Yağ savaşları perde 3: Ferrari kazandı, Mercedes kaybetti?

11

2014’te başlayan hibrid çağından bu zamana güç ünitesinde diğerlerinden daha iyi işler yapan ve önde kalmayı başaran Mercedes ünitesi bu yıl geriye düşmüş görünüyor, peki gerçekten öyle mi?

Bu yıl, Avustralya yarışı öncesinde Vettel ”Mercedes ile düzlüklerde başa baş durumdayız ve hız kaybetmiyoruz, avantajları ise tüketimde, yakıt ve bileşenleri konusunda Mercedes ufak farkla da olsa önde.” demişti.

Bahreyn’de ise Ferrari’nin tek turda şaşırtıcı derecede hızlı olarak Mercedes’ten polü alması ve yarışı kazanması bazı durumların habercisi miydi?

Çin’de ise hibrid çağının başladığı günden bu yana belki de ilk defa Mercedes güç ünitesi bir hafta sonunda 2. sırada kalmış gibi görünüyordu. Geçtiğimiz Çin Yarışı hafta sonu boyunca Mercedes’in, gerek hız ölçüm noktalarında gerekse de sektör geçişlerinde rakiplerinden daha geride olduğunu görmüştük. 4 hız ölçüm noktasının 3’ünde Ferrari, Mercedes’ten 1, 1.5 km/h daha hızlı idi.

Yeni kurallar Mercedes takımını zorunlu değişime zorluyor

2017 Belçika GP ile yağ yakımında kısıtlamalar getirilmiş ve üreticilerin yağ yakıp performans elde etmelerini sınırlamak amacıyla 100 kmde 0,6 lt yağ yakımına kadar izin verilmiş ve yarış içerisinde anlık olarak bu değerlerin inceleneceğini de belirtilmişti.

Bu durumdan en fazla etkilenen Mercedes olabilir. Bu yılki Avustralya yarışında hem Ferrari hem de Mercedes 0.58 lt ile sınırda yarışırken Renault ve Honda 0.1 lt ile oldukça güvenli noktada bulunuyordu.

Bahreyn yarış hafta sonu ile beraber Mercedes takımı yağ yakımında ‘güvenli aralıkta‘ kalabilmek adına 2016 yılında kullandığı yağ formülüne dönüş yaptı ve bu da performans kaybına neden olarak güç anlamında Ferrari’nın gerisine düşmelerine neden oldu.

2018 sezonu boyunca sadece 3 çeşit yağ ve bileşene izin verildiği göz önüne alınırsa bundan sonraki güncellemeler konusunda Mercedes’in bir kolu yaralanmış olabilir.

11 Yorum

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]