Çoğu tifosi olan 75,000 civarı taraftar Pazar günü Monza’nın tribün ve açık alanlarını doldurmuş, Ferrari’lerin bir geçit töreni halinde kendi evlerindeki dubleye ilerlemesini izlemeyi bekliyordu. Ancak henüz yarış bitmemişken yapmak istedikleri şey belliydi: tribünleri terk edip pistten uzaklaşmak…

İkinci güç ünitesinden sonra Mercedes’lerin önüne geçmeyi başaran takım yağmurda başarılı olamaması ve temel hatalarla birlikte şampiyona liderliğini Lewis Hamilton’a kaptırmıştı. Bu sorunların yağmurlu Belçika GP sıralamalarında da devam etmesinin ardından Mercedes’in güçlü olduğunu düşündüğü pistte Sebastian Vettel’den baskın bir zafer gelmişti. Ferrari aslında önceki birkaç yarışta yapabileceğini daha yeni başarmaya başlamıştı.

Takımın düzlük hızı dikkat çekiciydi ve sezonun ilk bölümünden bu yana rakiplerinin sorguladığı ve hatta FIA’yı da büyük oranda işin içine dahil ettiği bir hale dönüşmüştü. Hal böyleyken düzlükleriyle meşhur, hız tapınağı Monza’da baskın bir zafer görmek şaşılacak bir şey olmayacaktı.

Gerginlik çabuk başladı

Milan’daki taraftar gösterisinde Vettel’in bariyerlere çarpıp SF71-H’nin ön kanadını kırdığını gördük. Kazanın araçta Kimi Raikkonen’in direksiyonunun bulunmasından ve debriyajın Vettel’in alıştığının aksine direksiyonun diğer tarafında bulunmasından kaynaklandığı açıklandı. Basit bir kaza olarak görülebilir, ancak taraftarların önünde bunu yapmak pilotun bilinçaltında bir yer etmiş olmalı.

Daha sonra antrenman seansında kameralara Parabolica’da atılan spin yansıdı. Vettel’i çok hata yapmayan bir pilot olarak biliriz, çalışkan birisi ve adım adım gelişmeyi seviyor. Limitleri kaza yaparak keşfeden isim ise tamamen farklı yapıda bir pilot: Max Verstappen.

Yarış hafta sonu tam anlamıyla başlamamışken bile Vettel’in aklının karışık olduğunu görmek mümkündü. İlk antrenman seansının yağmur nedeniyle çöp olması ile birlikte ayarları bulmak için zaman daralmışken bu tür dağınıklıkların bir sebebi olmalıydı.

Ferrari’deki ikinci koltuk çalkantısı

İtalya GP, tarihi olarak Ferrari’nin bir sonraki sezonun pilot kadrosunu açıkladığı yer olarak bilinir. Vettel’in kontratının olduğunu biliyoruz, ancak Ferrari’deki hayatı tek yıllık kontratlarla devam eden Raikkonen’in takımdaki geleceği yine belirsizdi.

Tam da bu noktada İtalyan basınından Charles Leclerc söylentileri ortaya atıldı. İddialara göre rahmetli eski başkan Sergio Marchionne, Kanada GP esnasında ortaya çıkan haberlerden sonra Raikkonen’den soğumuş ve Leclerc ile anlaşmak istemiş, bunu da resmiyete dökmüş.

Vettel ise Ferrari döneminin her anında Raikkonen ile devam etmek istediğini söylemişti ve Vettel’in kontrat uzatmalarının hep Raikkonen’in kontratından bir hafta kadar sonra açıklanması da sözleşme için Raikkonen’i şart koştuğu bile düşünülebilir oldu.

