Son Sektör ekibi olarak ‘kazanılmış gerçek puanlardan’ bağımsız olarak her pilotun yarış hafta sonu performansını sıralama, yarış ve karşılaştırmalı kriterler ile değerlendirip alternatif bir puanlama tablosu oluşturuyoruz.

Her yarışta 5 ekip üyesinin seçtiği en iyi 10 pilota mevcut F1 puan sistemine göre puan verilecek ve sezon sonunda Son Sektör Pilotaj Şampiyonunu belirleyeceğiz.

Bununla da bitmiyor;

Yarışın Kazması ve Yarışın Bahtsızı seçimleri de yıl sonuna kadar devam edecek ve sezon sonunda en çok oy alan pilotlar, Pastor Maldonado Yılın Kazması ve Nick Heidfeld Bahtsız Bedevi ödüllerine layık görülecekler.

Karşınızda sezonun ikinci yarısının ilk yarışı Belçika GP’nin yorumları ve pilotaj puanları;

xtrabit racing

Bottas’ın en iyi performanslarından birini gösterdiği yarışı kazanmasına izin verilmemesi tüm zevki kaçırdı. Leclerc ve Magnussen’in performansları da kayda değerdi. Vettel ve Hamilton da aralarındaki mücadelelerde usta pilot olduklarını gösterdiler.

Yarışın Kazması: Sirotkin
Yarışın Bahtsızı: Gasly

Onur Tezoğlu

Ferrari’nin çırpındıkça batmaya başladığı ve Mercedes’in de hem operasyonel hem de yönetsel anlamda gövde gösterisi yaptığı bir hafta sonu izledik. Hamilton takım arkadaşının da kayıtsız şartsız desteğini alarak 5. şampiyonluğuna doğru emin adımlarla ilerliyor.
Sochi saçmalık derecesinde ezber bozan bir pist. Lastikler eskidikçe daha iyi performans gösteriyor. Bu sebeple ters stratejiler ilk etapta işe yaramış gibi görünse de yarışın sonlarında beklenen etkiyi göremedik, Red Bull örneğinde olduğu gibi. Sanırım bu pistte yapılacak en doğru strateji ilk turda pite gelip soft lastiği takmak..
Yarışın yıldızı özellikle starttan sonra hızla yükselişe geçen Verstappen oldu. Bir diğer güçlü performansı ise sıralamalarda Hamilton’u yenerek polü alan ve takım emri olmasa rahatlıkla bunu galibiyete çevirecek Bottas’tı. Geri kalanların en iyisi olan Leclerc ve şampiyonluktaki rakibi Vettel’i risk alarak yaptığı şık atakla geçen Hamilton da haftanın iyileriydi.

Yarışın Kazması: Sirotkin
Yarışın Bahtsızı: Gasly

Alpay Rüzgar

Rusya GP standartlarında bir yarış izledik. Verstappen sorun yaşayıp yarış dışı kalsa pist üstü aksiyon da göremeyecektik. Ferrari çuvallamış. Singapur’dan sonra burda da en hızlı 2. araç(ki RB önden başlasa neler olurdu soru işareti) olmaları net gösterge. Ferrari’nin kronik hastalığı. Yaz arasından sonra takım kaybediyor. Bana göre Hamilton’un ön plana çıkma nedenlerinden biri de bu. Yarıştan aklımda kalanlar Vettel’in agresif savunması ve Leclerc’in Magnussen’e yaptığı dışardan atak. Leclerc’in atağını izlerken Alonso’nun 130R’de Schumi’ye yaptığı atağı hatırladım.

Mercedes’in takım emrine gelecek olursak iki bakış açısı var. Bir takım tarafından diğeri taraftarlar ve Bottas açısından. Bottas podyumda robot gibiydi. En sevdiği oyuncağı elinden alınmış çocuk gibi. Zaten böyle donuk geçen bir podyum hatırlamıyorum ben. Takım açısından bakacak olursak ise şampiyona açısından doğru karar. Ancak Bottas’ın bundan sonraki tavrı nasıl olur merak konusu. İtalya hafta sonunda Ferrari’de yaşananlar Mercedes’te de yaşanabilir mi? İlerleyen yarışlarda göreceğiz.

Bu konuda benim fikrim ise gereksiz kasıntılık. Sezonun pratikte bittiğini söylemiştim. 50 yerine 43 puan fark olsa da fark eden bişey olmazdı. 5 yarışta kapanacak bir fark değil. Ayrıca Lewis(her zamanki gibi) motor sorunlu, lastikler sorunlu dedikten sonra en hızlı turlar atmaya başladı. Bu da ayrı bir konu.

Sonuç olarak 53 turluk yarışta akılda kalan tek şey Leclerc’in atağı ve takım emri. Başka bir aksiyon yok. Daha önce de söylediğim gibi sezon bitti. Ferrari artık(yıllardır olduğu gibi) gelecek seneye odaklansın.

Yarışın Kazması: Sirotkin
Yarışın Bahtsızı: Gasly

Erdim Şevket Uslu

Yarış hafta sonunun en vasat yarışlarından birisini daha geride bıraktık. Lewis Hamilton adım adım şampiyonluğa ilerliyor. Valtteri Bottas üstlendiği uşaklık görevinden sanki sıkılmış gibi. Zaten farkı açtın neden ben kazanamıyorum diye düşünüyor. Vettel iyi bir start aldı, hava koridoruna giremediği için kaybetti. Ardından pitte kazandı, Bottas’ın yavaşlamasıyla kaybetti. Ha Bottas yavaşlamasa önünde olur muydu? Orası bilinmez. Raikkonen zaten varlığı yokluğu belli olmuyor. Sessiz sakin dördüncü bitirdi. İki Red Bull’un sürüşü çok iyiydi. Ricciardo aldığı ufak hasardan sonra geride kalmış gibi olsa da lastik değiştirene kadar Verstappen ağır yükte soft lastiklerle iyi bir sürüş yaptı. Geri kalanların en iyisi şaşırtıcı şekilde Leclerc oldu. Silverstone’da hatırlarsınız, Renault’u kovalıyordu en son meşhur Charles. Araç iyi, pilotu biraz daha iyi. Umarım yağmurun etkilediği ama yapıldığı bir Suzuka yarışıyla bir nebze heyecanlı bir yarış izleriz.

Yarışın Kazması: Magnussen
Yarışın Bahtsızı: Ricciardo

Emre Cihan

Sene başından beri Ferrari gelişim yarışında beni hep şaşırtıyordu ama son yarışlarda artık Mercedes’in mi sorunlarını tamamıyla çözmesinden kaynaklanıyor yoksa Ferrari’nin getirdiği güncellemeler çalışmıyor mu bilmiyorum ama hem takımlar hemde pilotlar şampiyonasını bir mucize olmadığı sürece kaybettiler. Mercedes’in takım emirlerine gelecek olursam bana göre tam anlamıyla rezillik ve bence bu durum Hamilton’ı küçük düşürmeye başladı.

Yarışın Kazması: Sirotkin
Yarışın Bahtsızı: Hartley (Torro Rosso’nun iki pilotu da)

Klasman

Rusya GP puanlarıyla birlikte şekillenen genel klasman şu şekilde oluştu.

Hamilton’un liderliği sürerken son yarışların formda ismi Verstappen’in Raikkonen’i geçerek 4.lüğe yerleştiğini görüyoruz.

Ayrıca Pastor Maldonado Yılın Kazması ve Nick Heidfeld Bahtsız Bedevi klasmanlarımız da şekillenmeye başladı.

Haftaya Japonya GP puanlamaları ve yorumlarıyla görüşmek üzere.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]