Patinaj #B09: Jimmy hâlâ bizimle

0

Patinaj, 2017 sezonunda şok bir şekilde Formula 1’e katılmış Arkalion Racing adlı kurgusal bir takımın ve pilotlarının maceralarını anlatan yazı dizisidir, anlatılanlar tamamen hayal ürünüdür.

İkinci sezon öncesi testleri, ikinci gün…

Dave uyandığında sabahın ilk ışıkları henüz kendini göstermemişti.

Duşunu aldıktan sonra aynaya bakıp bir süre saçlarının beyazlaşan favorilerini izledi. Dünden sonra hâlâ yorgun hissediyordu. Tüm gün Jonah ile birlikte Mini’nin yanında kalmış, 40’lı yaşlarının ortalarında olan bu kadının 10 yıl daha yaşlanmasını izlemişti. Bu, padokta geçireceği yoğun bir günden daha yorucu gelmişti ona.

Kahve makinesinin homurtusu ayılmasına biraz daha yardımcı oluyor gibiydi. Gözü, odasına ilk yerleştiği gün tezgahın üzerine bıraktığı National Geografic dergisine ilişti; “Yeni Zelanda’da doğal yaşam” İlgili sayfayı okumaya başladı. Kahve makinesi, kahvenin hazır olduğu sinyalini verene kadar yazıdan sıkılmıştı bile. Bir an “ülkemi yeterince özlemiyor muyum acaba?” diye düşündü.

Otelin garajından çıkarken biraz aceleci davrandı. Zemin, ışıklar altında parlıyordu ve hayli kaygandı. Bunun biraz tadını çıkardı. Sola dönen sarmal çıkışı kullanırken sağ arka tekerlekten sert bir geri bildirim aldığında da artık sakin olması gerektiğini anladı. Piste vardığında muhtemelen gazateciler peşinde olacak ve elbette Ferrari ile Mercedes olayını soracaklardı, ve tabi Jimmy’i de.

-o-

Nick, ikinci testlerin ikinci günü sabah seansı için aracının kokpitine geçer geçmez Xevi’nin sesini duydu.

– Bugün önce kalkış, ardından tur zamanı denemeleri yapacağız Nick. Pist soğukken nasıl kalkış yapabileceğimizi görelim. Bunu diğer seansta da tekrarlayacağız. Hızlı turlar atarken her turda tek bir sektörde zorlayacağız. Elindeki listede hangi turlarda bunu yapacağın yazıyor. Sana yapabileceğini söylediğimde hangi sektörde zorlayacağını sen seçeceksin.

Nick sırıtıyordu: “Anladım. Görünmez olacağız.”

Nick çıkış turunda neredeyse hiçbir şey yapmadı. Sonraki turunu formasyon turu olarak kullandı ama lastikleri ısıtmaya pek çabalamadı. İzleyenler ARK01’in zik zaklar çizdiğini görmediler. Üçüncü turda lastikler ve frenler kabul edilebilir seviyede ısınmışlardı. Pit çıkışının aksine pistin düzlüklerinden birinde kalkış denemesi yapmaya karar vermişlerdi, ne de olsa tam olarak durmamış bir araçla kalkış denemesi yapmak kural dışı değildi, Arkalion mühendislerinin bu keşfi onlara çok yardımcı olacaktı.

Nick, dokuzuncu virajdan çıktıktan sonra yavaşlayacak ve bir kalkış denemesi yapacaktı. Bu düzlük aşağı doğru biraz eğime sahipti ama Xevi bunu istemişti. Dördüncü tura başlarken telsizden,

– Motor haritası 2’yi seç.

Bu haritalama start denemesi yapılacak seçeneklerden biriydi. Nick kokpite sonradan monte edilmiş telefonun büyük ekranında “haritalama hazır” mesajını gördü. Start düzlüğüne çıktığında direksiyonundaki menüden istenilen ayarı seçti ve ilk viraj için vites düşürmeye başladı.

Nick, yedinci viraja yaklaşırken aynalarını kontrol etti. Jimmy’yi şaşırtan Xevi, bazen Nick’i bile şaşırtıyordu:

– Arkan temiz Nick.

