TEASER #6: Ecclestone yeni takım hakkında konuşmuyor

8

2017’de spora girmeye hazırlanan ve geçtiğimiz hafta takımlar tarafından oybirliği ile Formula 1’e girişine onay verilen takım hakkındaki gizem sürüyor.

Geçtiğimiz ay Formula 1’e katılmak üzere çalışmalarına uzun zaman önce başlayan ve bir çok mühendisle anlaşmış bir takımın olduğu ortaya çıkmıştı. Bernie Ecclestone’ın FIA başkanı Jean Todt ile görüşerek takımın spora başvuru süreci olmadan kabul edilmesi için zorlamasının ardından takımların da onayıyla, yeni takım için 2017 yolu açıldı. Christian Horner da Ecclestone’ın takım patronlarının katıldığı oylamadan önce hepsiyle teker teker görüşerek ikna ettiğini söylemişti.

Adı sır gibi saklanan takım hakkında son konuşan isim Ecclestone oldu. Ancak Formula 1’in patronu isim vermeyi reddetti.

“Zamanı gelince öğreneceğiniz, çok yakından tanıdığımız birileri. Onlar olmadan bugünkü Formula 1 var olamazdı. Onları sporun içinde aktif olarak görmek benim için mutluluk verici. Bana Brabham’daki yıllarımı hatırlatıyor.”

Ecclestone yeni takımın hangi motoru kullanacağı sorusuna ise: “Yeni bir üreticimiz olacak. Kendilerini daha önceden de tanıyorsunuz. Hangisi olduğunu araç lansmanının yapıldığı gün öğreneceksiniz.”

Bu sözler akıllara BMW’yi getiriyor. Alman üretici daha önce Formula 1’de başarılı motorlara imza atmıştı. Alman üretici, rakibi Mercedes’in son yıllarda kazandığı başarıların ardından sporda kendini göstermek istiyor olabilir. Ancak BMW de Formula 1 ile ilgilenmediğini söylemişti.

Yeni takım üzerine konuşan bir diğer isim de Ferrari’nin eski takım patronu Stefano Domenicali oldu. Domenicali yeni takımın kim olduğunu bildiğini ve kendisine de teklif götürüldüğünü söyledi.

“Bana da teklif geldi. Ancak şu an bulunduğum yerde, Lamborghini’de çok mutluyum ve bu devin yenilenme sürecinin başındayım. Orada bulunmayı ve tekrar takım atmosferini tatmayı çok isterdim ancak bir süre daha burada bulunmam gerekiyor.”

Domenicali yeni takıma motor tedarik edecek firmanın Lamborghini olmadığını da söyledi: “Lamborghini veya VW Grup’un herhangi bir Formula 1 planı yok. Dolayısıyla motor için başkalarıyla görüşmelisiniz.”

8 Yorum

  1. Hibrit motor zımbırtısından Toyota olma ihtimali olsa da takım muhtemelen Ford olacak malum F1’in yeni sahipleri Amerikan Ford’un dönmesi için iyi bir sebep aha buyrun bir de hayal etsenize dün bahsettiğim motorun gizli gizli geliştirilip bir canavar olarak ortaya çıktığını seyreyle cümbüşü 😀

  2. Daha önceden de tanıyoruz ? Üretici ? BMW yalanladı. Ford maaliyet cart curt dedi o da yalanladı. Toyota mı aceba ?? Onlar olmadan Formula 1 olmazdı diyor çatlayacam şimdi meraktan… Cosworth’da olabilir.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]