Formula 1’deki otomobiller karmaşık makinelerdir. Yıllar boyunda yapılan araştırma ve yenilik çalışmalarının ürünüdür ve bir Formula 1 otomobilini yapmak için milyon dolarlar harcanır.

Mühendisler kurallar altında en iyi aracı geliştirmek için bazı yaratıcı şeyler de yaparlar. Şimdi gride çıkmış ve yarışmış bu yaratıcı tasarımlardan beş tanesine bir göz atalım.

1RB7’nin Egzoz Üflemeli Difüzörü

2011’de, Red Bull egzoz üflemeli difüzörü kullanarak arka tarafta yere basma üretimini artırmayı başardı. Egzoz çıkışlarını zeminin üzerine koyarak, hava akımını difüzör üzerinden yönlendirerek yere basmayı artıran bu sistem aslında 90’ların sonunda da kullanılıyordu.

Newey ve takımı bu sistemi mevcut F1 araçlarına uyarladı ve 2011 sezonunu domine ettiler.

41 Yorum

 1. Dediğim gibi, yeni kuralların izin verdiği bir tasarım tercihi. Sezon başından beri beğenmedim, hiç estetik bulmadım, biraz agresif göründüğünü söyledim. Lansman haberine bile yazmışımdır. Bu tercih de oturuldu incelendi analiz edildi, başka yapan da çıkmadı.

  Bu sene Ferrari’yi hızlı yapan şey o sidepod muydu? Fark böyle mi yaratıldı? Ben mi kaçırıyorum?

  • başka yapan da çıkmadı.

   Bunu akıl etmemişlerdir ya da yememiştir.

   Bu fark tamamiyle sidepod tasarımıyla alakalı olamaz. Hepimiz mekanik ve aerodinamik terimleri az çok biliyoruz. Ama fayda sağlayan bir şey olmasa yapmazlardı heralde. Ne kadar yararı var Ferrari bilir anca ama önemli olan bu riskin alınmasıydı. Bnm için farklı, riskli yeniliktir.

   Seneye daha iyisi bulunursa değişebilir veya daha agresif bir şeyde denenebilir.

 2. Benim için “yenilik” her zıpçıktılığı uygulamak değildir. Bunu McLaren pahalı f-duct bulduğunda da diyordum.
  Eskiden sahne yine farklıymış yarış ucuz, test ucuz… testi yarışta yapalım o zaman lan denmiş.
  O kafayı garip garip yorumlayıp bugünlere ulaştılar 2 deliğe yüzbinlerce $ harcıyorlar şimdi…
  Sorarlar adama 6 tekerli otomobil işe yararmıydı lan…

  “1998’de diğer takımlar da başarısını gördükten sonra bunları kullanmaya başladı, ancak sistem daha sonra FIA tarafından güvenlik ve estetik amaçlı olarak yasaklandı.

  Şu cümle FIA’nın geldiği, düştüğü hali özetlemekte fazlasıyla yeterli.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]