+ Tamam

Dokuzuncu virajı döndükten sonra 30 km/h’e kadar yavaşladı, birinci vitese düştü, debriyajı çekti, motor devrini 12.000’e sabitlemeye çalıştı ve debriyaj kulakçığını bırakıverdi. Geniş lastiklerin aracı sallamasını iliklerine kadar hissetti. Ancak aynı zamanda bir hafiflik hissi de yaşadı. Araç sanki yerden yükseliyormuş gibiydi. Bu noktada üçüncü vitesteydi ve dördüncüye geçmek üzereydi, ancak patinaj henüz bitmemişti. Aracın arkasının sağa doğru kopmaya başladığını hissetti. Hafiflik hissi, lastiklerin yolu yeterince iyi tutmadığını anlatıyordu. Üçüncü vitesin son devirlerine gelirken, artık otomatikleşmiş halde vites kulakçıklarını çeken parmaklarını durdurdu. Arka taraf artık daha da sağa açılmıştı ve artık kontra gerekiyordu. Ayağını gazdan çekmedi ancak devirin daha fazla yükselmesine de gerek yoktu. Sağ ayağını sabitleyip direksiyonu sağa çevirdi. ARK01’in burun kısmı arka tarafı oldukça sert bir hareketle sola itmiş Nick’in sağ el bileğine de yaklaşık 60 kg yük bindirmişti. ARK01 artık rayındaydı. Dördüncü vitese geçiş yaptı, ancak beşinciye gerek görmedi.  Sakin bir şekilde onuncu virajaın apeksine doğru yavaşladı. O anda Jimmy’nin, Seb’in Ferrari’sine çarptığı noktadaydı. Sağ elinin baş parmağını telsiz tuşuna götürdü.

– Beklemediğimiz bir durum yok çocuklar. Asfalt henüz sıcak değil. Arka lastikler çok patinajda kaldı.

+ Tamam Nick. Start-Finish düzlüğünde tekrar deneyelim.

Arkalion aracı ana düzlükte yavaşlarken tüm fotoğrafçılar kucaklarına düşen bu fırsatı yakalamak için makinalarının ayarlarını düzeltmeye başladılar. Ancak araç tam duracakken bir anda hareket edince, deklanşöre daha önce basmadıklarına hepsi pişman olmuştu. Elbette ARK01’in bu manevrası diğer takımların da dikkatini çekti.

-o-

Nick’in pistte ilk turlarını attığı sıralarda Sky Almanya’dan Tanja Bauer, padokta yakaladığı Dave Ryan’a yanında başka birçok muhabirle birlikte günün ilk sorusunu yöneltiyordu. Jimmy’nin tekrar yürüyemeyebileceği, kontrollü olarak uyutulduğu gibi duyumlar padokta yer etmişti bile.

– Jimmy’nin durumu nasıl, O’nu tekrar burada görecek miyiz?

– Babasının da rahatsızlandığı doğru mu?

+ Bu test gününün sonunda bazı konular hakkında bir açıklama yapacağım. Sorularınızın yanıtını orada alacaksınız.  Şimdi izninizle.

Dave Ryan’ı takip ederek garaja kadar gelen muhabir, fotoğrafçı ve kameraman ordusu Arkalion garajından birkaç saniye boyunca görüntü alırlar. İste bu sırada aralarından birkaç gazetecinin gözü garajın arka bölümündeki ayrıntıyı fark eder. Sivil giyimli bir adam daha önce Jimmy Eriksson’ın kullandığı VR başlık ile kendisine ayrılan bölümde oturmaktadır. Yanında da bir Arkalion mühendisi ile tanınmayan yaşlıca bir adam daha durmaktadır. VR başlığın devasa boyutu ve kulaklıklar yüzünden yüzünü göremezler, ancak gazeteci zihinler aradaki boşlukları doldurur; Arkalion Racing, henüz pilotları Jimmy hakkında bir açıklama yapmamışlardı. Ancak Jimmy’nin yapılan ilk testlerde VR teknolojisi kullanarak Heidfeld’in tüm yaptıklarını izlediği biliniyordu. Şimdi aynı şekilde Heidfeld’i izleyen bu genç adam, pekala Arkalion Racing’in yeni pilotu olabilirdi.

-o-

Nick birkaç kalkış denemesinden sonra uzun sürüşlere başlamış, neredeyse uykusu gelecek şekilde sıkılmıştı. Yeni araçlar ona spora ilk başladığı zamanları hatırlatıyordu, bunun verdiği nostalji hissi onu mutlu ediyordu, Formula 1’e dönme şansı bulması olabilecek en iyi döneme denk gelmişti.

Arkalion ekibi içinde ilk günden iyi bir hava oluşmuştu ve Nick geleceğin Red Bull’u gibi ciddi ama rahat, eğlenceli ama çalışkan bir takımın temellerinin atıldığının farkındaydı.

– Nick, uyuyor musun?

+ Nereden anladın Xevi?

– Seni yıllardır tanıyorum Nick, test pilotuyken de böyleydin. Şimdi uyan ve tik tak programına geç. Yeterli veri toplandığında haber vereceğim.

+ Peki Xevi, tik ve tak…

ARK01 aracı bu kez azami 290km/saat hız sınırlayıcısına çekilmişti ve Nick bu halde hızlı sektör zamanları yapmaya başladı. Düzlüklerde kesiciye takılıyor, virajlarda elinden geleni yapıyordu. Nick, bir tur boyunca ısınmak için bekledi ve ilk sektörde limitleri zorlamaya başladı. İçinden: “ve tak…” İkinci sektöre geldiğinde yavaşlamıştı ve normal sürüşüne devam etmişti. Bir sonraki turda yine ısınmaya devam edecek, ardından bu kez son sektörde zorlayacaktı. Tik, tak…

– Harika Nick, bir an unuttuğunu düşündüm, iyi sakladın.

