Zaman ve ilerleme durdurulamayan iki güçtür, en harika sporcu bile onları sonsuza kadar arkasında tutamaz. Sebastian Vettel de yeni sezonda karşısına çıkacak mücadelenin, Ferrari’deki yeni takım arkadaşı Charles Leclerc’in kendisi için korkutucu olacağının farkında.

Peki Vettel, kendisini bir kenara atmak için gelen sonraki nesil Grand Prix pilotlarının 21 yaşındaki temsilcisinin ortaya koyacağı baskıyı fark edemeyebilir mi?

Soru, bu ne zaman olacak? Buna cevabı Vettel vermeli. 31 yaşında bir pilot olarak en iyi halinde olmalı ve en az 5 yıl daha en üst seviyede olabilmeli. Formula 1’in en ünlü takımına liderlik ediyor ve büyük ihtimalle savaşabilecek ve 2019’da şampiyon olabilecek bir makineye de sahip olacak.

2018’in ikinci yarısında yaşadığı sorunlara rağmen, kesinlikle hızlı bir yarış pilotu ve dört şampiyonluğunu tesadüfen elde etmedi. Yine de kariyerinin ilerlemesi konusunda çok kritik bir noktada ve önümüzdeki sezon onun için bir anda tersine dönebilir.

Ancak umut var. Sporun en iyileri sonsuz düşüşü engelleyemez, ancak geciktirebilirler. Bunu kendilerini bir sonraki seviyeye çıkmaya zorlayarak, daha güçlü bir şekilde geri dönerek, genç yetenek Leclerc gibi biri tarafından ortaya konan mücadele ile baş edecek zihinsel gücü bularak yapabilirler.

Tüm sürücülerin iniş ve çıkışları vardır, ancak inişlere nasıl tepki verdikleri, kendilerini oradan tekrar tekrar nasıl kurtuldukları önemlidir. Bu da Vettel’in yüzleşeceği mücadele olacak.

Vettel’in yok olabileceği üzerine yapılan yaygaranın bir temeli var. Geçen yılın ilk yarısında olağanüstüydü, sonrasında da hatalarla dolu bir şampiyonluk savaşı yaşandı ve bir şampiyonluk savaşındaki düşüş onun kenara çekileceği anlamına da gelmeyecektir.

Vettel’in geri dönmekte başarısız olması ve Leclerc’in ipleri eline alması halinde emin olacağımız tek şey var, bu durumda Vettel sadece Ferrari’deki liderliğini kaybetmeyecek, orada da çok uzun süre kalamayacak.

Bahis çok büyük, Vettel’in tüm profesyonel kariyeri ve geçmişi ortada.

Vettel’in bu durumda ne yapması gerekiyor? Sorunlardan biri kendi duygularında yer alıyor. 2017 Azerbaycan GP, güvenlik aracı altında bir sinirle Hamilton’ın üzerine kırmıştı, bu klasik bir örneği, ancak geçen yıl yaptığı bazı tekerlek tekerleğe savaş hataları da var. Elit sporcular sakin bir zihne sahip olduklarında en iyi performanslarını gösterirler, eğer Vettel bunu yapabilirse bu girdapta düşmekten kurtulabilir ve tekrar yükselir.

Red Bull’daki zamanında yarış mühendisi Guillaume ‘Rocky’ Rocquelin pit duvarında önemli bir yere sahipti, belki de Vettel’in eksik olduğu konu budur. Belki Vettel ve Ferrari çalışma ortamını tekrar değerlendirmeli ve etrafındaki insanların ondan en fazlasını alabilecek, onu ‘ideal çalışma aralığında’ kullanabilecek doğru isimlerden belirlenmesi gerekebilir.

Ve sorun pistte bile olmayabilir. Bu insanların F1 dışında bir hayatları olduğunu da unutuyoruz, kim bilir, belki Vettel’in savaştığı ve kendisini özel olarak rahatsız eden bazı şeyler vardır?

Leclerc’in gelişi bu iki etkiden biri olacak. Çok rahat olduğu takım arkadaşı Kimi Raikkonen’i alarak ‘geleceği’ temsil eden birini getirmek Vettel’i daha da istikrarsız bir hale getirebilir. Ancak belki de o takım arkadaşı ilişkisi fazla rahattı, bu değişiklik Vettel’in kendisini toparlamasına yardım da edebilir. Olası iki yol bu; tek soru işareti hangisinin etkisinin baskın çıkacağı. Sonuç Vettel’in kısa süreli geleceğini, bir oranda kariyerini belirleyecek.

