Eski F1 ve GT yarışçısı, Top Gear ve Fifth Gear sunucusu Tiff Needell büyük bir Formula 1 taraftarı ve F1’in sorunlarını en sert şekilde dile getirenler arasında. Tiff bu kez dayanamadı ve F1’i daha heyecan verici yapmak için 11 önerisini sıraladı…

Kendimi her zaman Formula 1 hakkında şikayet ederken buluyorum ve sık sık bu kadar rahatsız oluyorsam izlemeyi bırakmam söyleniyor.

Geçmişte yaşayan bir dinozor olduğum söyleniyor, ancak ben son nefesine kadar savaşan bir taraftarım ve 1950’lerin sonlarında Goodwood, Silverstone ve Brands Hatch’in çitlerine tutunmaya başlamamdan bu yana spor hakkında tutkuluyum.

Favori sporumu seviyorum, ancak onu daha iyi yapmak isteme konusunda açık sözlü olacağım.

Hayır, yarışlar geçmişte de her zaman göz alıcı değildi, evet geçişlerin neredeyse hiç olmadığı ve uzun profesyonel yarışlar olduğunu da gördüm, ancak sporun geçmişteki şanssız ‘avantajı’ ise dayanıklılığın berbat olmasıydı.

Jim Clark bitime beş tur kala yarım tur farkla lider giderken bile hala onun bitirmesini engelleyecek bir mekanik sorun olma şansı vardı ve bu da tansiyonu yükseltiyordu ve damalı bayrak sallanmaya başlanana kadar devam ediyordu.

Clark genelde mesafeyi tamamlıyordu, ancak dayanıklılık sorunu tehdidi her zaman oradaydı

Malezya’da Lewis’in motoru patladığında nasıl şok olduğumuzu hatırlıyor musunuz? İşte o olay 50’lerden 80’lere kadar normal bir şeydi.

Elbette kimse dayanıklılık sorunlarını geri getirmek istemez, herkes aracı pilotun ellerinde bitime kadar götürmekle sorumlu, ancak sürücü bu denklemin çok daha büyük bir parçası ve sporun geleceği hakkındaki temel tutkum bunun üzerine kurulu.

Pek çoğunuzun geleceğin teknolojisinin F1’in bir parçası olarak geliştiğini görmeye bayıldığınızı biliyorum, siz sporun yüksek teknolojisini seviyorsunuz.

F1 araçları ABS, ESP, otomatik fren ve otomatik vites değişimini kullanmayı bıraktı ve dolayısıyla şu an teknolojinin önlerinde olmaktan uzaklar. Eğer yol aracı evrimine liderlik etme zihniyetiyle gidecek olursanız otonom araçlara doğru gidersiniz.

F1’in otonom araçlarla yapılmasını ister miyiz?

Bence sporumuzu daha fazla spor haline getirmenin zamanı geldi ve teknolojinin bizi geçip epey uzaklaştığını kabul etmeliyiz.

Şimdi dünyamızı yöneten üreticilerin devasa bütçelerinden kaçalım. Takımlar üreticileri seviyorlar, çünkü onlar parayı getiriyorlar ve onları harcamalarını karşılamak için sponsor bulma derdinden kurtarıyorlar.

Üreticilerin dikkatlerini Formula E’ye ve geleceğin yol araçlarına çevirmelerinden dolayı memnunum. Ancak mevcut takımlar şimdiden üreticilere karşılar ve çünkü yarışları en büyük bütçeye sahip olanın kazanacağını biliyorlar.

Ross Brawn olsaydım, Lord Hesketh veya modern dünyanın Roman Abramovich’in rekabetçi bir motor satın alabileceği ve kendi aracını yapıp kazanma şansı olmasını sağlamaya çalışırdım.

Gene Haas her ne kadar Ferrari’nin yarı fabrika takımı gibi olsa da bunu yapmayı denedi, ancak şimdi tepedeki üç takımın çok uzakta olmasına üzüldüğünü kabul ediyor.

