FIA’nın 2018 için Halo sistemini dayatma kararına karşıyız, ancak bu geri kafalı olduğumuz ve tehlikeyi sevdiğimizden değil, Halo, berbat bir çözüm olduğundan dolayı.

2018 araçlarında Halo’nun olacağı haberi biraz şaşırtıcıydı, F1’in Strateji Grubu birkaç ay önce yeni Shield cihazı için bundan vazgeçtiğini açıklamıştı. Shield, daha estetik görünüyordu ve Halo’nun bazı koruma sorunlarını çözebilirdi.

Ancak İngiltere GP’de Sebastian Vettel Shield ile tek bir tur attı ve fikir çöpe atılmakla kalmadı, FIA bir anda Halo’ya dönerek takımlar ve sürücülerin itirazlarına rağmen önümüzdeki yıl tüm araçlar için zorunlu tutacağını açıkladı. Bu U dönüşünü biraz daha hızlı yapsalardı, yedikleri G kuvvetleri bayılmalarına neden olabilirdi!

Beğenin veya beğenmeyin, tek koltuklu yarış otomobillerinde bir gün kafa koruması gerçekleşecek. Kafa travması sebebiyle çok fazla yaralanma ve ölüm var ve FIA bunları ‘anormal kaza’ olarak nitelendirmeye daha fazla devam edemezdi.

F1 bir süredir kafa koruması için çalışıyoruz ve IndyCar da yakın gelecekte kendi çözümünü deneyecek. Bu iş sonunda çaylak serilere kadar yayılacak, öyle ki kafası açıkta olan yarış araçlarına binenlere şu an HANS cihazını takmayanlar kadar korkunç gözlerle bakılacak.

Ancak tüm bunlar biz F1 taraftarlarının Halo hakkında şikayet etmememiz için bir sebep değil. Şikayet etmek ise genel olarak çok iyi olduğumuz bir alan, malum bizi yakın zamanda çok iyi alıştırdılar. Halo kararı çıktıktan sonra Twitter, Facebook veya bu sitede gördük, taraftarlar, gazeteciler ve eski pilotlar hep birlikte bu karara karşı tepkisini dile getirdi.

Ben de bu insanlardan biriyim. Ancak Halo’yu istemiyor oluşumuz sürücülerin öldüğünü görmek istediğimiz veya tehlikenin F1’in bir parçası olmasını istememizden dolayı değil. Güvenlik ve saflıkla ilgili sorunu olan zaten 1960’lara gitsin.

Şöyle bir kamera açısı olduğunu düşünebiliyor musunuz? Biz bundan şikayet ediyoruz, çünkü Halo kolayca çözülebilecek bir sorunun çeyrek zeka ile cevaplandırılmış hali. Dürüst olmak gerekirse, Shield sistemi de çok iyi görünmüyor, ancak Formula 1’de tutulmak için çok daha hoş görünen bir çözümdü. Dünyadaki herkes bir arabanın önünde bir çeşit cam görmeyi anlayabilir ve F1 aracında bir tane görmek de sanıldığı kadar alışılmadık bir şey olmaz.

Ancak siz gelir, bu devasa parmak arası terlikle ortaya çıkarsanız (basketbol potası da diyebilir miyiz? Bir fileye bakar!) başka hangi araçta benzer bir şeyin olduğunu iddia edebilirsiniz?

Sporu ilk defa gören ve izlemeye başlayan ortalama bir insanın tüm araçlarda bu saçma şeyi gördüğünde ne düşüneceğini düşündünüz mü? Çünkü tam olarak ne işe yaradığı pek de açık görünmüyor.

Bu yılın araçlarını tekrar güzel yapmak için çok fazla çaba ve para harcandı, önümüzdeki yıl da köpekbalığı yüzgeçleri ve T kanatlar sadece ve sadece kötü göründükleri için yasaklanacak. Peki tüm bunları yaptıktan sonra çıkıp Halo’yu tüm araçlarda zorunlu kılmak, tam olarak neye hizmet ediyor? Tek bir hareketle, tüm iyi hareketleri silmiş olacaklar.

Güvenlik yenilikleri söz konusu olduğunda estetiğin etken olmaması gerektiğini biliyoruz, ancak Halo bizim tek seçeneğimizmiş gibi davranılıyor, Shield veya benzeri sistemlerin (Red Bull da Aeroscreen adında, kötü olmayan bir şey geliştirmişti) sorunlarının çözülebileceğinden eminiz.

Teknoloji bunun için var ve pilotlar ‘baş dönmesi’ yaşamadan bu tür camların arkasından bakabilirler. Yağmur sorunu ise silecekler, kimyasallar veya başka bir şey ile kolayca çözülebilir. Hayal edin, Halo’nun tüm faydaları olacak, ancak çirkinliği olmayacak!