Vettel Ferrari’nin sadece bir yüzü, madalyonun diğer tarafında ise Leclerc bulunuyor. Monakolu pilot Sauber’de sadece hız değil, iyi bir yarış kabiliyeti ortaya koyduğu, gerektiği anda sonuçları alabilme yetisi gösterdiği için Ferrari’ye doğrudan terfi ettirildi.

Ancak F1’de önlerde yarışmak, Ferrari’deki düdüklü tencere gibi bir baskı ortamında bulunmak gerçek bir testtir. Leclerc F1’e yükselen basamakları tırmanırken her bir testten çok başarılı bir şekilde geçti, ancak yükseldikçe işler zorlaşır. Önlerde gizlenebilecek hiçbir yer yoktur, her hata büyütülür, bazıları bu büyük istekler karşısında çöker.

Orta gruptaki bir takımda, kötü bir günü geride bırakmak mümkündür, çünkü fark edilmezler. Başarılar kutlanır, başarısızlıklar görülmez ve kendinizi geliştirmeye devam edersiniz. Geçen yıl Leclerc’in başarısızlığından çok daha fazla başarısı vardı, ancak F1’deki ikinci sezonunda Vettel ile birlikte oyununu yükseltmesi gerekiyor. Marcus Ericsson 2018’de Leclerc’in karşısında hafife alınan bir pilottu, ancak yerle bir oldu. Ancak Vettel tamamen başka bir şey ve bir çatlak varsa onu ortaya çıkaracak.

Sıralamaları ele alalım. Leclerc bazı olağanüstü Q2 turları atarak ilk 10’a kalabildi, sadece Brezilya’daki ıslak şartlara rağmen elde ettiği şey değil. Ancak Q3 turlarında her zaman bu başarıyı gösteremedi.

Hiçbir rakibi teorik en iyi sıralama turu gücünü 2018’de Leclerc’ten daha az şekilde ortaya çıkarmadı. Monakolu bunu sadece üç kez yaptı ve sonuç olarak gridde sık sık pozisyon kaybetti. Evet, Q3’te genellikle sadece tek bir set lastiği oluyordu, ancak orta gruptaki diğer rakipleri de bu konuda ondan daha iyi istatistiklere sahip. Peki bu konuda en iyi olan kim? Vettel.

Bu, önlerde büyük farklar yaratan küçük bir detay. Vettel kör edici şekilde hızlı bir yarış pilotu ve geçen yıl kuru sıralama şartlarında Raikkonen’den ortalamada neredeyse 0.25 saniye hızlı oldu. Leclerc geçen yıl en iyi derecesi olan 0.136 saniyeyi istikrarlı olarak verebilecek mi? Bu konuda bir darboğaza girebilir ve pist üstü pozisyonu konusunda istikrarlı olarak dezavantajlı olabilir.

Bu küçük bir eleştiri olarak görülebilir, ancak öyle. Tepedeyseniz her şey bu küçük farklar ile belirlenir. Leclerc’in oyunu gerçekten test edilecek, parçalanacak, eleştirilecek, övülecek, incelenecek ve daha önce hiç olmadığı kadar büyük bir stres testine tabi tutulacak. Sadece Vettel değil, aynı zamanda Lewis Hamilton, Max Verstappen ve diğer sürücüler de üstünlük arayışında olacaklar.

Leclerc bu görev için uygun mu? Evet. Vettel? Evet. Bu takım arkadaşı savaşını bu kadar cazip kılan şey de bu. Sporun doğası sayesinde, durdurulamaz gücün mü, yoksa asla hareket ettirilemez nesnenin mi galip geleceğini görmek ilginç olacak.

Çeviridir.

1 YORUM

 1. ‘OLAMAZ’…
  Vettel artık eski şampiyonlar gibi kariyeri tükenmiş biri. Güzel filmdi ama tekrar tekrar çekmenin anlamı olmadığı görülecek, artık bayat…
  Kimi yanında olamayan başkasıyla hiç olamaz… Velev ki Rici olsaydı Scuderia da yine darmadağın etmişti…
  Tüm şişirmeye rağmen ismi garip çocuk Leclerc dediğiniz gibiyse şayet beklenen kavga tadını veremez. Ama geçen yıl dediğimiz gibi önemli de değil orada ki isim. Konu artık tamamen Vettel ve Scuderia ilgisinde döner.
  Bu adamla Lew-Bot senaryosu yürümez. Çaresizlikten yürütmeyi ümit edip, deneyecez dediler ama ne çare…
  Seb’in kariyer dayanıklılığı Lew kadar çıkmadı maalesef. Bu Lew’in süper olduğundan felan değil ortalama üstü birini koy yine dağılır ama Seb çok daha kötü.
  80-90’ların bir iki şampiyonluk alıp sönen isimleri gibi oldu.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]