TEASER #7: F1’in yeni takımı Arkalion AB mi?

10

Formula 1’in yeni takımı dünyanın en büyük kompozit malzeme üreticilerinden birisi olan Arkalion AB olabilir.

Geçtiğimiz ay spora girmek isteyen yeni bir takım olduğu ortaya çıkmış, ancak ismi sır gibi saklanmıştı. Bernie Ecclestone’ın Jean Todt ile görüşerek bu yeni takımın spora başvuru süreci olmadan kabul edilmesi için zorlamasının ardından, takımların da onayıyla yeni takım için 2017 yolu açılmıştı.

Orta gruptaki takımlardan birinde görev alan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir şef mühendis, spora katılacak yeni takımın uzun yıllar tüm takımlara tedarik yapan bir şirket olduğunu söyledi.

Mühendis, yeni takım hakkında şunları söyledi: “Yeni takım dev bir şirkete ait. Onlar olmadan modern Formula 1 olamazdı. Gelişmiş materyallerin en büyük üreticisinden bahsediyorum.”

Bu bilgiye göre yeni takım dünyanın en büyük kompozit materyal ve karbon fiber üreticilerinden olan Arkalion AB olabilir. İsveçli şirket devasa bir patent havuzuna sahip ve 30 yılı aşkın süredir Formula 1 ve uzay sanayinde kullanılan kompozit materyallerin en büyük tedarikçisi konumunda. Formula 1’in hemen hemen tüm takımları karbon fiber hammaddesini Arkalion AB’den tedarik ediyor. Arkalion aynı zamanda Koenigsegg’in süper otomobillerinde kullanılan ve 450 km/saat hızlara kadar dayanabilen karbon fiber jantları geliştiren firma olarak biliniyor.

Eski Ferrari başkanı Luca di Montezemolo, yeni takımın bir üretici olma olasılığının yüksek olduğunu söylemiş, ancak Bernie Ecclestone takımdan sadece “çok yakından tanıdığımız birileri” olarak bahsetmişti. Yeni takımın bir otomobil üreticisi olma olasılığı giderek düşmekle birlikte henüz hangi motoru kullanacağının açıklanmamış olması ve Ecclestone’ın, motor tedarikçisinin daha önce de Formula 1’e motor tedarik etmiş bir şirket olduğunu söylemiş olması motorsporları dünyasındaki söylentilere yeni bir boyut kazandırmıştı.

BMW’nin motorsporları şefi Jens Marquardt geçtiğimiz günlerde Formula 1’e girme planlarının olmadığını belirtmişti. Toyota’nın hibrid F1 ile ilgilendiği biliniyor, ancak bilinen bir başvurusu ve gelişim planı yok. İngiliz üretici Cosworth’ün hibrid motorunun projesinin hazır ve gelişime açık halde olduğu biliniyor, ancak şimdiye kadar aradığı yatırımcıyı bulabilmiş değil.

Yeni takım hakkındaki detayların önümüzdeki haftalarda FIA’nın resmi giriş listesine eklenmesiyle netleşmesi ve ismi ve motor tedarikçisinin ortaya çıkması bekleniyor.

10 Yorum

 1. horacio pagani bunu beğendi.

  http://www.roadandtrack.com/car-culture/a27149/dissected-fiber-arts/
  carbon fiber herşeyden en iyisi değildir. herşeye uymaz. geçen bir haberde yazıyordu dikkatinizden kaçmış demek ki stres yükü yüksek ve doğrusal olmayan noktalarda carbonf. handikaplıdır liflerden oluşur dizim doğrultusunun dışında kopar.

  http://www.magnezyum.gen.tr/magnezyum-alasimlari.html
  http://www.yildiz.edu.tr/~akdogan/lessons/malzeme2/Magnezyum_ve_Magnezyum_Alasimlari.pdf

  mg. erimesi düşüktür çabuk ısınır tozu patlayıcı patlatıcılarda kullanılır ancak en hafifidir işlemesi kolaydır soğurur thermal verimlilikte kolay dağıtıcı olarak kullanılır titreşim ve sesi de soğurur. Çekme mukavemeti arttırdığından hareketlilerde oranı yüksek kullanılır. Başka şeylerin kaplamasına ihtiyaç duyar çünkü çabuk erir.

  • Jant konusunda ne diye karbonfibere geçmediklerini ben de merak ederim. Magnezyumun kullanılma nedeni daha çok hafifliğinden ileri geliyor. Hafif ve sağlam ancak risk taşıyor çünkü magnezyum hayli yanıcı bir maddedir. Ancak F1 mühendisleri Magnezyumun sağladığı hafiflik için bu riski alıyorlardı. Elbette jantlar bugünlerde ilk günkü risk düzeyinde değillerdir diye düşünüyorum.
   Senin yorumundan da emin olamadım, şu an hangi materyali kullanıyor F1?

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]