Daha önce de çokça belirttiğim üzere bana kalsaydı, jet canopy ile tamamen kapatılmış bir kokpiti tercih ederdim.

Evet, bu F1’in geleneğine karşı olabilir, ancak gelenek derken tam olarak nelerden bahsedebiliriz ki? 1950’de şampiyona başladığında otomobiller önden motorlu, tel jantlı ve kanatsızdı. F1’in geleneğine bağlı kalmak isteyenler lütfen o dönemlere dönsünler!

F1 tamamen ilerleme, gelişim ve yeni fikirler üzerine kuruludur. Bu yüzden motorlar arkaya alındı, bu yüzden önce aluminyum monokok ve sonra karbon fiber şasiler geliştirildi, bu yüzden motorlar artık bir şasi parçası gibi aracı bir arada tutabilmek için kullanılıyor. Bu yüzden kanatlar, girdap jeneratörleri ve difüzörler kullanılıyor.

Geçmişte Red Bull’un X2010 ve McLaren’ın MP4-X’inde kapalı kokpitlerin inanılmaz görünebildiklerine şahit olduk. Bu çözümler sadece güzel değil, muhtemelen Halo ve Shield sistemlerinden çok daha etkili bir kafa koruması çözümü olabilirler.

Görünen tek sorun sürücüyü araçtan çıkarmak üzerine, bazı konseptlerde bunları da çözmenin yolları gösteriliyor, ancak Halo’yu bize dayatan kafa yapısı nedeniyle tamamen kapalı F1 araçlarını görebileceğimizden de emin değiliz. Bu kafa yapısı: inatçılık.

F1, sırf kendi fikri diye, sorunlu bir fikir olan Halo’nun kötü olduğunu kabul etmekte zorlanıyor. Sadece tek bir pilotun, tek bir tasarımı denemesinden sonra Shield’in neden bu kadar hızlı terk edildiğini de anlamakta zorlanıyorum. FIA’nın bu konuda ne kadar ciddi olduğunu sorgulamak gerekiyor.

IndyCar, en başından Halo gibi bir sistemi kullanmayacağını söylemişti, ancak önümüzdeki yıl cam benzeri bir sistemi deneyecekler. Elbette Formula 1 yenilik konusunda diğer serilerin arkasında kalmamalı, değil mi? HANS cihazı ilk nerede kullanılmış bir bakın da kendinize gelin.

FIA Shield üzerinde çalışmaya devam edebilir ve acele etmeden, belki de bir yıl daha erteleyerek daha fazla test yapabilir, görüşler alabilirdi. Ancak onların gözünde Halo tamamen iş görüyor ve kullanıma hazır durumda. Halbuki pilotlar Halo’nun da görüşü ciddi derecede etkilediğini söylemişlerdi. Bu çözüldü mü? Yoksa tüm bunlar önümüzdeki yılın aracında bir kafa koruması olması uğruna yok mu sayılıyor?

Formula 1’e bir kafa koruması geliyor ve bu iyi bir şey. Ancak daha işe yarar bir çözüm yerine Halo’yu şart koşmak doğru gibi görünse de, çok yanlış sebepler yüzünden o kadar da masumane bir karar değil.

Sitemiz eşrafından M1CHAEL’ın dikkat çektiği şey mi oluyor yoksa: “burada bir politika yani birilerinin seçim yatırımı… dahi olduğu anlaşılıyor” Malum, yakın gelecekte FIA başkanı seçimleri var ve Jean Todt, yeniden aday.

İşte bu yüzden taraftarlar bu sistemin seçilip şart koşulması karşısında kızgınlıklarını ve hayal kırıklıklarını dile getiriyorlar, yaralı veya ölü sürücüler görmek istediklerinden değil…

10 Yorum

 1. “Açık kokpit hiç ayıplanacak bir şey değildir, hatta açık kokpit tutarlıdır kendi içinde. Kötü olan yarı kapatılmış kokpitlerdir…”

  “Açık şasi değil, yarı açık şasi tehlikelidir.”

  “FIA’yi zaten cahiller yönetiyor, ama görgü, öngörü ayrı bir şey. Herkes mühendis olmadığına göre cahiller de yönetir. Bütün dünyada bu böyledir. Burada nispeti fazladır. Bir de çok cüretkâr burası.”