Gene Haas Formula 1’in düşündüğünden çok daha zor olduğunu fark etti

Red Bull’un da bu takımlardan biri olduğunu söyleyebiliriz, ancak üreticilerin harcamalarının yanında bu içecek firması da yeterince para basıyor!

Peki bu harcamaları nasıl düşürebiliriz? Sürücüleri denklemin üstüne nasıl geri getiririz? Yarışları daha ilgi çekici nasıl yapabiliriz?

Burada doğru yönde gitmemizi sağlayacağını hissettiğim 10 basit adım göreceksiniz:

1. Daha zor yapın!

En önemli şeyin bir sürücünün yeteneklerini sergilemesi ve seyircilerin eğlenmesini sağlamaya çalışan bir sporda olduğumuzu kabul etmeliyiz.

Parlak bir sürücü ile çok iyi bir sürücü arasındaki fark şu an 0.2 veya 0.3 saniye kadar ve araçların sürüşünün çok kolay olması iyi değil, bunu daha zor bir hale getirmeliyiz.

2. Hibrid motorları unutun

Hibrid motorları unutun!

Hibrid motor gelişimini unutun. Üreticiler kendi kurdukları ve yarıştıkları, batarya teknolojilerini gösterdikleri LMP1 kategorisini çoktan terk ettiler.

Indycar gridinin yarısına düz V6 turbo motorlar tedarik etmekten mutlu olan Honda’nın Formula 1’e hibridlerin gelmesi şartıyla geleceğini duymuştuk.

Hibridler ağır bataryalar getirirler ve elektronik fren desteği ile birlikte sürücünün fark yaratabileceği bir yeteneğini daha ellerinden alırlar.

Eğer çok daha fazla güce ihtiyacımız varsa daha büyük yakıt depoları yapın! Birilerinin modern Formula 1 araçların ne kadar az yakıtla çalıştığı hakkında yorum yaptığını ne sıklıkla duyuyorsunuz?

3. Standart kanatları zorunlu hale getirin

Ön kanatlar aşırı karmaşık bir hale geldi

Ön ve arka kanatları standartlaştırmalıyız ve zemin etkisinden yere basma elde edebilme konusunda daha fazla özgürlük sağlamalıyız.

Sauber gibi takımların yıllık gelişim bütçelerinin tamamını sadece yeni ön kanatlar yapmaya harcadığı bir noktaya geldik.

Gerçekte ise, kazalarda bunlar genellikle diğer araçların lastiklerini kesiyor ve sonrasında her yöne fırlayan keskin karbon fiber parçalar haline geliyorlar. Bu yüzden bu modern canavarları sadece güvenlik sebebiyle bile yasaklayabilirsiniz.

4. Frenleri standartlaştırın

Fren gelişimini durdurun

Frenleme mesafeleri şu an çılgınca kısa ve bu sadece modern F1 araçlarının virajlara hızlı girebilmelerinden kaynaklı değil, asıl sebebi frenlerin inanılmaz verimli çalışmasıdır.

Bu yüzden bu verimliliği daha küçük diskler ve daha sert fren hamuru kullanarak azaltın ve böylece birilerinin iyi frenleme ile geçiş yapabilmesine izin verin.

5. Araçtan garaja tüm telemetriyi yasaklayın

Bu sadece sürücüyü tekrar kontrol başına döndürmekle kalmaz, aynı zamanda garajın arkasında ve merkezlerinde başında durulan bir dizi bilgisayarın kullanılmasını engelleyeceği için servet değerinde tasarruf yapılabilmesini sağlar.

Tüm bu çocuklara ihtiyacınız var mı?

Tüm motor ayarları kalkıştan önce sabitlenmeli ve motorda bir sorun olması halinde büyük bir sarı ışığın çıkıp sürücüyü yarışa devam etmek veya pite gelip bilgisayar bağlantısı ile soruna bakmak arasında bir karar vermek zorunda bırakması sağlanmalı.

Frenlerde de, çoğu yol aracında gördüğümüz ‘balatalar bitiyor’ uyarısından fazlası olmamalı.

