Formula 1’de, özellikle taraftarlar arasında en büyük soru işareti, pilotların gerçek performansı olmuştur her zaman. Kimisi ‘baskın aracın yeterince hakkını veremiyor’ şeklinde eleştirilir, bazılarına ise ‘yavaş aracı sırtında taşıdı, hızlı araçta olsaydı kesin şampiyondu’ denilerek hakkı teslim edilir. Ya da sezon sonunda ‘böyle olmasaydı ”X” değil de ”Y” şampiyon olurdu’ şeklinde yorumlar yapılır.

Biz de Son Sektör ekibi olarak bu noktadan yola çıkıyoruz ve ‘kazanılmış gerçek puanlardan’ bağımsız olarak her pilotun yarış hafta sonu performansını sıralama, yarış ve karşılaştırmalı kriterler ile değerlendirip alternatif bir puanlama tablosu oluşturuyoruz.

Her yarışta altı ekip üyesinin seçtiği en iyi 10 pilota mevcut F1 puan sistemine göre puan verilecek ve sezon sonunda Son Sektör Pilotaj Şampiyonunu belirleyeceğiz.

Bununla da bitmiyor;

Yarışın Kazması ve Yarışın Bahtsızı seçimleri de yıl sonuna kadar devam edecek ve sezon sonunda en çok oy alan pilotlar, Pastor Maldonado Yılın Kazması ve Nick Heidfeld Bahtsız Bedevi ödüllerine layık görülecekler.

Karşınızda takvimin en prestijli (ve muhtemelen en sıkıcı) yarışı Monako GP’nin pilotaj puanları;

XTRABIT RACING

Red Bull’un hızlı olduğu ve lastikleri de iyi kullandığı yarışta duble yapamamaları mümkün görünmüyordu. Ancak Verstappen kazanma şansını 3. antrenman seansında yaptığı kaza ile çöpe atarken, yarışın yarısından fazlasını güç ünitesi sorunu ile tamamlayan Ricciardo belki de hayatının yarışını çıkardı. Hiper yumuşak lastikle 38 tur tamamlayan Pierre Gasly’ye de ayrıca tebrikler.

Yarışın Kazması: Verstappen
Yarışın Bahtsızı: Alonso

Onur Tezoğlu

Monako her zaman sıkıcı yarışlara sahne olmuştur ancak bu kez gerçekten ‘bitse de gitsek’ dedirtti. Bunda startta hiçbir aksiyon olmaması ve yarışın sonlarındaki Leclerc-Hartley kazası haricinde olayın yaşanmaması etkili oldu.

Ricciardo kusursuz bir hafta sonu geçirerek yarışın en iyisi olmayı hak etti. Güç ünitesindeki sorun ne kadar etkili olmuştur bilinmez ama yarışı sıralama ve ilk virajı önde dönmesiyle kazanmıştı zaten.

Ferrari ve Mercedes’in lastiklerin çalışma aralığını bulma konusunda sıkıntı yaşadıklarını gördük. Vettel’in virajlarda hızlı Ricciardo’ya risk alıp atak yapmamasını doğru buluyorum.

Sıralamalarda maksimumu alan ve yarışta da hatasız süren Ocon ve sıralamada son turunda hata yapmasına rağmen yarışta hipersoft’ları çok iyi çalıştıran Gasly yarışın diğer parlayan yıldızlarıydı. Öte yandan Ocon’un üst takım pilotu Hamilton’a yol vermesi gözlerden kaçmadı.

Pol ve kazanma şansını yine bir kazayla bırakan Verstappen yeniden haftanın kazması oldu.
Yarışın bahtsızları Alonso ve Hartley’di. Sıralamalara Leclerc’in çıkarttığı sarı bayraklar nedeniyle ilk seansta veda edip, yarışta yine Leclerc’in frenleme sorunuyla kazaya karışan Hartley; kredisi hızla tükendiği ve koltuğunu kaptırma şansı olduğu için benim için haftanın en bahtsız sürücüsü oldu.

Yarışın Kazması: Verstappen
Yarışın Bahtsızı: Hartley

Alpaykonen

Ricciardo baskı altında hatasız sürdü ve motor sorununa rağmen yarışın sonuna kadar liderliği koruyarak kazandı. Sessiz sedasız galibiyet potasına giren Bottas diğer pilotlar beklenmedik şekilde pite girmeyince 5.’likle yetindi. Ocon’un mavi bayrak altındaymışçasına Hamilton’a gel geç demesi puanını düşürdü. Son olarak yarış gerçekten çok sıkıcıydı puanım 1/10.

Yarışın Kazması: Verstappen
Yarışın Bahtsızı: Alonso

Erdim Şevket Uslu

Ricciardo motor sorununa rağmen iyi idare etti ancak Vettel’den zorlamasını beklerdim. Hamilton lastiklerine o kadar odaklanmıştı ki telsizden şikayet etmekten yarışa fokuslanamadı. Ocon, Hulk ve Gasly iyi iş çıkardılar. Sainz erken pite gelmenin cezasını çekerken, Verstappen hasar azalttı.

Yarışın Kazması: Leclerc
Yarışın Bahtsızı: Alonso

Batuhan Engin

Son yılların en sıkıcı yarışıydı. Bu sıkıcı yarışta en azından bir iki geçiş izleten Verstappen’e dikkat çekmek istiyorum. Ricciardo motor sorununa rağmen iyi mücadele etti ve kazandı. Ön tarafta temponun çok düşük olması sebebiyle Mercedes ve Ferrari arasındaki farkın ne durumda olduğunu tam olarak göremedik. Ancak bence Mercedes Ferrari’ye İtalyanların umduğundan daha yakın. Dayanıklılıkta sorun yaşamayıp gelişimini sürdüren takım sezon sonunda ipi göğüsleyecek.

Yarışın Kazması: Leclerc
Yarışın Bahtsızı: Alonso

EmreF1

Monako yarışları son birkaç yıldır pistin karakteri nedeniyle heyecanlı geçmişti ancak bu sene arkadaki bir kaç mücadele haricinde oldukça sıkıcıydı. Ricciardo’nun yaşadığı motor sorununa karşılık Ferrari ve Mercedes ise lastiklerde sorun yaşadı. BU sebeple Ricciardo düzlükte, Mercedes ve Ferrari ise virajlarda problemliydi. Ricciardo’ya kolay bir Monako zaferi nasip olmayacak herhalde. Tebrikler.

Yarışın Kazması: Verstappen
Yarışın Bahtsızı: Alonso

Genel Klasman

Avustralya, Bahreyn, Çin, Azerbaycan ve İspanya değerlendirmelerimizle birlikte puan tablomuz ve oluşan genel klasman şu şekilde;

Vettel, Hamilton ve Bottas’la olan farkı az miktarda açtı ve liderliğini koruyor. Ancak kusursuz bir hafta geçiren Ricciardo hızla ön gruba yaklaşıyor. Alonso ve Raikkonen biraz geride kaldılar. Gasly, Leclerc ve sessiz bir haftasonu geçiren Magnussen bu sezonun yıldızı parlayan pilotları. Bakalım ilerleyen yarışlarda klasman nasıl şekillenecek.

Kanada GP hafta sonunda görüşmek üzere. Hoşça kalın!

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]