Dört kez dünya şampiyonu olan Sebastian Vettel arka arkaya zayıf performanslar göstermesinin ardından gözden düşmeye başladı. Özellikle İtalya’da yaptığı hataların ardından Alman pilot İtalyan medyası tarafından yerden yere vuruldu.

Vettel dördüncü sırada giderken erken bir spinle beraber geriye düştü. Tecrübeli pilot spinin ardından tehlikeli bir şekilde piste döndü ve Lance Stroll’ün spin atmasına neden oldu. Alman pilot en ağır ceza olan diskalifiyeden önce gelen 10 saniyelik dur kalk cezası alarak durumdan kurtulmayı başardı.

Aynı gün Monza pistinde takım arkadaşı ve garajın diğer tarafının sahibi Charles Leclerc tifosinin önünde, Ferrari’nin kendi evinde, dokuz sene sonra kırmızı tulumla galibiyete ulaşmayı başardı.

“Seb hakkında yazılan gerçekleri sevmiyorum. Fakat Vettel Leclerc’in sürüşü karşısında bir karşılık verebilecek mi?”

Bu sözler Ferrari icra kurulu yöneticilerinden Louis Camilleri’ye ait.

Vettel’in son iki sezonda yaptığı hataların ardı arkası kesilmiyor. Camilleri ise F1’in en başarılı pilotlarıyla ilgili olarak haber oluşturan bazı kişilerin olduğunu söyledi.

“Onun daha iyi hissetmesi için elimizden geleni yapacağız. Seb hakkında yazılan bazı gerçekleri sevmiyorum.”

“Harika bir pilot ve Seb’in geri döneceğine eminim.”

Camilleri’nin görüşü Mercedes takımından Toto Wolff tarafından destek aldı. Wolff Vettel’in en iyi formuna geri döneceğini söyledi.

“Onunla ilgili yazılar yazmayın çünkü o dört kez dünya şampiyonu.”

“Harika olanlar ve iyi olanlar arasında bir fark vardır. Harika olanlar tekrar ayağa kalkarlar ve onun bu geri dönüşü yapacağı konusunda şüphem yok.”

“Bazı kötü yarışlar geçirdi. Şimdi ayağa kalkıp hak ettiği yere geri dönme zamanı. Bugün onun için oldukça kötü bir gün olduğuna dair bir şüphe yok.”

Vettel ve Leclerc’in Kanada GP itibariyle kıyaslaması

Son yedi yarış Sebastian Vettel Charles Leclerc
Galibiyet 0 2
Pole pozisyonu 0 3
Podyumlar 2 5
Sıralamalardaki mücadele 0 7
Finişi önde tamamlama 2 5
Puanlar 69 110

 

Peki Leclerc Ferrari’nin bir numarası oldu mu?

Ferrari Leclerc’in arka arkaya aldığı galibiyetlerin ardından zorlanacakları bir döneme doğru gidiyor.

Ferrari sezon başlarken her iki pilotuna eşit davranacağını söyledi. Fakat son zamanlarda Leclerc 32 yaşındaki tecrübeli pilotu geride bırakmayı başardı.

Leclerc sıralamalarda Alman pilotu son yedi yarışta geride bırakmayı başardı. Monakolu pilot son iki yarışta arka arkaya zafere ulaşarak şampiyonada Vettel’in 13 puan önüne geçmeyi başardı.

Camilleri konuyla ilgili olarak Mattia Binotto’nun her iki pilota karşı eşit olduklarını söyledi.

“Sezona başlarken öncelikli isim Vettel’di. Fakat bu zamanla değişti.”

Ferrari ile bulunan kontratı 2020 sezonunda bitecek olan Vettel geri dönüp Leclerc’i mağlup etmeyi başarabilecek mi?

Çok ilginçtir Ferrari sezon öncesinde şampiyonluk parolasıyla 2019’a başlamıştı. Ardından işler istedikleri gibi gitmedi ve Mercedes pilotlarının gerisinde kaldılar. Hatta Ferrari performans anlamında öyle bir çuvalladı ki Red Bull pilotu Max Verstappen Mercedes pilotlarının ardındaki yerini aldı. Artık işin taraftarları açısından can yakan tarafı birbirleriyle mücadele edip kimin önde bitireceği konusu oldu.

Nico Rosberg vatandaşının zor durumda olduğunu söyledi. Eski dünya şampiyonu Vettel’in bu durumdan kurtulabileceğini söyledi.

“Bulunduğu durum oldukça karanlık. Takım arkadaşı Ferrari efsanelerinden birisi haline dönüştü ve takım içerisinde bir numara pozisyonunu ele geçirdi.”

“Vettel kendine güveni konusunda en iyi olan isimlerden birisi. Bu durum ona yardımcı olacaktır. Ve F1’de çok kısa sürede, hatta sadece bir yarışta gerçekten güçlü geçirdiğiniz bir yarışta geri dönebilirsiniz.”

5 Yorum

  1. İstatistikler vahim. Yapılan haberler yalan değil, doğal. Sulanso’nun dediği 1 yıl değil, 2 yıla yakın bir süredir Vettel’in geri dönecek mi diyoruz. Fakat sonuç belli. Bu saatten sonrası da zor. Leclerci mağlup etse bile şampiyonada zayıf kalma ihtimalimiz yüksek.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]