6. Hidrolik direksiyonu yasaklayın

Hidrolik direksiyon gitsin

Yeni araçlardaki ‘beş saniye daha hızlı’ planının sebeplerinden biri de modern F1 araçlarının olması gerektiği kadar fiziksel olarak zorlayıcı olmadığı yer alıyordu.

Elbette biraz daha viraj kuvveti eklemek tam olarak cevap değil, çünkü bir F3 pilotu atlayıp Hungaroring gibi yoğun bir pistte günde iki yarış mesafesi yapabiliyorsa bu yeterince zor değildir!

Hidrolik direksiyon desteğinin kaldırılması sürücülere daha fazla kontrol de verecektir.

7. Tur zamanlarını dikkate almayın ve başarı olarak görmeyin

Eğer ben bir F1 aracının sıralama turlarında yarış başlangıcına göre beş saniye daha hızlı olduğunu göremiyorsam, seyircilerin çoğu da anlayamıyordur.

Unutmayın: en dramatik ve hatırda kalan yarışlar araçların 10 saniye daha yavaş gittikleri yağmurda veya karışık şartlarda oluyor. Ancak kontrol edilmeleri gözle görülür şekilde daha zor.

8. Yere basma kuvvetini azaltın

Tüm dünyadan birkaç viraj seçin, Eau Rouge ile başlayın ve tüm araçlar oradan tam gaz geçebiliyorsa, bir sonraki yıl yere basmanın düşürüleceği bir kural sistemi hazırlayın. Benim standartlaştırılmış kanatlarımla birlikte bunu yapmak kolayca mümkün olur!

Eau Rouge – F1’in en zorlu mücadelelerinden birisi olmalı

Eğer birileri bu yıl Spa’da Pouhon virajında tam gaz geçiyorsa bu, dünyadaki en zorlu pistin üç S dönüş, iki yavaş ve iki U dönüşüne dönüştüğü anlamına gelir.

9. Pistleri düzeltin

Aşırı görünen Padok binalarına para harcamayı bırakın ve aptal dönüşlerin yerine daha fazla düzlük ekleyin.

Hepimiz Nürburgring’de sürmeye bayılıyoruz, Tilke tasarımları gibi, aslında asla bitmeyen virajlar ve bir uzun düzlükten ibaret. Eşit araçlarında oraya gelene kadar hiç geçiş yapma şansınız yoktur.

Tüm ilk virajları basit, orta hızda yapın ve insanlar yan yana dönebilsinler. Örneğin Monza’daki ana düzlüğü Parabolica’ya çıkan düzlüğe taşıyın (yeni pit alanları yapmak zorundalar) ve böylece her yıl o aptal şikandan dolayı birilerinin yarışı mahvolmasın.

Monza’daki şikan, her zaman birilerinin yarışını mahveder

Ve Monza hakkında konuşacak olursak, tüm bitiş çizgilerini kalkışın olduğu yere koyun ve böylece çizgi öncesindeki son hamlelere de imkan yaratın.

10. F2’yi mecburi yapın

Süper Lisans alınabilmesi için F2’de yarışılmasını mecburi yapılmalıyız ve tüm F1 takımları resmi yedek pilotları için orada bir koltuk satın almak zorunda olmalı.

Evet Raikkonen, Button, Verstappen ve diğerleri F2’yi (veya eşdeğerini) yapmadan spora giriyor, ancak çok fazla genç pilot rüyasından vazgeçiyor ve en yüksek düzeye çıkmanın insanların gözünde daha zor görünmesini sağlamak zorundayız.

Jenson Button Formula 1’e Britanya F3’ten doğrudan geçmişti

Tüm bu bahsedilenlerin bir yıl daha geç girmesine neden olmak kariyerlerine küçük bir zarar verebilir, ancak belki Lance Stroll’e yardımcı olabilirdi.

11. F2 şampiyonuna bir F1 koltuğu verilmesini garanti edin

Son olarak, FIA bir F1 koltuğuna sponsor olmalı ve F2 şampiyonunu oraya koymalı.

Eğer şampiyon bunu reddeder ve başka bir yere kontratı olursa, bunu ikinciye önerin. Bu spor için çok parlak bir tanıtım olur ve genç sürücüler için kapıyı da açık bir hale getirir.