+ E bu da benim vazifem, hah hah hahaa!

* Ahahahaha!

– Şimdi içeri gel. Yemek vakti.

Xevi telsizi kimin kullandığını anlamıştı. Mühendislere gerekli talimatı geçti ve o telsiz mikrofonu devre dışı bırakıldı.

– Seni susturuyoruz dostum, şimdilik. İleride konuşan sen olacaksın.

Nick öğleden sonrayı da yarış simülasyonu ile geçirecekti ve yine bir yakıt tüketim testi ile yolda kalacaktı. Bu tüketim testlerini hiç sevmiyordu, yolda kal, scooter’la geri dön, gazetecilerin arasından kurtul…

-o-

İkinci test gününün sonunda muhabirler pilotlara sorularını sormuş, yanıtlar web sitelerine yetiştiriliyordu. Şimdi pistteki tüm muhabirler Arkalion Racing takım patronu Dave Ryan’ın söyleyecekleri için toplanmıştı.

DR: Sorularınızı alayım, teker teker cevaplayacağım.

S: Jimmy’nin durumu nedir?

DR: Jimmy şu anda tedavinin acı verici etkilerinden korunmak amacı ile doktor kontrolünde uyutuluyor. Üç omurunda kırık var ve bunlardan biri hayli kritik görünüyor.

S: Kritik derken kalıcı bir hasardan mı bahsediyorsunuz?

DR: Doktorları bunun mümkün olabileceğini söylüyor ve bizleri en kötüsüne hazır olmamız konusunda uyarıyorlar.

S: Peki ya Jimmy’nin babası, Albin Eriksson?

DR: Albin, oğlunun durumu hakkında bilgi alırken her üzgün ebeveynin yaşayabileceği bir şey yaşadı. Küçük çaplı bir enfarktüs geçirdi, ama o güçlü bir adam. Şimdi kendini iyi hissediyor ve Jimmy ile birlikte dinleniyor.

S: Kazanın nedenini buldunuz mu? Bu kazaya, kullandığınız yeni motor teknolojisi neden olmuş olabilir mi?

DR: Yeni bir motor teknolojisi kullanmıyoruz. Kullandığımız motor griddeki diğer takımların motorları ile aynı özelliklere sahip. Belki sadece diğerlerinin aklına gelmeyen bir şeyler düşündük ve yorumladık. Tıpkı diğer her takımın yapmaya çalıştığı gibi. …ve hayır, kazaya bu bakış açımızın neden olduğuna dair bir bulguya rastlamadık.

S: Ferrari yetkililerinin bu “bakış açınızı” FIA’ya sorduğunu biliyoruz. Kuralların adil sonuçları olması gerektiğini söylediler. Mercedes yetkilileri ise olayı farklı bir sebeple protesto boyutuna taşıdı. Sisteminiz yasal mı?

DR: Her şeyden önce burası Formula 1, yani herkes kendi işine yoğunlaşmalı. Hatta bu konuda tavsiyeye ihtiyaçları olursa süspansiyonları üzerinde çalışmaya başlayabilirler. Arkalion aracı teknik yönetmeliklere tamamen uygundur, her zaman da uygun kalacaktır. Adil olma konusuna gelirsek; bunu düşünmesi gerekenler kendi düşünemedikleri noktaları yasaklatma çabasında olanlardır. Biz adil bir takımız.

S: Bugün garajınızda VR gözlük kullanan birini daha gördük. Daha önce VR gözlük ile sürüşteki pilotun izlendiğini öğrenmiştik ve Heidfeld’i izleyen Jimmy idi, ve o artık yok. Bugün gördüğümüz genç adam, yeni pilotunuz mu?

DR: Öncelikle şunu anlamalısınız ki Jimmy hâlâ bizimle. Arkalion Racing’in bir üyesi ve pilotudur. Ancak şu anki durumundan dolayı test programımıza katılamayacağı açık. Bu yüzden genç ve oldukça yetenekli görünen bir pilotla anlaşmak isteyebiliriz. Şu anda FIA ile gerekli prosedürleri tamamlamış bulunuyoruz. Her şey yolunda giderse Jimmy iyileşene dek bizimle olabilir. Tüm takımı Nick’in üzerine yüklemek  istemeyiz.

S: Onu tanıyor muyuz?

DR: Dikkatli gözlerden kaçmayacak biri olduğuna eminim. Bizi etkilemeyi başardı.

SONRAKİ BÖLÜM: Patinaj #B10: Yeni pilot, yeni umutlar

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]