Patinaj #B06: Bir garip irkilme

3

Patinaj, 2017 sezonunda şok bir şekilde Formula 1’e katılmış Arkalion Racing adlı kurgusal bir takımın ve pilotlarının maceralarını anlatan yazı dizisidir, anlatılanlar tamamen hayal ürünüdür.

Jimmy 49. turda artık iyice yorgun hissediyor ve 9. virajdan sonraki düzlükte koltuğunda sırtını biraz hareket ettirerek biraz rahatlamayı umuyordu. Sağa doğru dönülen 9. viraj için aracı 8. virajdan sonra pistin soluna konumladı, ayağını gazdan çekti ve aracı çizgiye oturttuktan sonra viraj çıkışında kerbleri görmeyi beklemeden gaza oturdu…

Sezon öncesi testlerinin ilk haftasının dördüncü günü…

…Xevi Pujolar’ın gözleri 49. turun 9. viraj çıkışındaki telemetri verilerindeydi. Jimmy’nin viraj çıkışındaki gaz pedalı eğrisi lineer şekilde artış gösteriyordu, tıpkı önceki turlarda olduğu gibi. Her ne olduysa 9. virajdan sonra olmuştu. Telemetrinin 9. viraj sonrasındaki düzlük verilerine dikkat kesildi. Jimmy 9. viraja ayağını gazdan çekerek girmiş ve ARK01 266 km/h’den viraja girene kadar 221 km/h’ye kadar yavaşlamıştı. Jimmy 6. viteste süpersoft lastiklerin tutunma performansı sayesinde freni kullanmadan apekse gelmiş ve büyük olasılıkla viraj çıkışındaki kerbleri görmeyi beklemeden gaza oturmuş, hızı ilk metrelerde 261 km/h’ye ve fren noktasına henüz varmadan 311 km/h’ye çıkmıştı. Ancak Xevi bu noktada fren sensörlerinden gelen hiçbir verinin olmadığını görüyordu. Sensör arızası mıydı, yoksa görgü tanıklarının dediği gibi hiç frenleme olmamış mıydı?

Xevi ARK01’in kaza sonrası fotoğraflarına döndü. Burun kısmındaki hasar, frenleme olmadığının kanıtı gibi düşünülebilirdi. Ancak asıl referans Vettel’in Ferrari’sinin arka kısmındaki hasar idi. Frenleme denildiği üzere, hiç gerçekleşmemiş gibi görünüyordu.

Xevi telemetri ekranına döndü. Sıra kaza anına bakmaya gelmişti. Jimmy’nin direksiyon hareketleri de çok şey anlatabilirdi. İşte tam bu noktada Xevi kaza anından önce ulaşamadığı tek bilginin frenaj olmadığını gördü. Belirli bir andan itibaren önündeki ekranlarda hiçbir şey göremiyordu. Telemetri, 9. viraj çıkışı ile çarpma anı arasında bir yerde tamamen susmuştu.

O zaman asıl soru şuna dönüştü; kaza frenleme olmadığı için mi gerçekleşmişti, yoksa frenlemeye engel olan başka bir durum mu kazaya neden olmuştu?

Telemetriyi susturan ne olabilirdi?

Bir pilot neden frenleme noktasında frene basmazdı ki? Böyle bir şey mümkün değildi. Xevi aracın tamamen sökülüp incelenmesini beklemek zorundaydı.

Arkalion mühendisleri kazanın CCTV tarafından kaydedilmiş tüm videolarını tekrar tekrar izliyor, ayrıca grafik ve efekt uzmanı bir ekibe kazanın 3 boyutlu modellemesini hazırlatıyorlardı. Kayıtlı videolar FIA’nın uyarısı ile yayınlanmamıştı.

Gazeteciler kazanın görgü tanıkları ile konuşmuş ve ortak yanıtlar almışlardı. Arkalion aracının yere düştüğü anda zeminde kıvılcımlar gördükleri konusunda hepsi hemfikirdi, ancak kıvılcımların neden kaynaklandığına emin olamamışlardı.

Bir pist doktoru aracından çıkmakta olan Vettel’in yanına gelip nasıl hissettiğini sordu. Ardından daha yanıtı beklemeden elindeki kalem benzeri feneri gözlerine doğru tuttu.

