Patinaj #B02: Arkalion bomba gibi başlıyor

14

Patinaj, 2017 sezonunda şok bir şekilde Formula 1’e katılmış Arkalion Racing adlı kurgusal bir takımın ve pilotlarının maceralarını anlatan yazı dizisidir, anlatılanlar tamamen hayal ürünüdür.

2017 Formula 1 sezonunun ilk sürüş gününün sonuna gelinmişti. Normal şartlarda tüm gözler Mercedes ve sonunda mührü vurması gereken Ferrari’ye odaklanmış olurdu.

Ancak günün sonunda gridin yeni takımı Arkalion’ı takip edenler sadece haber çıkarma peşinde olan basın değildi; diğer tüm takımlar gökten inmiş gibi ortaya çıkan bu aracın ve Formula 1’e geri dönen İngiliz motor üreticisi Cosworth’ün ilk gün performansı karşısında şaşırmışlardı.

Pistteki ilk kilometrelerini kat eden ARK01, Heidfeld’in kontrolünde birkaç kez sorun yaşasa da, asla yolda kalmamış, ancak garajda zaman geçirdiği olmuştu. Takımın arka tekerlekler üzerindeki elektronik fren sisteminin haritalamasında sorun yaşadığı gözlemleniyor.

Günün lideri Hamilton 1:21.765’lik derecesiyle geçen sezonun pol derecesini geride bırakırken onu hemen arkasından Vettel takip etmişti. Üçüncü en hızlı isim Massa ise liderin 0.3 saniye kadar arkasındaydı. Takımları etkileyen ve basını kendisinden geçiren zaman günün son saatlerinde Arkalion’ın tecrübeli pilotu Heidfeld’den geldi: 1:22.208. Yumuşak lastiklerle atılan bu tur ilk kez piste çıkan aracın temelinin iyi olduğu anlamına geliyordu.

Testi pistten takip eden bütün basın mensupları Arkalion garajının önüne koşmuş ve birileriyle konuşmak için birbirlerini eziyorlardı. Mekanikerler bir sonraki gün için aracı parçalamaya yeni başlamışken Nick Heidfeld, Alman Sky F1 muhabiri Tanja Bauer’e Formula 1’e dönüşünden sonraki ilk konuşmasını yapıyordu;

TB: Nick, Formula 1’e geri döndün ve ilk günde en hızlı dördüncü zamanı elde ettin. Günün nasıldı? Araçtaki ilk izlenimlerin neler?

NH: Geri döndüğüm için mutluyum, içimdeki yarışma tutkusu asla bitmemişti ve Formula 1’e başladığım zamankilere benzer yorucu araçların gelmesiyle birlikte çok fazla zorlanmayacağımı biliyordum.

TB: Yeni F1’i nasıl buldun? Formula 1’in eski şaşalı dönemlerindekilere yakın mı?

NH: Araçlar eski dönemleri biraz andırıyor, ancak o döneme göre fazlasıyla ağır olduklarını söyleyebilirim. Hibrid sistemler araçları ağırlaştırdı.

TB: Araç nasıldı? Ne kadar ilerleme kaydettiniz?

NH: Aracın durumu hakkında detaylı yorum yapmama izin verilmiyor, ancak temelinin çok sağlam olduğunu söyleyebilirim. Gün içerisinde büyük ilerleme kaydettik.

TB: Bugün birkaç kez sorun yaşandı sanırım, garajdan çıkmadın, sorunlar büyük müydü?

NH: Bu konuda yorum yapamam, ancak garajda geçirilen sürülerin her biri sorun sebebiyle değildi, iç kısımda çok fazla farklı şey deneniyor, bu da etkili oldu.

Arkalion Racing’in performansı şampiyonluğunu korumak için pistte olan Mercedes’ten Toto Wolff’e de soruldu:

“Beklediğimizden çok çok iyiydiler ve gördüğüm kadarıyla büyük bir sorun yaşamadılar. Sürekli farklı şeyler denediklerini düşünüyoruz. Ancak biz kendi programımıza odaklanmak zorundayız. Kendilerine hoş geldin diyorum ve sezonda tekerlek tekerleğe savaşmayı umuyorum.”

BBC Sport’tan Andrew Benson Cosworth’ün motor mühendislerinin Arkalion mekanikerleri ile tamamen aynı şekilde giyindiğini yazdı: “Genelde motor bölümünden olan mühendisler takım mekanikerlerinden giyim olarak da ayrılırlar.  Arkalion’da bu yok, Cosworth mühendislerini diğer mekanikerlerden ayırt edemiyorsunuz. Bu, Arkalion ve Cosworth arasındaki bağların ne kadar sağlıklı olduğunu gösteriyor.”

Pist kenarından araçları izleyen Gary Anderson Arkalion aracının şasi olarak ilk günden dengeli olduğunu düşünüyor ve bir ilginç detayı daha fark etmiş;

“ARK01 çok dengeli görünüyor. Sabah seansında bazı küçük anlar yaşadıklarını gördüm, ancak öğleden sonra kesinlikle rayda gider gibi hareket ediyordu. Bundan daha da önemlisi, neyi denediklerini anlayamamamız. Diğer takımlara göre çok farklı bir test prosedürü kullanıyorlar, gün boyunca düzlükte hiç DRS açmadılar. Diğer takımlar vites kutusu oranları ve aerodinamik sürüklenmeyi hesaplamak için düzlüğün belli kısımlarında DRS kullanıyor, ancak Heidfeld bir kez bile kullanmadı.”

SONRAKİ BÖLÜM: Patinaj #B03: Sessizliğin ardındaki fikir

14 Yorum

  1. ”ancak temelinin çok sağlam olduğunu söyleyebilirim” 2017 Ferrari

    ”Pist kenarından araçları izleyen Gary Anderson Arkalion aracının şasi olarak ilk günden dengeli olduğunu düşünüyor ve bir ilginç detayı daha fark etmiş;” 2017 Ferrari.

    Mercedes gibi çıktılar mübarek 😀

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]