Benim planıma göre, Leclerc Ferrari’nin yardımına ihtiyaç duymadan seneye F1’de bir koltuk bulabilir

19 Yorum

 1. Bunların çekilebileceği cevapların birçoğunu yazdım diye düşünüyorum 🙂
  1 – Direksiyonda oturan adamın işi değil makineyi ayakta tutmak o başka birşey. Burası arabanı paketleyip çıkardığın serbest kupa değil malum. Milyon $ almaları da sürücülükleri ile ilgili felan değil o tamamen başka problem ve şartların ürünü bence.
  Yani pilota sordukları şeyler ile pilotun sordukları arasında farklar var.
  O zaman pit stop diye birşey yapmayacaksın herşeyi 2 saat yürüyecek şekilde kurgulayacaksın, pilot şayet ihtiyaç duyarsa işareti çakıp yine girebilecek, zorunlu stop olmaz o durumda.
  Artı biz sadece bunu değil yakıt ikmalinin gelmesi gerektiğini de söylüyoruz.

  “Eğer çok daha fazla güce ihtiyacımız varsa daha büyük yakıt depoları yapın! Birilerinin modern Formula 1 araçların ne kadar az yakıtla çalıştığı hakkında yorum yaptığını ne sıklıkla duyuyorsunuz?”

  ikmalin var olup olmamasının dünyada kimsenin bir işine yaramıyor. Özel yakıtları dahi bahis konusu yapıyoruz bunlar büyük maliyetli uygulamalar değil çünkü. En azından mekaniğe karşı çok daha uygun harcamalar. Mesela herkes hibrid’lerin kazancını konuşuyorken bir kuru alkolü konuşan yok o kadar harcıyorsun 160-200 hp alıyorsun bunun fazlasını zaten almak mümkün. Alkol üretmek pil üretmekten de hem daha kolay. 🙂

  Pilotun işi lastiği, yakıtı, stratejiyi, planı, kim nerede ne yapıyoru düşünmek değil. Bunu zaten her zaman bütün pilotlar yapamaz bu ancak yıllarda 2-3 pilottur hepsi o kadar.
  Havacılıkta da kara ekipleri vardır 737’i de F16’ı da pilot uçar halde tutmaz. Mühendisliği biz yok saymıyoruz sadece problemlerini yok etmemiz gerekiyor. Mevcutta ki problemlerin büyük kısmı zaten bunu düşündürmese de buna göre pozisyon aldırmak üzere. Sen pilota %30 kısımda tam gaz gitme diyorsun, şunlara dikkat et diyorsun. Hayır etmeyecek çata çat gidecek herşey eskisi gibiyken risk alımına da o karar verecek çatlarsa da çekecek.

  2. Aslolan yarıştır. Test, sıralama herşey yarış içindir. Sen diyorsun ki yarıştan önce yarışa hazırla öyle kalsın. Yarış sabit bir döngü değil ki, mücadelenin asıl kendisi yarış. Asıl bunu test de yap desen kimse birşey demez çünkü rahatsız olmaz, yarış herkesin gözü önünde olandır.
  O zaman onboard görüntüyü de yarışta yok edelim hiçbir alış veriş olmasın ister misin bunu? yok istemezsin niye herşey senin için çünkü. İşte senin düzenini bozmayacak kadar akışkan sana problem değil aslında.

  3. Yanıtı elektronikten alsın dediğin şey direksiyonu basitleştirin önerisine zıt ve yukardakilerle çelişiyor. Problem zaten adamların sürmekten başka direksyonda herşeyle ilgilenmek zorunda kalması. Bir makinenin butonlarını ezbertletmek için 30 dk eğitim şart olabilir mi yarış aracı lan bu. Uzaya çıkmıyorsun.

