Bu yazı dizisinde geçtiğimiz yıllarda Formula 1 organizasyonuna ev sahipliği yapmış, fakat çeşitli sebeplerle takvimden çıkarılmış pistleri hatırlayacağız. Yazıyı hazırlarken 1990 ve sonrasında Formula 1 takviminden ayrılan pistlere değindim. Daha eski pistler bu listeye dâhil edilmemiştir.

Günümüzde F1 takvimine para karar veriyor. Eski efsane pistlerden bazıları ayakta kalabilirken, bazıları birer birer takvimden düştüler. Böylece artık Bahreyn, Abu Dhabi, Singapur gibi sıkıcı pistlere sahibiz.

1Autodromo Enzo e Dino Ferrari, Imola-İtalya

Imola pisti olarak bilinen Autodromo Enzo e Dino Ferrari, 1953 yılında hiç şikan içermeyen şekilde inşa edilmiştir. Belalı Tamburello virajı pist tarihi boyunca sayısız kazaya sahne olmuş ve 1994 yılında Formula 1’in en trajik hafta sonlarından biri yaşanmıştır.

Antrenmanda Rubens Barrichello’nun bilincini kaybetmesine neden olan büyük kazası ve sıralama turlarında Roland Ratzenberger’in ölümünden sonra, yarışın yedinci turunda Ayrton Senna, Williams’ıyla 330 km/saat hızla Tamburello virajında pist dışına çıkmış ve 217 km/saat hızla bariyerlere çarparak hayatını kaybetmiştir. Kazadan sonra da devam eden yarışı Michael Schumacher kazanmıştır.

Senna’nın ölümünden sonra birçok pistte hızlı virajlara şikanlar eklenmeye başlanmış, araçların güvenliğinde ciddi iyileştirmelere gidilmiştir.

2006 yılında son Formula 1 yarışına ev sahipliği yapan pistte yağmurlu geçen sıralama turlarında Jenson Button ilk sıralama zaferini elde ederken, kazanan Michael Schumacher olmuştur. Sezon başından beri bir yarış haricinde hep podyumda yer alan Button ise ikinciliğin sahibi olmuştur.

3 Yorum

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]