Mick Schumacher, son günlerde bırakın motor sporları gündemini, genel spor gündeminde dahi kedine yer bulan bir F3 yarışçısı. Nasıl bulmasın, sonuçta Schumacher ve zafer birbiriyle eş anlamlı kelimeler, haliyle manşetleri süslemek zor olmuyor. Hatta kimi, seyirci ve mecralar tarafından Ferrari’nin koltuğuna talip olarak bile gösterildi. Özellikle izleyiciler bu konuda çok duygusal davranıyorlar, hak vermemek elde değil ancak konunun biraz daha derinine inmek gerektiğini düşünüyorum. Senelerdir Scuderia Ferrari adına en büyük 3 hayalinden birinin ‘Schumacher isminin Şahlanan At ile tekrar şampiyon olması’ olan birisi olarak, kafamın içinde kendi kendime ve arkadaş ortamında söylediğim bazı fikirleri yazıya dökmek istedim.

Birçok kişi, motor sporlarına başladığı 2008 yılında kariyeri babasının soyadı altında gölgelenmesin diye annesinin evlenmeden önceki soyadı olan Betsch ile ‘Mick Betsch’ adıyla yarıştığını bilir. Formula 1’de 7 kere dünya şampiyonu olmuş ve yarış sahnesinden henüz yeni yeni çekilen bir baba varken doğru bir tercih olabilir. Babasının soyadını kullanmadığı karting yıllarında birçok farklı şampiyonada boy gösteren Mick, başarılarıyla kendine motor sporları basınında yer bulsa da şampiyona ikincilikleri ve üçüncülükleri bulunan pilotumuzun bu dönemde herhangi şampiyonluğu (en azından benim hatırladığım kadarıyla) olmadı.

Mick 2014 yılı itibariyle, zaman zaman değişiklikler yapılsa da bizim genel olarak ADAC Formula 4 olarak bildiğimiz seriye geçiş yaptı ve Jenzer Motorsport ile testlere çıktı. Formula 4 ile birlikte artık Schumacher soyadını da kullanmaya başladı Mick. ADAC Formula 4’ü kovaladığı ilk sezonu olan 2015 yılında Van Amersfoort Racing takımın yarışan Mick, o dönem Adrian Newey’in oğlu Harrison Newey ile takım arkadaşıydı ancak Newey, Mick’in aksine tam sezon olarak kovalamıyordu takvimi. Takımda Mick ile birlikte bütün yarışlara çıkan tek isim Avustralyalı Joey Mawson’dı. Joey 2014 yılında Fransa F4’te yarışmış ve o sezon 4. olmuş olan Joey için ADAC F4 2015 yılında bir ilkti. Bu sezon ikili arasında çok büyük bir makas vardı. Her ne kadar takvimin 2. yarışının 2. ayağında kaza yapıp elindeki kırık sebebiyle 3. yarışa çıkamasa da sezonun geri kalan yarışlarında yarışmasına bu sakatlık etki etmemişti. Sezonun devamında istikrarsız sonuçlar alan ve takvimin geri kalanında çıktığı 17 yarışın sadece birinde 3. olarak podyuma çıkabilen Mick şampiyonayı 92 puanla 10. bitirebildi. Joey ise aynı sezonda 7 podyuma çıkmış (ki bunların 5’i galibiyet) ve şampiyonayı 297 puan ile 3. olarak bitirdi. Sezonun şampiyonu ise Alman Marvin Dienst idi. Mick çaylaklar şampiyonasında ise liderin 106 puan gerisinde, 290 puanla 3. olarak bitirdi.

2016 sezonunda takım değiştiren Mick, Ferrari’ye olan yakınlığı ile bilinen Prema Powerteam takımına geçiş yaptı. Geçen sezon çaylaklığın getirdiği istikrar problemini aşan Mick, harika bir sezon geçirse de yine şampiyon olamadı ve 322 puanla şampiyonayı geçen seneki takım arkadaşı olan Joey Mawson’ın (374 puan) ardında 2. olarak bitirdi. Bu sezonun sonunda kendisi F4’ü bir başka Schumacher olan kuzeni David Schumacher’e (Ralf Schumacher’in oğlu) bırakarak Formula 3’e geçiş yaptı.

2017 sezonu aslında gerçek anlamda motor sporlarında yarışacağı ilk sezonuydu. F3, F1 öncesi pilotların er meydanı sayabileceğimiz bir alan, bu alanda Mick’in ilk sezonunda şampiyon olması veya iyi bir performansla başa güreşmesi onun rüştünü ispatlayacak ve takımlar için bir reklam malzemesinden ziyade, başarı için tercih edilecek bir pilot yapmadaki adamı olacaktı. Mick bu seride de FDA (Ferrari Drive Acedemy – Ferrari Sürücü Akademisi) ile yakın olan Prema Powerteam’le yarışacaktı. Sezon başında FDA başkanı Massimo Rivola’nın “Mick FDA’ya katılmak isterse onu kırmızı halı ile karşılarız” açıklaması ve Mercedes’in de ona olan ilgisi, Mick daha gaza basmadan ona karşı beklentileri açıklıyordu. Ancak beklenen olmadı. Mick berbat bir sezon geçirdi. İstikrar ve performans sorunları yaşadı. Sezonu tek bir 3’üncülük ile diğer üç takım arkadaşının gerisinde anca 12. olarak bitirebildi. Çaylaklar şampiyonasında ise liderin 192 puan gerisinde 3. olabildi. O sezonun her iki şampiyonasında da şampiyonuna bakarsak tanıdık bir ismi görebiliriz, Lando Norris. McLaren’ın gelecek seneki koltuğunun sahibi seriye hükmederek net bir şekilde şampiyon oldu.

