeni takımına onay çıktı! FIA içinden bir kaynağa göre Formula 1 takımları yeni takımın özel bir başvuru sürecine gerek duyulmaksızın spora katılabilmesine onay verdi. Ancak yeni takımın kim olduğu hakkında henüz bir açıklama yapılmadı.

Yeni bir takımın bir süredir çalışmalarını sürdürdüğü ve spora bir an önce dahil olmak istediği ortaya çıkmıştı. Bernie Ecclestone ise FIA ile görüşerek takımın spora hemen dahil edilmesi için çaba gösteriyordu. FIA, başvuru süreci olmaksızın bir takıma onay verebilmek adına tüm takımların onayına ihtiyaç duyuyordu. Dün Paris’te yapılan toplantıda mevcut Formula 1 takımları, yeni katılımcıya oy birliğiyle onay verdi. Böylece henüz adı duyurulmayan yeni takım, 2017 sezonunda piste çıkabilecek.

Ecclestone’ın oylamadan önce takım patronları ile teker teker görüşmeler yaptığı ortaya çıktı. Red Bull takım patronu Christian Horner, havaalanında gazetecilere yaptığı açıklamada toplantının içeriğinden bahsetmezken Ecclestone’ın tavırları hakkında konuştu.

“Bernie’yi hiç bu kadar telaşlı görmemiştim. Hepimizle teker teker konuştu ve gerçekten ne istediğini biliyordu.”

Horner yeni takımın kim olduğu hakkındaki soruya şöyle yanıt verdi: “Bernie’nin çok sevdiği birileri olmalı. İlk sezonlarında kendilerine başarılar dilerim.”

Yeni takım hakkında hiçbir bilgi sızmazken bilgi sahibi olanların açıklama yapmaktan çekinmesinin nedeninin, Ecclestone’ın ricası olduğu düşünülüyor. Takım spora girerken şok bir çıkış ile gündeme oturmayı planlıyor olabilir. Takım patronlarının da yeni takım sebebiyle çok mutlu olmadıkları düşünülüyor.

F1 gazetecisi James Allen yeni takımın üretici olma olasılığının düşük olduğunu yazdı.

“Bir üretici olsaydı spora gireceğini 1 yıl öncesinden öğrenirdik. Markalar böyle durumlarda gözlerin kendisine çevrilmesi ve konuşulmak için ciddi tanıtımlar yaparlar. Şu an yaşadıklarımız bunun bir örneği değil. Spor içindeki politik güçlerine bakacak olursak, uzun süredir sporun içinde olan ve bir şeyler kanıtlamaya çalışan bir şirket olmalı.“

12 Yorum

 1. Bu kadar gizem nedense beni heyecanlandırıyor 😀 Birde sezona bomba gibi girip şampiyon oluyormuş 😀

  Bence, Bernie’nin hisselerini satmasının nedeni bu takım ve belkide bu takımda hisse sahibi olması olabilir.

 2. Ya ingiliz ya italyan başka izahı yok bu sırlanmanın. Takım için HAAS gibi olmasın da sonra sezon ortasında karışır ortalık. Gerçi ortasını bırak daha başını bi tutamadık şu sürpriz yumurta takım kimse. Börni bu işin kesin içinde 2. sürpriz beklentim Briatore… yalnız böyle köklü sürprizci adamlar yapabilir bunu. Bilyonare işi oturmuş kafası rahatmış artık yeni yelkenlere macera açabilir demek oluyor.

   • Ben Manor’un kendisini aldıklarını düşünmüyorum. Zaten belli bir miktar yatırımları vardı, batınca arta kalan alet edevatı almışlardır belki. Zamanında Caterham’da da benzer bir şey olmuştu.

    Ama cidden tuhaf. Süpriz yumurta gibi F1’e girmeye çalışan bir takım. İlginç.

 3. Ulan üretici değilse kim? Ecclestone’un da hissesi var desek? Benetton mu geliyor, Brabham mı geliyor 😀

  Hep aklımda Red Bull’un rakibi bir enerji içeceği üreticisi var. Monster gelse fena olmazdı aslında.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]