Patinaj #B07: FIA’ya rağmen

4

Patinaj, 2017 sezonunda şok bir şekilde Formula 1’e katılmış Arkalion Racing adlı kurgusal bir takımın ve pilotlarının maceralarını anlatan yazı dizisidir, anlatılanlar tamamen hayal ürünüdür.

FIA, Arkalion Racing’in test kazasını incelemeye almış ve ardından da olay için yayın yasağı getirmişti. Dahası Arkalion yetkililerinden de olay hakkında soruşturma bitene dek açıklama yapmamalarını istemişlerdi. Ancak Arkalion takım patronu Dave Ryan, Pazar günü olayla ilgili bir basın açıklaması yapacağını duyurmuştu bile.

FIA bu durumdan pek mutlu olmayabilirdi, ancak Ryan bu konuda şeffaf olmayı tercih ediyor gibiydi.

Catalunya pisti, 11:00

Öncelikle bu Pazar gününü buna ayırdığınız için teşekkürler. Bilmenizi isterim ki bugün sorularınızı yanıtlayamayacağım. FIA bu konuda açıklama yapmamamızı özellikle belirtmişti, ancak şirket merkezi Hallstahammar’dan gelen emir hiçbir şeyi saklamamamız yönünde, ve ben de bu emri uygulayacağım.

Bildiğiniz gibi ilk testlerin 3. günü öğleden sonra seansında, yarış simülasyonu yapan çaylak pilotumuz Jimmy Eriksson 10. viraj girişinde Sebastian Vettel’in aracına arkadan çarptı.

Bu olmadan önce uzun stintlerle yarış simülasyonu ve kısa aralıklarla bazı aero parçaları deneyeceğimiz test programımızın neredeyse sonuna gelmiştik. Kaza test programımızın bitimine 15 tur kala meydana geldi. Sonrasında pist görevlileri ve doktorunun çabalarıyla aracından çıkartılıp hastaneye götürüldü.

İlk tetkikler sonucunda doktorunun bize verdiği rapor ne yazık ki herkesi mutlu etmeyecektir. Jimmy’nin bilinci henüz yerinde değil.  An itibariyle beyin fonksiyonlarında bir terslik görülmezken, motor fonksiyonlarda bazı bozulmalar görülmüş. Bunlar dışında Jimmy’nin omurgasında D12, L1 ve L2 omurlarında kırıklar görülüyor. Doktorlar Jimmy’nin ne yazık ki bir daha yürüyemeyebileceğinden açıkça endişe etmekteler.

Arkalion ve Cosworth mühendisleri halen kazanın oluşumunu inceliyorlar.

9. viraj sonrası ve kaza anından bir süre önce araçtan aldığımız telemetri verileri tamamen susmuştu. Dolayısıyla kaza anına dair çok az veriye sahibiz. Ancak mühendislerimiz kazanın nedenini bulabilmek için aralıksız çalışıyorlar. Bulduklarında ise ben ne biliyorsam sizler de onu bileceksiniz.

Tüm bunların yanında, Jimmy’nin sağlığına kavuşacağına inanıyoruz ve gerekli olan süreç boyunca Jimmy ve ailesinin yanında olacağımızı da bilmenizi istiyoruz.

Teşekkürler.

Dave basın toplantısından sonra Jimmy’nin kaldığı hastaneye geri döndü. Geceyi de Jimmy’nin babası Albin ile birlikte orada geçirmişti. Albin bir an bile oğlunun yanından ayrılmamak istese de, doktorlar yanına girmesine izin vermiyorlardı.

Albin Eriksson’ın en çok korktuğu şey daha ilk günden başına gelmişti. Oğlunun ilk kez kendi F1 aracının direksiyonuna geçtiği, hayallerinin gerçek olduğu gün, daha gerçek bir yarışa bile çıkmadan kariyeri belki de son bulmuştu. Daha da kötüsü, doktorların dediğine göre bir daha yürüyemeyebilirdi. Takımı ve Dave’i suçlamak geliyordu içinden, bir an Dave’in yakasına yapışmak için onu ararken, daha fazla doktoru hastaneye getirmek için çıktığını öğrendi. Kendi oğlu için ondan fazla mücadele eden bu adamı artık suçlayamazdı, onların da ellerinden bir şey gelmediğini anlayabiliyordu. Amatör de olsa o da eski bir yarışçıydı ve büyük kazalar atlatmıştı.

Doktorlar teker teker Jimmy’nin odasına giriyorlardı. Sanırım Arkalion İspanya’daki tüm beyin cerrahlarını seferber etmişti. Dave Ryan’ı hızlıca yürürken gördü, yanında tanımadığı biri vardı. Dave, bu kez diğer doktorlarda yapmadığını yapmıştı, yanındaki adamı Albin’le tanıştırdı.

“Albin, bu Gary Hartstein, Formula 1’in eski doktoru, umarım yardımı dokunur.” demişti Ryan. Hartstein’ın adını duymuştu, Formula 1’in efsane doktoru Sid Watkins’in yetiştirdiği son adamdı ve gereksiz yere kovulmuştu.

Dave yine hemşireler tarafından dışarı kovulurken, Hartstein içeride bir saatten fazla kaldı. Nihayet çıktığında Dave ile Albin’in yanına geldi.

“İyileşebilir. Çok daha kötülerini de gördüm.” Albin duyduklarına inanamadı, önceki tüm doktorlar oğlunun felç kalma olasılığının çok yüksek olduğunu söylemişlerdi. Albin, Gary’nin boynuna istemsizce sarıldı. Ancak Gary sözlerine devam ediyordu.

“Jules gibi değil, başına darbe almamış. Ancak iki farklı darbe almış gibi, belindeki kırıklar kötü, asla yürüyemeyebilir.”

Albin tekrar yavaşça yerine oturdu, Gary’nin söylediklerini anlamaya çalıştı. Doktor oğlunun iyileşebileceğinden bahsederken, sadece ölmeyeceğini kastediyordu.

“İlk müdahaleyi yapan diğer doktorlar ile görüşmeye devam edeceğim. Jimmy’nin yaşadığı şoktan kurtulmuş olması mucize. Bu araçlarda yüzlerce volt ele….”

Gary’nin sözleri yarıda kalmıştı, Albin’in kendisini dinlemediğini, daha doğrusu dinleyemediğini anlaması uzun sürmedi, ne de olsa o bir doktordu.

“Albin, Bay Albin! Hemşireeeee!!!”

SONRAKİ BÖLÜM: Patinaj #B08: Acil servis

4 Yorum

  1. Jimmy’nin durumunun bu denli ciddi olması çok üzücü. Umarım sağlığına kavuşur.
    Yerine düşünülmesi gereken isimler kimler olacak acaba.
    Vergne ilk aklıma gelen oldu. Para lazımsa Pm, imaj lazımsa Jpm… Belki Jb ikna olur?.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]