– Gayet iyi hissediyorum. Sadece dişlerim sızlıyor.

Bu sırada doktorun eli Vettel’in boynu ve ensesini yokluyordu.

+ Kaskını çıkarmadan bakmaya çalışacağım. Peki bugün günlerden ne, ayın kaçıncı günündeyiz?
– Bugün 1 Mart. Çarşamba ve testlerin 3. günü.
+ Pekala, iyi görünüyorsun. Dişlerinde de kanama ya da kırık görmedim.Yine de padoğa döndüğünde bir sağlık taramasından geçmeni istiyorum.
– Peki, sorun değil.

Vettel bundan sonra doktor ile birlikte Jimmy’nin aracına doğru koşmaya başladı.

Jimmy, aracının içinde bilinçsiz bir şekilde duruyordu ve Vettel’i paniğe sürükleyen şey de buydu. Pist görevlileri her ihtimale karşı araca yangın söndürücü püskürtmüştü. Başka bir pist doktoru da, aracın yanında yere yatmış halde Jimmy’yi inceliyordu. Az önce Vettel ile ilgilenen doktor da olaya dahil oldu.

“Nefes alıyor, hemen çıkarmalıyız.” dedi zeminde yatmakta olan doktor. Ancak aracı düzeltmeden bunu yapmak mümkün değildi. Takla atıp ters dönmüş bir araçtan pilot kendisi çıkabilirdi, ancak bu kez pilot bilinçsizdi. Güvenlik nedeniyle pilotun koltukla birlikte çıkarılması gerekiyordu ve bunun için de aracın düzeltilmesi gerekiyordu.

“Çok yavaş yapmalıyız, boynundan yaralanmış olabilir.”

Pist görevlileri vinç ile aracı yavaş yavaş yerinden kaldırırken Vettel de aracın sarsılmaması için bir ucundan tüm gücüyle tutuyordu, az önce kaskını aceleyle çıkarıp yere fırlattığını kimse fark etmemişti. Araç yavaş yavaş yan döndürüldü, sonra da tabanının üzerine yere kondu.

“Tüm yapabildiğiniz bu mu!!!”

Doktorun ses tonundan, ekibin çalışma şeklinden memnun olmadığı anlaşılabiliyordu. Aracın tabanı üzerine oturmadan hemen önceki inişi, biraz sert olmuştu.

Jimmy koltukla birlikte araçtan çıkarıldı ve helikopterle hastaneye götürüldü. FIA kazayı incelemeye başlamıştı bile. İki araçtan da kaza veri kaydedicileri ile birlikte pilotların yüzünün videosunu çeken Magneti Marelli üretimi 400 fps’lik kameralar çıkarıldı ve takımlardan da telemetri verileri istendi.

Pist üzerinde kalan araç da vinç ile kamyona yüklenmiş, ekibin işi bitmişti. Vettel, kendisini almaya gelen görevli ile scootere bindi. Padoğa vardığında ise bir gazeteci ordusunun kendisini beklediğini gördü. Aralarında bir grup Ferrari gömleği de görünce rahatladı.

Vettel sorulardan kaçamayacağını anlamıştı, neyse ki Ferrari’deki yardımcısı yanına geldi. Bu durumda yanlış bir şey söylemeden önce ropörtaj sonlanabilirdi.

İlk soru Sky muhabiri Natalie Pinkham’dan geldi.

– Sebastian, kazayı anlatır mısın, ne oldu?
+ 10. viraj için frenlemiştim, dönüşe başladığımda çok sert bir darbe hissettim ve bir anda spin attım. Neler olduğunu görmedim. Tam çarpma anında garip bir irkilme hissettim, bir şeyler farklıydı.
– Biraz daha açabilir misin?
+ Bilemiyorum, daha önceki kazalarım gibi değildi. Onca sarsıntının arasında farklı bir his vardı, belli bir an için çenem çok sıkıydı, açamadım. Bildiğim şeyse durumu haber vermek istediğimde telsizimin ve araçtaki elektroniklerin artık çalışmadığıydı.

Yardımcısı Vettel’i kolundan çeker ve hızlı adımlarla gazetecilerden uzaklaştırır; “Tamam, hepsi bu kadar!”

SONRAKİ BÖLÜM: Patinaj #B07: FIA’ya rağmen

3 Yorum

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]