Şuan 2018 sezonunda ise Mick fırtınası esiyor. Herkes onu gelecekte Ferrari ya da Mercedes’e yakıştırıyor, peki bu ne kadar anlamlı? Yukarıda birçok kaynaktan bulabileceğiniz bilgileri aslında bir önsöz mahiyetinde. Bu sezonu bir kenara bırakırsak, Mick bugüne kadar yarıştığı ciddi serilerin hiçbirinde şampiyonluk yaşayamadı, çıktığı Formula serilerinin hiçbirinde çıktığı ilk senesinde fırtınalar estiremedi. Şuan yaptığı liderlik ne kadar anlamlı mesela, artık aracı öğrendi ve geçen senenin tecrübelilerinden bazıları orayı çoktan bıraktı, biraz meydan ona kaldı. Geçenlerde Ticktum’un yaptığı açıklamalar ne kadar yabana atılabilir? Bu açıklamayı saçma bulanlar sezonun ilk yarısında Mick’in sonuçlarına hiç baktı mı? Liberty’nin Mick’i F1’de istediğini herkes biliyor. Ne denli bir reyting getireceği ortada. Michael sporu bıraktığı zaman onla birlikte ne kadar kişinin bıraktığını, Mercedes ile geri dönünce de yıllar sonra bile o seyircileri geri getirdiğini hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla şu yeni F1 döneminde Schumacher markası oldukça iş görebilir. Şuan F1’de kimsenin yüzüne dahi bakmayacağı Stroll bile ilk senesinde 5. olmuştu. Yine aynı sene, Ferrari’nin 2019 pilot kadrosuna girmeyi başaran Leclerc 4. bir diğer Ferrari adayı ve F1’de gelecek sene Alfa Romeo Sauber koltuğunu alan Giovinazzi ise 2. olmuştu. Ferrari adına konuşacak olursak, kendini gerek F2’de gerek F3’te her sezon kanıtlamış böylesine isimler varken, Mick’i bunlara rakip, hatta bir şampiyon adayı olarak görmek ne kadar doğru olur? Elbette alt serilerde şampiyon olan her pilot F1’e gelip ortalığı süpürecek diye bir şey yok. Onlarca pilot kayboldu ortalıktan bunun farkındayım ama F1’de başarılı olanlar, damga vuranların ortak özelliği alt serileri süpürmesi. Özellikle bazı kesimler Giovinazzi’yi çoktan hesaptan çıkarmış bile. Rusya’da 1. antrenmanlarda, bu sezonun yıldızı ve gelecek senenin Ferrari pilotunu, normalde yarışmadığı bir araçla 0.3 saniye geride bırakmış bir pilotu, sırf geçen sezon yaşadığı bazı talihsizlikler yüzünden Mick gibi kayda değer bir başarısı olmayan bir pilotun arkasına atmak ne kadar sağlıklı? Maalesef Mick bu saatten sonra pilotajı değil, soyadı ile yürüyecek gibi duruyor. Yazının başında da dediğim gibi, en büyük hayallerimden biri onu kırmızı tulumun içinde gerçek bir şampiyon olarak görmek ama Mick için bu rüya gerçek dışı gibi duruyor. Umarım Mick beni ve benim gibileri yanıltır, gerçek bir şampiyon olduğunu kanıtlar. Lakin şuana kadar elde olanlara baktığımızda, Yeni Schumacher için bir süre (bir nesil?) daha beklememiz gerekebilir.

#KeepFightingMichael

2 Yorum

 1. Tam da içimdekileri yazmışsın. Geçmiş kariyer her şeyi göstermiyor (bkz Nico Hülkenberg) ama az çok bilgi veriyor. Her sene yeni bir seriye geçip, oradaki tecrübelileri hemen yenmelisin ki F1 seviyesinde olduğun anlaşılsın. Zaten oradaki çocukların çoğu silinip gidecek. Benim kriterim ilk senede şampiyon olmak. Bunu yapamıyorsan F1 seviyesinde değilsin. Mick de değil.

  Geçen Stroll kendi de demişti, benim gibi F1’e girebilir diye, haklı. Dışarıdan çok fazla test yaptırılır, girer. JV de böyle gelmişti.

  F3’te son zamanlardaki yükselişini de şüpheli buluyorum, araçta bir şeyler yapılmış olabilir. Motorsporları hiç adil bir yer olmadı.

  Seneye F2’ye gelecek ve büyük ihtimalle ilk senesinde şampiyon olamayacak. Göreceğiz bakalım.

  Gelecekte bu söylediklerimi yiyecek olmam umuduyla, eline sağlık.

 2. Yazıdan anladığım faiz lobisi ve dış güçler Mick’e yardım ediyor 🙂

  Bu kadar kolay değil.Aşağıdan gelen her şampiyon hatta hiçbir şampiyon F1 de başarılı olamadı Hamılton gibi bir manyak hariç, Hamilton zaten yetenek olarak çok sırıtıp aynı seridekilerden farklı seride gibiydi.

  Birçok etken var, bunu F1’e yükseldiğinde göreceğiz.F1 çok farklı bir yer, yetenekten çok zihin yapısı başarıyı belirliyor.Yoksa yeteneksiz bir pilot F1 de çok sırıtır.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]