  4. Eyw bende böyle biliyorum ama fazlasını bilmiyorum.

  5. Zaten problemleri görüp buna müdahalede bulunuldu ha kim ne kadar tatmin o tartışılır. Aslolan ise bunun geçici çözüm olduğu. Sen bunu gerektiren şartları ortadan kaldırmazsan telsizi de sınırlarsan başka yollar bulurlar. İhtiyacı kaldıracaksın ortadan ve bu mümkün. Geçmişte tabelalar vardı önemi büyüktü artık çok daha az. Adamları mecbur bırakırsan buraya harcarlar garip garip dijital tabelalar çıkar ortaya. Bu yüzden yukarıda ki gibi “basitleştir” formülü sunuluyor.

  6. İşte psikoloji yanlış. Bulamazlar. Indy’de, GP2-3 de bulamıyorlar çünkü yapabilecekleri birşey yok. Diyorsunuz ki sınırlı evet bu doğru o yüzden parası olan patronlar olsa da yapabilecekleri birşey bulamıyorlar. 1. o zaman F1’in varlığını gerçekten adam gibi sorgulayacaksın. 2. yukarıda bahsettiğim mühendisliğin varlık ve yüzdesel etkisini sorgulayacaksın.
  Yarışa özel araç üreten bir tek F1 yok dünyada…

  Özel üretimde bunun yapılamayacağını değil yapılabileceğini örnekledim hayat içerisinden. Daha önce örneğini verdiğimiz 486 ‘nın (POS) yeterli ve limit olduğunu kurgularsan 586’nın gereksiz, israf olduğunu yerleştirirsin ortama ve insanlara. Buna girişim ise ortam dışı kontrollerdir ki mümkün değil felan değil. Bunlar alıştıkları için bütçe kontrolüne mümkün değil diyorlar.
  Herşeyin verimliliği bellidir artık limitlerine gelinmiş çok alan var dünyada. Zaten o yüzden değişim geçirtmeye çalışıyorlar. Öyle sanılıyorsa basitleştirmek 2009 değişimi değildir. Bu çağda F40 mı üretilir diyene de birşey diyemem işte böyle kendi kokuşmuş mokunda oynasın dursun derim anca.
  20 yıllık LCD’i ortaya koyunca teknolojik olmuyor birşey.
  Ayrıca basitleştirmek harcamamak demek değildir. Se7en’a da F40’a da harcarsın. Basit olanın harcaması devasa çıkmaz. F16’nın kanadının altına birşey takmak ile F22’nin gövde içine birşey sokmak arasında büyük fark var. Karar vereceksin ne yapmak istiyorsun. Zira motorsporları zaten olağanca insanlara pahalı gelen birşey bu çok uzun yıllardır böyle ancak harcayamayacakları rakamları konuşuyorsan orada dur demen lazım. Orada faydayı sorgularlar. Zira USA, NASA’a bilimsel keşif için dahi milyarlarca $ vermiyor. Diyor ki basitleştirin.
  Sen tabi 2000’lerde bir F16 parası harcamayla övünürsen bugün B2 spirit harcar duruma dönüşürsün sonrada noluyor lan derler.
  Ederi 1 milyon $’ı geçmeyen motora 3 milyon $ ek harcama çıkmaz yani yok öyle bir dünya.

  Artı başka bir ekonomi kıyası. Kıyaslanamayacak bir supercar için herşeyi dahil toplam geliştirmede 5 ila 30 milyon $ para harcarsın. Bundan da 100 ila 1500 adet yapar harcamayı bölersin. Bazen de ondakileri kısa vadede 3 ila 10 bin adet olan şeye yayarsın sana uzun vade de katlanılabilir olarak görünür.
  Sen kalkıpta 30’u dışarı çıkmamak üzere harcarsan birgün o paraları bulamaz olunca sorgularlar. Basitleşen şeyin dışarıya hızlı yayımı olur. Gridin arka bahçesinde ki tesislerinden bunu insanlar dışarı paylaşırlar sonucunda herşeyi daha karşılanabilir kılarsın.

