TEASER #1: Formula 1’e yeni bir takım mı katılıyor?

4

Formula 1’e Haas’tan sonra yeni bir takım katılıyor olabilir. İddialara göre bir süredir hazırlıklarını sürdüren yeni takım 2017’de Formula 1’e girmek için resmi prosedürleri tamamlamakla meşgul.

F1 içindeki güvenilir kaynaklara göre, yeni bir takımın bir süredir hazırlıklarını sürdürdüğü ve önümüzdeki sezon spora girebilecek seviyeye gelmiş olması olası. Başka bir takımı satın almadan, sıfırdan bir Formula 1 takımı kurmak ve araç tasarımını tamamlamak kısa süren bir iş yükü değil. Amerikalı Haas takımı 2015’te yarışma izni almasına rağmen tam olarak hazırlanabilmek için 2016’da spora girmeyi tercih etmişti. Haas’ın Formula 1’e katılma sürecinde, Colin Kolles yönetimindeki Romanyalı bir takım da başvuranlar arasında bulunmuş, ancak yeterli görülmemişti.

Henüz adı duyurulmamış bir oluşumun, fabrika yapılanmasını ne zaman tamamladığı ve kimlerle çalıştığı bilinmezken, 2017 sezonunda spora girebilecek durumda olma ihtimali, çalışmaların uzun süre önce başlamış olmasını gerektiriyor.

Formula 1’e yeni bir takımın katılabilmesi için FIA’nın açık bir başvuru süreci oluşturması ve ilgilenen ekiplerin resmi olarak başvuru yapmış olması gerekiyor. Başvuru süreci tamamlandıktan sonra FIA, başvuru yapan ekiplerin maddi ve teknik altyapılarını inceliyor ve uygun gördüklerine onay veriyor. FIA en son 2014’te yeni takımlar için başvuru süreci açmış ve kabul edilen tek ekip Haas olmuştu.

Öte yandan, FIA henüz yeni bir takım ile görüşme yapıldığına dair bir açıklama yapmış değil. Spora gireceği iddia edilen takımın başvuru süreci olmadan bunu nasıl sağlayacağı ise merak konusu.

4 Yorum

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]