Fernando Alonso’nun Renault’un resmî açıklamasından sonra Formula 1’e 2021 yılında döneceği kesinleşti. Peki, bu dönüş eski şampiyon için ne anlam ifade ediyor? Sadece bir prestij tazeleme mi? Yoksa sadece yarışmak mı?

Alonso, çifte şampiyonluk yaşadığı ( Renault 2005, 2006) sezondan sonra sürekli olarak şampiyonluğun 1 numaralı adayı idi. Gerek kararlılığı gerek pilotaj başarısı onu kimi pilotlardan ayırarak elit pilotlar listesine girmesini sağlıyordu.

Renault ile yaşadığı şampiyonlukların ardından 2007 yılında gittiği Mclaren’de son yarışa kadar şampiyonluk mücadelesi içinde kalmış ancak son yarışta Ferrari’nin son şampiyonu olan Kimi Raikkonen’e 1 puan fark ile şampiyonluğu kaptırmıştı. Ve fakat bu başarısının yanında henüz o dönem çaylak bir pilot olan (GP2 ve GP3 şampiyonu olarak ilk sezonunu yaşayan) Lewis Hamilton ile de aynı puanda tamamlamıştı. Bu bir şampiyon için kabul edilemezdi. Sözleşmesi bitmeden Mclaren’den ayrıldığını açıkladı ve tekrar Renault’a dönme kararı aldı .

Renault artık bıraktığı gibi şampiyon bir takım değil orta sıralarda mücadele eden bir takım haline gelmişti ancak şapkadan tavşan çıkarmayı bilen Fernando Alonso bile mevcut araç ile kaldığı iki sezonda da hayal kırıklığı yaşadı ve Schumacher sonrası bir türlü istikrar sağlayamayan Ferrari’nin yolunu tuttu.

Ferrari, her zaman şampiyonluğa oynayan en azından oynaması gereken; Formula 1’in en prestijli takımıdır. Bu yüzden Fernando Alonso onlar için gridde bulunan tekrar şampiyonluk yaşayabileceği en uygun isimdi. Ancak onun Ferrari yılları Sebastian Vettel ve Red Bull’un hegemonyasının yıllarına denk geldi ve dört yıl üst üste Sebastian Vettel şampiyonluklarını izlemek zorunda kaldı. Kariyerinin en büyük travması da şüphesiz, 2012 yılının son yarışında Brezilya’da Sebastian Vettel’e kaptırdığı şampiyonluğu idi. Henüz 25 yaşında 3. Şampiyonluğunu yaşıyordu Vettel ve Ayrton Senna ile şampiyonluk sayılarını Ayrton Senna’nın memleketinde eşitliyordu. Bu konu ile ilgili “Üçüncü şampiyonluğu burada kazanmak, en büyük idollerimden birisi olan Ayrton Senna’nın ülkesinde bunu başarmak, tarif edilemez bir duygu.” diye belirtecekti.

Ferrari yılları sınırlı bir araç ile sınırlarını zorlaması ile geçti. Hep şampiyonluk potası içinde kaldı ancak şampiyonluk yaşamadan Mclaren’e geri döndü. Kaderin cilvesi de Ferrari koltuğuna onun ardından 4 kez şampiyon Vettel oturdu ve onun da kaderi neredeyse Alonso ile aynı oldu. İki şampiyon da büyük umutlarla gittiği Ferrari’den hayal kırıklığı ile ayrıldı/ayrılacak.

Ferrari’nin ardından tekrar Mclaren’in yolunu tutan Fernando Alonso yapılanma içinde olan ve Honda motoru ile anlaşan takımı yeniden yapılandıracak ve ayağı kaldıracak isim olacaktı. 2015-2018 yılları arasında 4 sezon yarıştığı Mclaren’de sürekli olarak ilk 10 dışında kaldı. Bu durumun Fernando Alonso ile alakası yoktu çünkü neredeyse yarışların yarısında motor arızası yaşayarak yarış dışı kaldı. Hatta bugün bile Formula 1’i takip edenlerin bildiği en ünlü sözlerden biri olan ‘’GP 2 ENGİNE! ( meali: Formula 2 Motoru!)’’ sözünü de Honda için kullandı. Ve Honda ile yaşamadığı sıkıntı neredeyse kalmamıştı. Bir pilotun başına ne kadar şansızlık gelebilirse hepsi gelmişti. Sonuç olarak 2018 sezonunun sonunda Fomula 1’e veda ettiğini duyurdu.