 2. 11. Maddenin işe yarayabilme ihtimali var ama Maldonado bile F2’de şampiyon oldu. Daha üstteki maddelerde hidrolik direksiyonları kaldırın sürüşü zorlaştırın demiş. F2’den F1’e geçen pilotun aynı performansı taşıyamama ihtimali de var. Sürekli her sene 1-2 pilotu üst seriye almanın riskleri de var. Maldonado gibi pilot gelirse takımlar patates. Her sene yerine ne bileyim her takım için en fazla 3 sene içinde en az 1 tane F2’den F1’e pilot taşıma zorunluluğu gibi bişey getirilebilir. En iyinin de en iyisini seçmek gibi bişey olabilir bu sayede de Maldonado gibilerini izlemek zorunda kalmayabiliriz.

 3. Daha önce okuduğumu hatırlıyorum böyle daha iyi olmuş. Herkes okusun iyice sindirsin. Bunlar bölük pörçük yıllardır düzeltilmesi gerekenleri yazdıklarımızdan sıralanmış hali. Biz bu yüzden Tiff amcayı çok seviyor ve çok zaman onure ediyoruz. Dünya anlamasa bile kafasını seviyoruz. Ve dediği gibi çaresizlik içinde de olsa son nefese kadar savaşmaya çalışıyoruz zaten o yüzden halen insanların içinde buralardayız. Yoksa 4-5 yıl önce bitirmiştik birçok öylesine izleyip kenara çekilen gibi.
  Her biri üzerinden tek tek geçilecek önemli başlıklar ama öncelikle millet güzelce sindirsin ve üzerinde fikir telakki etsin.

 4. Parlak bir sürücü ile çok iyi bir sürücü arasındaki fark şu an 0.2 veya 0.3 saniye kadar ve araçların sürüşünün çok kolay olması iyi değil, bunu daha zor bir hale getirmeliyiz.

  +Sen 3 milyar 750 milyon, sen milyar 🙂

  • Bir daha oku telemetri’i yasaklama demiyor arada ki köprüyü kaldırmaktan bahsediyor. Bu mühendislik yaygarası kafasına da hayranım. Zamanında daha en başında bu 1.6 cücükleri mütiş diye bana savunup duran otomobil mühendisliği talebeleri vardı 🙂 şimdi kendilerini F1 sitelerinde dahi görmüyoruz. Neydi biz geri kafalıydık onlara göre. 🙂
   Sence bu adam telemetri olmadan herhangi bir ölçüm yapılamayacağını bilmiyor olabilir mi…
   Senin üzerinden özenti birşey olmadan birşey olmuşlara çakalım. 🙂

  • Bence telemetri komple yasaklanmalı. Mühendisler kanadın, haritanın pistten piste nasıl tepki verdiğini loglayıp göreceğine arabayı geliştirsinler. Takımlara verilen GPS verilerinin ve araç üzerindeki temel olanlar dışındakilerin yasaklanması taraftarıyım. Telsizden pilota ‘üçüncü virajdan üç yerine dördüncü viteste çık’ diyecek mühendisin sporda ne işi var?

   • Bak bunu da anlamıyorum evvelden de konuştuk anlatamadık galiba. Yanlışa evrilmiş şeyi çıkartarak çözemezsin ki düzeltmek var iken.
    Telemetri olmasa pistte kim nerede, kaçıncı nasıl anlayacaklar? Aracın hızını dahi okuyamazsın.
    Ecu box, epu pbox üzeri çözümler ve elektronik aygıtlar üzerinden okunanlar ile güvenli çalışma command atama sanırım telemetri ile karıştırılıyor biraz.
    5. çözüm önerisi de öyle gibi anlaşılmış. Kısaca takımların arka tarafa kurdukları koca koca datacenter ortamın direkt telemetri ile ilgisi yok. Telemetri varken bunlar yoktu sonradan ekleyip ekleyip durdular. Araç üzerinde temel olanlar dışındakiler kastı gibi telemetri sadece bir ölçüm sistemiydi ve ona tekrar evrilmeli.
    Bunu ise bol elektronikli öyle hibridli dünyada felan yapamazsın. Elektrik motorlarını, rejenerasyonu ve ICE ‘lere göre kontrol altında tutmazsan insanın ayağının altında uçağa dönüşür. O yüzden hybrid’lerin sökülüp atılması, herşeyin yine eskisi gibi mekanikleşmesi lazım 6. çözüm önerisi gibi
    (o direksiyonlara çöp deyince yine bize kızıyorlar. Sadece F1 de var diye o direksiyonları hayal edenler oldu sim box’ım için hiçbir zaman öyle dandik şeyi hayal etmedim herşeyi elektronik basit plastik olmasına rağmen:) )
    peki bunu yaparlar mı yapmazlar. Neden bu çağın mühendislik kafasına bunu anlatamazsın işte gereksiz ilericiliğin getirdiği ziyanı göremiyor adam. Ai, Robotic iş gücü tartışmaları gibi. Haddini bir pilotun haddinden büyük görmeye başlar.