Alman pilot, geçtiğimiz haftalarda Leclerc’e tavsiyelerde bulunmuş ve Ferrari’ye geçmek için biraz daha fazla tecrübeye ihtiyacı olduğu yönünde uyarmıştı. Şimdi ise bizim duyduğumuz söylentilerden çok daha fazlasını biliyor olması olası ve F1’e hızlı bir başlangıç yapan bu gencin takıma getirilmesi olasılığı Vettel başta olmak üzere takımda bir gerginlik oluşturmuş olabilir.

Kafalardaki soru basit: Ferrari Vettel’den vaz mı geçiyor? Takım Raikkonen’in başardığından fazlasını neden istesin ki?

Sıralama turları, takım emri?

Sıralama seansının son turlarında Raikkonen’in Vettel’in arkasında çıktığını ve Monza pistinin temel hızlı olma yolu olan hava koridorundan da faydalanarak polü aldığını görmek sadece bizi değil, Vettel’i de şaşırtmıştı.

Alman pilotun telsizden mühendisini susturması ve takım arkadaşı ve dostu için bile olsa en ufak bir mutluluk göstermemiş olması huzursuzluğunun ne seviyede olduğunu apaçık görmemizi sağladı.

Vettel sıralamalardan sonra şunu söylemişti: “Açıkça mutlu değilim ve size neden böyle olduğunu söyleyemem.

Vettel bu durumu, takımda sezon başından bu yana yapılan ve dönüşümlü olarak diğer pilotun arkada çıkmasına ve Monza’da da sıranın Raikkonen’de olmasına bağlamış ve çok üzerinde durmamış görünüyordu. Sıralama turlarında kirli havada olmak çoğu pistte dezavantaj demekken, Monza’da ise aranan fırsata dönüşüyordu.

Peki Ferrari, şampiyonluk şansı sıfıra yakın olan Raikkonen’i neden önce çıkarmadı? İki pilota eşit bir şekilde yaklaşmak istemeleri Raikkonen ve adil yarışlar uman biz taraftarlar için güzel, ancak sicili takım emri ve tek pilota odaklanmasıyla dolu olan Ferrari’nin bunu yapması kimseyi şaşırtmayacaktı. Vettel’in sıralama turlarında bunu beklediği ve sonucunu hazmedemediği açıktı. Sanki rakibi Hamilton değildi de Raikkonen’di.

Ferrari ne yapmaya çalışıyordu?

Yarış: Rakip kim?

Raikkonen, kalkışta Vettel’in önünü sert bir şekilde kapatmış ve belki de her şeyi daha da alevlendirmişti. Hemen arkalarında bulunan Hamilton ise çifte hava koridorundan faydalanmak istiyor ve hemen arkalarından ilerliyordu.

Raikkonen’in ilk şikana lastik kilitleyerek girmesi ve temkinli çıkması ise Vettel’i kendisinden uzaklaştırmış, arkasındaki Hamilton’ın daha da yaklaşmasını sağlamıştı. İkinci şikana gelirken ise Hamilton’ı yanına yaklaşırken gördüğünde ise Vettel için çok geç olmuştu. Hamilton yarış çizgisinde kalmış ve daha geç frenleyebilirken, Vettel daha erken yavaşlamasına rağmen Hamilton’ın üzerine çıkmaktan kurtulamamıştı.

Pek çokları bu temasın Vettel’in Hamilton yerine Raikkonen’e odaklanmasından kaynaklandığını düşündü, ancak Hamilton’ın arkadan çifte hava koridoru ile hızlanarak geldiğini unutuyorlar.

Ferrari’nin şampiyonluk yolunda her bir puana ihtiyacı olan Vettel yerine Raikkonen’in önde kalmasına izin vermesi ve herhangi bir yarış öncesi plan yapmamış olması takdire şayan, ancak şampiyonluk hedeflerini şansa bırakmak demekti.

Acaba Raikkonen’in bu kadar hırslı olmasının bir sebebi mi vardı? Takım içinde böyle şeylerin konuşulmuş ve Raikkonen tarafından kabul edilmemiş olabilir.