  “Cahillik hiç ayıplanacak bir şey değildir, hatta cahil tutarlıdır kendi içinde. Kötü olan yarı cahillerdir…”

 2. “Bu U dönüşünü biraz daha hızlı yapsalardı, yedikleri G kuvvetleri bayılmalarına neden olabilirdi!”
  bu ve gif güldürdü.
  Yazıyı fazlasıyla beğendim.
  2 gündür yorumlarda şu parmak arası terliği dahil edecem diyorum yazmaktan bile iğreniyorum. Hiçbir zaman alışamayacağım o dandik forma. Kullanmadım, kullanmayacağım.. her ürün denilen şeyi yutan bir can lı formu değilim. Şahsi işimdir kullananı da anlamayacağım. Tanga denilen işe yaramaz şey uygulanım alanının dizaynını bozmadığı hatta ileri taşıdığı için cazip görülüyor. 🙂 Bu parmak arası şeysi tasarım harikası insanda dizaynı külliyen bozuyor. Bir de bunu estetik bulanlar var nasıl oluyorsa artık eh shield’i bulanlar da var nede olsa. Zamanın da 1.6 V6’ı estetik bulan güya mühendis talebeler gibi eh Halo’u da bulanlar olacaktır… Tutturulmuş bir görecelilik gidiyor dünyada Aynştayn sanki bunların dediği gibi demiş gibi 🙂 Kedinin kafasına yakışmayan kıçına taksan durmaz…
  Bir de bu canlı kitlesi 60-70 lerin babalarının, dedelerinin çizgili pijamalarına ekseri laf edenleri içerir ha. 🙂
  Sonra bu çağda bu pijama olur mu… 70 ‘ler F1’i orada kaldı… Nah kaldı..
  Başka bir bakış. Ortamlarda lazım olunca cepten mendili çıkartırım yarım evolutioncılar, nextgenciler bir anda tarihi eser bakışına dönüşür. Daha iyisi ve ekonomiği yoksa, durup düşünmüyorsan niçin tarihi eser olayım ki…
  Hafif, düşük alanlı, ekonomik onu yürütmekten mi üşeneceğim niçin bir markayı selpak zengin edeyim. Tabi ki handikapları var. Haftada bilmem kaç adet alacağıma onların bir kısmını da halen daha ekonomik birkaç adediyle hallederim. İşte bunları yerleştirin günün yarış sanayisine. 🙂 derdim sadece o. 😛
  Medeniyet, lafazanlıklı gelişmişim atıflarıyla işe yarar şeylerin üzerinin çizilmesine, daha iyisi konulamıyorsa tekrar tekrarlı ısraflılığa insanlık adına karşıyım. Konu sadece birilerinin hayatını iyileştirmek olmamalı, harcamayı totali iyileştirmeye yönlendirmeli….
  O yüzden 70-80 model bir makinenin iyileşmesi gereken noktalarının iyileşip korunması gerekenlerinin korunması taraftarıyım. Zaten iyileşme kaçılacak, zorlasanda geciktirilecek birşey değil. Evrim gibi doğal bir süreç, iyi olmayan zaten uzun bir periyotta korunamaz, sahip çıkılamamıştır. Evrilmesi gerekenler kasmadan, yırtmadan, devasa harcamadan evriliverir…
  Velhasıl derdim çapım yettiğince hep başka birşeyleri de düşünmeye dahil ettirebilmek.

  Fırsat kalırsa şu politikaya dair de birşeyler karalayabiliriz belki ama biraz oturup, durup izlemek daha iyi olacak sanki. Bizlere mutlaka kukla ip uçlarını yakalatacaklar..

 3. Ufak bir örnek vereyim. Askeriyede en yüksek mertebe olan savaş birimi özel kuvvetlerdir. Nasıl seçilirler? Belirli bir statüde olan kişilerin tamamen mermiye kafa atma babayiğitliğine veya mecazen manyaklığa bakarlar. Yani el bombası dibimde patlar sekmeler bi yerimi çizer-öldürür veya mermiden korkan adamı özel kuvvetlere alırlar mı ? No. Eğer F1, motorsporlarının en yüksek mertebesi ise pilotların belirli bir statüsü varsa, parçalara kafa atacak babayiğitler gerekiyor. Yani öyle güvenlik laga lugasını yapmaya gerek yok. 22 23 senede F1’de ölen kişi sayısı 1, ciddi tehlike atlatma vakası 2-3 tür.. F1 güvenliğin zirvesidir. Hala bunu saçma konseptlerle diretmenin ve savunmanın manası yok. Ha illa gelecekse,

  Halo on, Çağrı out.

  • İşte belki biraz da hali çok abartıyoruz özel insanlar, özel harekat, en yüksek mertebesi… vs vs
   Belki de bu kadar ayıklamak, yukarda tutmak doğru olmayabilir.
   30-40 sene önce ki malum insanların gider izler insanların hayatlarının, diyaloglarının merkezinde olduğunu sanmıyorum açıkçası. Bu o malum insanların hurriyetini de getiriyordu belki de.
   Biz biraz fazla abartıyoruz sonra da niye böyle oluyor diyoruz sanki…

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]