Son Sektör ekibi olarak ‘kazanılmış gerçek puanlardan’ bağımsız olarak her pilotun yarış hafta sonu performansını sıralama, yarış ve karşılaştırmalı kriterler ile değerlendirip alternatif bir puanlama tablosu oluşturuyoruz.

Her yarışta 5 ekip üyesinin seçtiği en iyi 10 pilota mevcut F1 puan sistemine göre puan verilecek ve sezon sonunda Son Sektör Pilotaj Şampiyonunu belirleyeceğiz.

Bununla da bitmiyor;

Yarışın Kazması ve Yarışın Bahtsızı seçimleri de yıl sonuna kadar devam edecek ve sezon sonunda en çok oy alan pilotlar, Pastor Maldonado Yılın Kazması ve Nick Heidfeld Bahtsız Bedevi ödüllerine layık görülecekler.

Karşınızda sezonun ikinci yarısının ilk yarışı Belçika GP’nin yorumları ve pilotaj puanları;

xtrabit racing

Hamilton’ müthiş sıralama turuyla birlikte yarışı kazanmayı da hak etmişti. Geçişin zor olduğu pistte lastik kullanımları önemli olabilirdi ve Mercedes’in sorun yaşaması bekleniyordu. Ancak Lewis lastiklerini iyi şekilde koruyabilirken, Vettel kalkıştaki atağıyla kazandığı pozisyonunu rakibini geçmek için agresif strateji uygulamaya çalışırken kaybetti. Verstappen ve Alonso’nun sürüşleri de oldukça iyi göründü.

Yarışın Kazması: Perez
Yarışın Bahtsızı: Ocon

Onur Tezoğlu

Ferrari ve Vettel’in puan farkını azaltma umuduyla geldiği Singapur’a cumartesi günü Hamilton’un attığı müthiş sıralama turu damga vurdu. Vettel’in en sevdiği pistlerden biri olmasına rağmen sıralamalarda sadece Hamilton’un değil, Verstappen’in de arkasında kalması mental anlamda güçlü kalamamasının eseri olabilir.

Yarışta güttükleri agresif strateji de işe yaramadı, üstelik startta kazandıkları 2.liği de pitlerde yeniden Verstappen’e bıraktılar.

Mercedes genelde zorlandığı pistte Hamilton özelinde beklenmedik şekilde oldukça güçlü göründü. Verstappen ve Alonso da güçlü performanslarıyla yarışa damga vurdular.

Yarışın Kazması: Perez
Yarışın Bahtsızı: Ocon

Alpay Rüzgar

Singapur standartlarında olaysız bir yarış geçti. İlk 6’nın başladığı gibi bitirdiği bir yarışta yazacak pek bir şey yok. Perez olmasa yarışta olay olmayacaktı. Sezon pratikte bitti.

Yarışın Kazması: Perez
Yarışın Bahtsızı: Ocon

Erdim Şevket Uslu

Takvimin en gösterişli ancak en sıkıcı yarışlarından birini daha geride bıraktık. Hafta sonuna bir kez daha favori giden Ferrari’yi kaybederken Mercedes kampını kazanırken görmüş olduk. Son iki haftadır Ferrari ekibi zarları yanlış atıyor. Sezon başındaki Mercedes’e dönmüş gibiler. Hamilton’a tebrikler. Ancak bu tebrikler attığı sıralama turu içindi. Yarış içerisinde yaptığı ekstra bir şey yoktu. Arkasında Max geçebilecek tempoya sahip değildi. Bir ara tur bindirmelerde geçmiş olsa Max farkı açıp gidebilir miydi? Önemli olan orası. Vettel pitte yavaş kalan Max’in bile arkasında kaldı. Ferrari geçen sene kaybettiği gibi bu sene de şampiyonayı burada kaybetti gibi. Ferrari ve Mercedes’in ikinci pilotları kendi klasmanlarında takım arkadaşlarına göre geride kaldılar. Ayrıca Ricciardo’da iyi yarış çıkarttı ancak lastik sıkıntısı olmasa podyumun son basamağına atak yapacaktı diye düşünüyorum.

Yarışın Kazması: Perez
Yarışın Bahtsızı: Ocon

Emre Cihan

Ferrari içerisinde ciddi sorunlar olduğunu düşünüyorum ve git gide daha zorlaşıyor onlar için durum. Hamilton ve Mercedes bu hafta sonu kusursuzdu ve onlara karşı bu şekilde şampiyon olma şansları neredeyse hiç kalmadı. Böyle devam ederlerse de sezon onlar için bitmiştir. Red Bull ise bir kez daha ne kadar güçlü bir paketlerinin olduğunu ve motor yüzünden geride kaldıklarını çok iyi bir şekilde kanıtladı.

Yarışın Kazması: Perez
Yarışın Bahtsızı: Ocon

Klasman

Singapur GP puanlarıyla birlikte şekillenen genel klasman şu şekilde oluştu.

Hamilton üst üste başarılı yarışlarıyla şampiyona klasmanında olduğu gibi bizim klasmanımızda da arayı açıyor. Vettel 2.likte.

Bottas bu iki pilotu takibi sürüyor. Verstappen de performansını arttırdı ve Raikkonen’e yaklaştı.

Ayrıca Pastor Maldonado Yılın Kazması ve Nick Heidfeld Bahtsız Bedevi klasmanlarımız da şekillenmeye başladı.

İki hafta sonra Rusya GP puanlamaları ve yorumlarıyla görüşmek üzere.

3 Yorum

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]