    • Hibridler zaten gidecek, göstermelik KERS namına bir şey kalabilir, o da pilotun kontrolünde basit bir şey. Araç piste çıktığı an ve sonrasında ne yaptını ne gördüğünü pilottan başkasının görüp yönetememesi lazım. Telsize de karşıyım bu yüzden. Elinden geleni yapıp perdeleri açmışsın, ondan sonra müdahale etmeyeceksin. Telemetriyi antrenmanlarda takıp denesinler, ama yarışta ve sonrasında asla. Verini antrenmanda topla.

     • Hibrid’lerin, elektronik unite, kartların gitmesine ihtimal vermiyorum malesef ki veremiyorum.

      Tamam ben sizin dediğinizi anlıyorum bu zaten basitleştirme arzusu lakin “yarış kontrol”, derecelendirme gerekli mi? gerekli telemetri sadece araçlara değil pistlere de dahil olan bir sistem (körfez pisti yıllarca bozulan telemetrinin yerine gelişmişinin koyulamaması ile yürüdü) telemetri olmadan araçları nasıl seçeceksin, konumlandıracaksın?
      Bak yukarıda diyecektim performans aracına cama vantuzla felan PBox bağlarsın bu GPS üzerinden çalışır ve racing telemetri’e göre basittir ancak bu bir mecburiyettir ölçümde. Bunun dışında olumlu veri ölçümü yapabileceğin bir sistem mevcut değil.

      Tiff’in yukarıda dediği bizimde köprüden kastımız ise şu araçtan telemetri ihtiyacının çok üzerinde verileri sensörden alıyorsun (bunları almamanın başka bir çok handikapı da var) pist üzerinde ve takım merkezinde bunlara onlarca simulasyon uygulayıp karar çıkarıp bunu uygulamaya kalkıyorsun, rakibin araçlarını anlamaya çalışmakta buna dahil ve bu sistemler yani bilişim aşırı pahalı.
      Bir tıra mainframe ağıyla yüksek bant ile uydu ağı aşırı pahalı. Dolayısıyla daha ucuz dedikleri CFD de çok pahalı.
      Bir de kalkıp bunları çift yönlü data aktarımı (yalan!) yok dediğin ortamda pilotu yönetmek için kullanıyorsun niye senin amacın finishe’e ulaşmak çünkü sana bu serbestliği vermişler.
      Ne oldu bu rahatsız etti telsiz’den iletime yasak getirdiler.
      Yani Tiff diyor ki bunun arttırılması dışında bunu mecbur kılan sistemleri de söküp atmalısın yani basitleştirmelisin, üstüne de ekliyor bunu bu direksiyon, kontrol sistemleri ile yapamazsın biz biliyoruz ki bunları da söküp atmalısın diyor.
      Şimdi gel de bunu mühendislere anlat kabul ederler mi sizce?

      • Ben telemetri diye neden bahsediyorum, sen neden bahsediyorsun. FIA baksın ölçsün biçsin. Takımlar sıralama ve yarış seansında kontrol edip bilemesin diyorum. Dediğin gibi fazlalık sensörler de kısıtlansın bitsin.