Ferrari’nin Raikkonen stratejisi

Ferrari’nin Raikkonen’in yarış stratejisini planlarken neleri düşündüğünü anlamak zor, çünkü haftalar öncesinden yapılan lastik tercihlerinde Fin pilot için sadece iki set Yumuşak set lastik seçmişler ve bu yüzden antrenmanlarda yeterince test edememişlerdi.

Nasıl davranacağını bilmediğiniz bir lastiğe ne zaman geçmek istersiniz? Elbette mümkün olduğu kadar geç. Ancak Mercedes’in pit ekibinin oltasına gelen Ferrari, bir panikle Fin pilotu pite almış ve olası bir taktiği engellemek istemişti.

İki araca karşı tek araç kalınan durumlarda, normal şartlarda bu hareket en doğrusuydu. Ancak burada farklı olan nokta Yumuşak lastiklerin değişen pistte yarış şartlarında ne kadar dayanacağını bilmemeleriydi. Arkalardan yükselmeye çalışan ve ön grubu yakalayamayacağı anlaşılan Vettel, hasarına rağmen bu lastiklerle oldukça iyiydi, ancak lastiklerin 30 tur sonra ne durumda olacağı belirsizdi.

Raikkonen’in son yıllardaki en büyük eksikliği olan yarış hızı sorunu ise burada ne kendisine, ne de Vettel’e yardımcı olmadı. Mercedes’in son çare olarak kullandığı Bottas’ı kısa sürede geçmeyi başarabilse yarışın kaderi belki de bambaşka olabilirdi.

Yine aynı soruya geliyoruz: Tüm bunlar bilinirken Ferrari başından bu yana neden Raikkonen’e oynuyordu?

Ferrari’nin düzlük hızı

Kazalar, performanslar ve kör  stratejiler bir yana, Monza’da dikkatleri çeken bir şey de Ferrari’nin Spa-Francorchamps’taki düzlük hızı farkına sahip olmamasıydı.

Azami hızlara bakıldığında Ferrari ve Mercedes araçları birbirine oldukça yakındı ve Mercedes’ten Toto Wolff bile bu denkliğe şaşırmış durumda.

“Performans farkı sıralamalardan yarışa tamamen değişti ve henüz bununla ilgili bir açıklamam yok. Görünüşe göre tek turda bir performans üretebiliyorlar ve yarışta bunu tekrar edemiyorlar.”

Mercedes’in bu yarıştan elde ettiği veriler kendi eksikliklerini görme konusunda işlerine yarayacaktır, ancak arkalardan hasarlı aracıyla yükselmeye çalışan Vettel’in gerçek performansını görmediğimiz de bir gerçek.

Son sözler

Tek cümleyle özetlemem gerekirse, Ferrari’nin kendi içinde kendine baskılar kurduğunu düşünüyorum. Uzun zamandan bu yana ilk kez şampiyonluk şansları bu kadar yüksek durumda ve önceki yazılarımda da yazdığım gibi Ferrari’yi ancak kendileri durdurabilir.

Yağmurdaki performansları ve hatalarının motorun sürülebilirliği ile birlikte pilotlara bağlı olduğuna inanıyorum ve önümüzdeki yarışlarda yağmur olmaması için dua etmeleri gerekecek.

Yarış hafta sonlarında ise Vettel’in birinci ve şampiyonluk şansı olan pilot olduğunu takıma ve özellikle de Vettel’in kendisine hissettirmeleri gerekiyor. Mercedes geçmiş yıllarda büyük farkla öndeyken sürücülerini serbest bırakmış, ancak son iki sezondur rekabetin artması ile birlikte tek pilota yönelmeyi öğrenmişti. Ferrari, geçmişinde olan bu huyunu kullanmaya başlamazsa, ana pilotlarını rahat ettirmezse çok daha fazla puan kaybedebilir.

