Sponsor gelirleri ve bunların kullanımı ne kadar etkili?

Doğru motoru bulmak, doğru şasiyi bulmak kısaca doğru arabayı bulmak için para gerekiyor. Hızlı olmak için para gerekiyor Formula 1’de. Sponsorluk anlaşmaları, Formula 1’de takımların daha iyi araç üretmesinde etkili oluyor çünkü gelirin önemli kısmı buradan sağlanıyor.

Büyük takımlar dışında kalan diğer takımlar eğer sponsor ve/veya para konusunda sıkıntı çekiyorsa daha çok sponsor anlaşması getiren pilotu tercih ediyorlar. Bunun son örneğini de Force India (şimdilerde Racing Point)‘da yaşadık, şöyle ki takım el değiştirdikten sonra takımı satın alan Lawrence Stroll, yarış pilotu olan oğlu Lance Stroll Racing Point’in 2019 için bir koltuğuna oturtuldu. Geriye tek koltuk kalıyordu. Daha başarılı bir yıl geçirmesine rağmen Esteban Ocon yerine daha çok sponsora sahip Sergio Perez tercih edildi. Neyse ki Ocon, test pilotu olarak Mercedes’e geçti.

Pilotaj her zaman Formula 1 için önemli bir konudur, fakat teknolojinin gelişmesi, maliyetlerin artması gibi nedenlerden dolayı para her şeyden önemli hale geldi. 90’ öncesi dönemde pilotlar birbirlerine yakın araçlarda yarışıyorlardı ve Senna, Prost, Lauda gibi pilotlar sürüş yeteneklerinden dolayı ‘’en iyi’’ oldular.

Günümüz Formula 1 dünyasında ise her başarılı pilotun öncelikle aracına, takımına bakılıyor. Başı çeken iki takımda bile bariz şekilde kalite farkları varken kısıtlı şekilde yarışan diğer takımların başarı yakalama şansını siz düşünün, orada mı başarılı olmak yetenek istiyor üst seviyelerdeki takımlarda mı?

Buralarda başarılı olanlar yeteneksiz demiyorum, zaten hiç kimse Hamilton ve Vettel gibi isimlere de yeteneksiz diyemez. Ancak Dünya Şampiyonluğu için herkese eşit şans verilmediği kesin. Önümüzdeki dönemde getirilmesi planlanan bütçe kısıtlaması belki de pilotajı tekrar daha çok öne çıkaracak. Bu kez de o sınırlı bütçeleri yönetme yeteneği devreye giriyor da, neyse.

Sponsorlar, dönen paralar başarılı olmak için ana unsur mudur, yoksa yetenekli pilotları çekmek için de para gerekli midir burası bir çıkmaz gibi ama parası olan Renault, Riccardo’ya senelik 17 Milyon $ (konuşulan bu) verirken, Red Bull’da şampiyonluğa oynayan Ricciardo, şu an pilotlar sıralamasında ilk onda bile değil. İyi bir araçla şampiyonluğa oynayacak, Grid’in en iyi geçiş pilotu Ricciardo tanımayan veya yeni başlayan biri için ortalama bir pilot gibi görünebiliyor.

Belki de sadece aracı hızlı kullanmak olarak görülen Formula 1 içerisinde para yönetimi, zaman yönetimi, mühendislik ve pilotaj konularını ana hatlarıyla kapsıyor. Formula 1 sadece aracı hızlı kullanmak değildir.

SCUDERIA FERRARI

MERCEDES PETRONAS

RED BULL RACING

SCUDERIA TORO ROSSO

RENAULT

McLAREN

RACING POINT

Muhammed KAYA, Diyarbakır, 2019

1 YORUM

  1. Scuderia Ferrari : 31 Sponsor Mercedes F1 Team : 26 Sponsor Red Bull Aston Martin Racing: 25 Sponsor Scuderia Toro Rosso: 14 Sponsor Renault F1 Team : 31 Sponsor Mclaren : 28 Sponsor Racing Point: 33 Sponsor Elinize sağlık güzel bir makale olmuş.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]