TEASER #2: Ecclestone FIA’nın yeni takımı kabul etmesi için zorluyor!

5

2017’de Formula 1’e yeni bir takımın katılacağı söylentileri hız kazanırken, Formula 1 yönetiminin başındaki isim Bernie Ecclestone’ın FIA ile görüşmeler yaptığı ve spora katılmak isteyen yeni takıma onay verilmesini sağlamaya çalıştığı iddia edildi.

Formula 1 çevresindeki söylentilere göre Bernie Ecclestone şu sıralar, FIA Başkanı Jean Todt ile görüşmeler yürütüyor ve spora girmek istediği düşünülen yeni takımın başvuru süreci olmadan kabul edilmesi için çalışıyor.

Formula 1’e yeni bir takımın katılma süreci, FIA’nın başvuru süreci oluşturması ve ilgilenen ekiplerin resmi olarak başvurması ile işlemeye başlıyor. Başvuru süreci tamamlandıktan sonra FIA, başvuru yapan ekiplerin maddi ve teknik altyapılarını inceliyor ve uygun gördüklerine onay veriyor. Ancak FIA yakın zamanda bir başvuru süreci açmış değil ve Formula 1 dünyası da Haas’ın katılımıyla 11 takım ile 22 araca yükselen gridden memnun görünüyor. Son başvuru süreci Caterham’ın da spordan çekilmek zorunda kalması ile açılmış ve Amerikalı Haas ekibi kabul edilmişti.

Eski Ferrari başkanı Luca di Montezemolo, Ecclestone’ın spora katmaya çalıştığı takımın bir üretici olma olasılığının yüksek olduğunu söyledi.

“Bernie bir takımı spora getirmek istiyorsa onlar ya üreticidir,ya da asla hayır diyemeyeceği büyük dostlarından birisidir. Görünüşe göre bir üretici Formula 1 ile ilgileniyor ve O bu konuda çok heyecanlı.”

Bu takımın kim olduğunu bilip bilmediği sorusu üzerine Montezemolo: “Hiçbir fikrim yok. Volkswagen’ın Formula 1’e girmek istediğini duymuştuk, ancak onların başı şu sıralar büyük belada ve bu durumdan kurtulmaya çalışıyorlar.”

Volkswagen dizel emisyon skandalından sonra motorsporları programını küçültme kararı almış ve VW markasıyla yarıştığı WRC’den, Audi markası ile de yıllardır baskın olduğu WEC’den çekileceğini açıklamıştı. Formula 1 ile ilgilendiği bilinen diğer şirketlerden birisi olan Aston Martin ise Red Bull Racing ile bir sponsorluk anlaşması yapmıştı. Şu an Formula 1 gridinde fabrika takımı olarak Ferrari, Mercedes ve Renault olmak üzere üç üretici bulunuyor. Honda ise takım olarak bulunmak yerine McLaren ile birlikte çalışmayı tercih etmişti.

Eski bir FIA çalışanı, yeni bir takımın başvuru süreci olmadan gride katılabilmesi için tüm takımların onayının gerektiğini açıkladı.

5 Yorum

  1. Yeni takımlar, ayaklarını sağlama alabilecek girişimler bulsalar iyi olur şimdiden söyleyeyim renault 2-3 yıl içinde buradan çekilebilir. Dizel işi renonun canını sıkmak üzere sırada diğer fransız ve akabinde diğer küçük avrupalılar var.
    Üreticilerin elinden gücü bir an önce akıl sağlıkları için almalılar sonra önce ki gibi ne oldu böyle ya demeleri kifayetsiz. Bizden uyarısı 😛

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]