Vettel’in baskı altında kolayca kırılabildiğini ve hatalar yapabildiğini Red Bull yıllarından beri biliyoruz. Ferrari döneminde büyük olgunlaşma dönüşümü geçirmiş olsa da, şampiyonluğa bu kadar yakın olduğu bir dönemde takımın da tamamen arkasında olmasına ihtiyacı var.

6 Yorum

 1. Vettel geçen sene de kendi hatalarıyla şampiyonluğu verdi bu sene de öyle olacak. Bu kadar dağınık bir şampiyon görmedim. Adamın bir amacı yok. Eyvallah çok yetenekli istekli ve hızlı ama doğru kararlar alamıyor. Kendi hatalarıyla Ferrari’yi de sürüklüyor.

  Ben eminim ki onun koltuğunda Hamilton olsun Alonso olsun çoktan şampiyonluğu ilan etmişlerdi. Altında en hızlı araç var, takım arkadaşın uyumlu, milyonlarca taraftarın desteği arkanda. Daha neyi bekliyorsun ? Bu 30 puanlık fark da neyin nesi ? Ciddi söylüyorum şu araçla şampiyon olamıyorsan kontratı falan yırt at. Ferrari’nin son yıllarda yaptığı en komple araç. Her konuda iyi.

  Belki de biz bu adama gereğinden fazla misyon yüklüyoruz belki gereğinden fazla abartıyoruz. Etikette göründüğü gibi olmayabilir. Bunun farkına varılması lazım. Takım olarak zaman ve para kaybediyoruz. Sonuç 0

 2. *Şu hava koridoru olayı gerçek bir saçmalık.Kimi ile Vettel arasında ki mesafeye bakın sonrasında Vettel ve Hamilton arasında ki mesafeye bakın neyin ne olduğu daha iyi gözüküyor.Kimi ne kadar hava koridorundaysa Vettel de o kadar yararlandı.

  *Kiminin Hamiltonun önünde olmasına Vettel her türlü sevinmeli ve bunu olumlu görüp yarışına yansıtmalı.Bizim panik Atak Kamil iki sıkana gelirken aptalca içeriye gömülmese Hamilton hicbir şekilde Vetteli geçemezdi.

  *Kimi gayet normal bir savunma yaptı agresif değildi rakibini itmedi, viraj pozisyonunu aldı, ve iki sikana gelirkende pisti ortaladı.Savunma böyle yapılır.

  *Vetteli şampiyon yapacak kişi Kimi’dır.Kimi bu performansa devam ederse Vettel rahat bir şampiyonluk yaşayacak.Fakat sakin ve nerede ne yapacağını bilmesi gerekiyor.Bu şekilde aptalca hatalar saçma savunmalarla şampiyon olamaaaz.

  Kimi mi dedi almanya da git duvara tosla diye.Çinde git Kiminin üstüne çık diye.Ferrarinin hem pilot hem takım şampiyonluğunda tek suçsuz kişi Kimidir.Bunun haricinde ki herşeye suç bulabilirsiniz.

  *Şampiyon olmak istiyorsan, şampiyon gibi süreceksin.Sen elinden geleni yap sonrası takım arkadaşım ve takımın işi.Sonra suçlayacak şeyler çok oluyor ama geriye dönülmüyor..

 3. Bugün birilerinin tifosiliği tutmuş 🙂 Neyse başlayalım.

  Sıralama turları, takım emri? Yarış: Rakip kim?

  Öncelikle Seb’in mutsuz olmasının sebebi; Ferrari’nin onun ayar problemlerini çözemeyerek sıralamaya çıkartması, üstüne Raikkönen’in hava koridorunda çıkartmaması, artı olarak takım Raikkönen’in en iyi ayarları bulmasını sağlaması mutsuzluğu tetiklemiş. Ben yarıştan sonra Arrivabene’nin ilk defa net olarak Vettel’i savunduğunu gördüm. Yaşananlardan belki suçlu hissediyordur.