Dakar, Indy Car, Le Mans gibi yarışlarda da boy gösteren Fernando Alonso yarışlara olan tutkusunu hiçbir zaman kaybetmedi. Sürekli olarak konuşulan ‘geri dönecek’ haberleri sonunda doğrulandı ve Renault ile 2021 yılında pistlere döneceği açıklandı.

Son şampiyonluğunun üzerinden 15 yıl geçtikten sonra tekrar koltuğa oturacak olan Alonso aslında kariyeri adına büyük bir risk almış durumda. Hâlihazırda Mclaren tercihi bile tartışılırken henüz orta sıraları aşamamış olan Renault tercihi ne kadar doğru? Bu karar Formula 1’in haklarını elinde bulunduran Liberty Medya’nın da hamlesi olabilir çünkü Fernando Alonso büyük bir reklam potansiyeli olan birkaç pilottan bir tanesi.

Zaman ne gösterir bilinmez ancak Fernando Alonso’nun yine orta sıralarda mücadele edeceği görünüyor. Bu karar onun imajında bir leke daha bırakabilir ancak eğer kalırsa daha fazla 2022 yılına ertelenen değişikliklerle Renault’u başarıya ulaştırabilecek potansiyele sahip olduğu aşikâr. Umarız bu kara onun ve bizim için çok güzel olur ve şampiyonu üst sıraları zorlarken izleriz.

Tekrar hoş geldin Şampiyon!

2 Yorum

  1. Ne olduğu olacağı hiç umurumda değil. Hiç sevmiyorum kendisini.Temel sebebi zamanında tuttuğum takımı satması.İkincisi şike skandalı.Araba duvara çarptığında dedim burda hile var.O yüzden puan bile alamadan kariyerini tamamlamasını diliyorum.

  2. Alonso, bir Raikonen değil kesinlikle, yarışıyor olması çoğu zaman keyfi değil, çalışma isteği, başarılı olabilecegini kendisine ve çevresine gösterebilme isteği. Sektörün içinde kalma çabasının bir ürünü Reanult’ a dönüş. Bilindiği üzere Renault’ da dar bütçe ile F1 takımını sınırlayan bir takım. Çoğu zaman en az personeli olan, en az masrafı olan takım olarak istatistiklerde yerini alıyor. Diğer yandan sadece Renault motoru kullanan seriler, formula reno gibi etkinliklere destek veriyor. Bana göre adının, markasının daha fazla platformda telaffuz edilmesini sağlayarak marka değerini koruyup yükseltmeye, bununla birlikte kazancını arttırmaya öncelik veriyor. Önceliği kupa değil, daima kasasını doldurmak gibi görünüyor. Nitekim 2005-2006 şampiyonluklarını izleyeneler, bu başarının tesadüf olmadığını, sponsorluk anlaşmaları ile edinilen ek bütçenin, mevcut teknik ekibin elinde yoğurulması ile gösterdikleri kabiliyetleri olduğunu bilirler. Günümüzde Alonso’ nun getirecegi katkı da kendi isminin yanına Reanult ile daha bilindik, daha değerli bir imaj oluşturmak, ilave sponsorluklar olacak. Kendisi de kişisel olarak sporun içinde anılmaya devam edecek. Üst sıralarda mücadele etmesi ise sadece sponsorların getirisinin nasıl değerlendirildiği ile alakalı olacaktır. Çünkü hem Alonso hem Renault zaten şampiyonluk kazanabilecek potansiyele fazlası ile sahipler. O sezonda bizler, bu potansiyeli nasıl kullanmak istediklerinin sonuçlarını izleyecegiz, yapabileceklerinin sınırını değil.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]