       • Peki şöyle düşün takım yönetimi araçtan veri okuyamazsa pit stop’u neye göre yapacak?
        Yarış sonu yaklaşmış adamın yolda kaldığı ufak ufak kenara çektiği görüntü iyi bir görüntü değildi 90’larda da değildi.
        Diyorsunuz ki hiçbir veri okunmasın bunlar sabit araçlar değil ki bunlar setup bağımlısı araçlar.
        FIA safety sistemi bile fiziksel den çıkarıp sensöre, sanal göstergelere bağlamış. Neyin nasıl yapılacağının iyi planlanması şart artık.
        Testte, antremanda herşeyi ölçsün ama yarışta ölçmesin de bir çözüm değil o zaman hileye başvururlar nasıl veri görebileceklerine bakarlar.
        Onun yerine veri değerlendirme imkanını azaltmak daha iyi çözüm değil mi?
        Şunun cevabını verebiliyor olmak gereklidir. Bu basit bir döngüdür insanlar kadranlarında lastik basınçlarını görebiliyor en azından pilot lastikleriyle ilgili durumu sesli sorduğunda yanıtını alabiliyor olmalı.
        5 Ghz vs erişime görüntüleme açısından ihtiyaç var onun dışında pek birşey yok.
        Görüntüyü FIA’nın takımlara yayınladığını biliyoruz. Base telemetri bilgisinin ne kadarını yayınladıklarını ise bilmiyorum. Sadece pist üzeri bilgilendirmeyi dağıtıyor da olabilir daha fazlası da olabilir.

        Mesela diyorsunuz ki telsizler kalksın. Ben diyelim ki 20 yıllık pilotum sürüşümle aracımı okudum strateji geliştirdim ve pit kararı vermek istiyorum bunu nasıl ileticem?
        Benim niye farkım olmuyor ki 20 yaşında ki taze çocuktan.
        O vakit insan farkını da tartışmaya açabiliriz. Adrian gibi mühendisler gibi…

        Velhasıl bunların hiçbirisinin çözümü yok değil benim için. Sınırlandırmak bir çözüm değil bana göre, insanoğlunu sınırlandırarak kontrol edemezsin, taşırır. Sadece basitleştirerek, bazen mantıksız gelecek ruh formlu atıflarıyla kontrol altında tutabilirsin.
        Basitleştirir, keyf almayı öğretirsen cılkını çıkartmaya çok kasmaz. Zaten teknik olarak yapabileceği çok fazla alan da bulamaz. 8086 işlemciye kuantum hesaplatamaz, düz profilden Y250 alamazsın.
        Düz sopadan yapılabilecek savaş aleti formları bellidir.
        Birşey gelişmeyeceksede gelişmez.
        Velhasıl bunlar teknik, mekanik yönden imkansız şeyler değil imkansız kısmı insanların psikolojilerinde. Birşeyleri kabul ettirebiliyorsan yapabilirsin. Mesela bu tekniklerin ses üretemeyeceğini söyledik fakat psikolojik hastalıkla olacağına inandılar durum ortada.
        Okuduk aynı tartışmaları ve çıkmazları Formula E yaşıyor şuan.

        • takım yönetimi araçtan veri okuyamazsa pit stop’u neye göre yapacak?

         Direksiyonda duran, milyon yuro maaşlar alan dingil söyleyecek. Hala da ona soruyorlar zaten lastikleri.

         Onun yerine veri değerlendirme imkanını azaltmak daha iyi çözüm değil mi?

         Antrenmanda azalt, yarışta yok et.

         pilot lastikleriyle ilgili durumu sesli sorduğunda yanıtını alabiliyor olmalı.

         Yanıtı direksiyondan kendi alsın.

         Base telemetri bilgisinin ne kadarını yayınladıklarını ise bilmiyorum. Sadece pist üzeri bilgilendirmeyi dağıtıyor da olabilir daha fazlası da olabilir.

         Tüm araçların GPS verilerini, sektör zamanlarını vs herkese veriyorlar.

         Mesela diyorsunuz ki telsizler kalksın.

         Kalkmasın, teknik yardım amaçlı kullanılmasın. Bilgilendirme ve strateji yeter.

         Basitleştirir, keyf almayı öğretirsen cılkını çıkartmaya çok kasmaz.

         Basitleştirirsen de cılkını çıkarmanın yolunu bulurlar 🙂

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]