  Yarıştan sonra ise Vettel enteresan mesajlar verdi. Mesela Hamilton ve Ferrari’ye göndermelerde yaptı. Neydi bu ? ” Üç araca karşı yarışıyorum” , ” Kimsenin yardımına ihtiyacım yok, olanlara şaşırmadım, savaşacağım” Burada açıkca Hamilton’a tek kişiye karşı yarışıyorsun, Ferrari’ye ise sitemde bulunuyor. Tabii bunlar sezonun ilk yarısında olsa neyse, Kimi’nin şampiyonluk mücadelesi veremeyeceği açık ve net iken bunların yaşanması bir pilot adına hoş değil tabii. Mesele ilk turdaki savunuş vesaire değil, mesele tamamen bu. Arkada olunca ya da kargaşada kalınca temaslar veya kazalar olası oluyor. Tifosi olarak bakacak olursam Ferrari gereğinden fazla adil yarıştırıyor mesajı verdi, fakat pilotları bireysel eleştireceksem kimsenin yardımı altında kazanmaması gerekiyor, tabii ki de bu bir takım oyunu, fakat pilot kendi şansını yaratmalı ve başarmalı.

  Leclerc meselesine gelirsek, Raikkönen bu sözleşmeden haberdar olduktan sonra takıma rest çekip istediklerini yapmamış olabilir ve takım da bunu yarıştırıyoruz veya sorunları çözmek adına üstünü kapatmaya çalışıp gölgelemiş olabilir. Artı olarak Vettel’in huzursuzluğu bunun duyulmasından ve Rai’yi mutsuz etmesiyle birlikte kendini sabote etmesinden de olabilir. Olayın anca bunla alakası olabilir, yoksa farklı bir sebebi neden olsun ki ?

  Ferrari’nin düzlük hızı

  Monza bildiğiniz üzere ultra düşük df bir pist, ve bu nedenle takımların aerodinamiye pek bağımlı olmamaları Mercedes’in bu kadar yakın görünmesine sebebiyet verdi. Spa’da olanlar ise farklıydı, DF isteyen bölümler fazlasıyla var, düzlükler fazlasıyla var ve Ferrari’nin fazla DF üretmesi o pistlerde düzlük hızının ortaya çıkmasına sebebiyet verdi.

  Ferrari’nin Raikkonen stratejisi

  Tamamiyle büyük bir hataydı, özellikle Vettel’in tek bir soft lastik ile gelip o lastiği denememesi, üstüne Rai’nin tam anlamıyla o lastikle anlayacak kadar sürüş yapamaması yarış içinde problemlere sebebiyet verdi. Tabi Rai’nin lastik yönetimide irdelenmeli. Yıllardır lastik yönetimi ve yakıt kullanım oranları problemli.

  Üstüne söyleyeceğim şey, Mercedes’in yasak olan pitstop ihlalleri. Her yarış, her pit aralığında karşı takımın stratejisini bozacak şekilde şaşırtmalar yapıyorlar, ve bunu Charlie Whiting vazgeçme olarak adlandırıyor ama açık şekilde karşı takımın stratejisini bozmak için yapıyorlar ve bu şaka gibi !!!!! FIA’nın uyarı çekmesi gerekiyor Mercedes’e. Artık sınırın üzerine çıkıyorlar.

  Son sözler

  Ferrari’nin kısa süre içerisinde belirli problemleri takım içinde çözmesi gerekiyor. Bundan sonra ki 7 yarışta büyük konsantrasyonla 1-2 bitirmeleri gerekiyor. Her şey Vettel’in ellerinde, işini yapsın rahat şampiyon olur. Ne Rai’ye ihtiyacı var ne de Hamilton’un pozisyonlarına. 7 yarışta gereğinden fazla az hata yaparak bu ipi göğüslemeli yoksa kimse acımayacak, başta ben.

  Ferrari’yi ancak kendileri durdurabilir.

  Buna imza atıyorum, zaten yıllardır hep bu yüzden şampiyon olamadık.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]