Son Sektör ekibi olarak ‘kazanılmış gerçek puanlardan’ bağımsız olarak her pilotun yarış hafta sonu performansını sıralama, yarış ve karşılaştırmalı kriterler ile değerlendirip alternatif bir puanlama tablosu oluşturuyoruz.

Her yarışta 5 ekip üyesinin seçtiği en iyi 10 pilota mevcut F1 puan sistemine göre puan verilecek ve sezon sonunda Son Sektör Pilotaj Şampiyonunu belirleyeceğiz.

Bununla da bitmiyor;

Yarışın Kazması ve Yarışın Bahtsızı seçimleri de yıl sonuna kadar devam edecek ve sezon sonunda en çok oy alan pilotlar, Pastor Maldonado Yılın Kazması ve Nick Heidfeld Bahtsız Bedevi ödüllerine layık görülecekler.

Karşınızda sezonun Meksika GP’nin yorumları ve pilotaj puanları;

xtrabit racing

Ricciardo polü kazanarak elde ettiği başarıyı kalkışta kaybetti ancak yarış içindeki durumuna rağmen arkasındaki Vettel’i çok eski lastikle bile tutabilmesiyle övgüyü hakediyor. Verstappen ise çok iyi bir yarış çıkarırken, Vettel kalkış pozisyonunun, Hamilton ise lastikleri berbat kullanan aracının kurbanı oldu.

Sauber pilotlarının performansı dikkat çekerken, Vandoorne da Alonso’nun kalışı sonrasında takımı tek başına sırtlamaya çalıştı ve altındaki araçla en iyisini elde etmeyi başardı. Gasly ise başına gelenlere rağmen iyi bir performans gösterdi.

Yarışın Kazması: Hartley
Yarışın Bahtsızı: Ricciardo

Onur Tezoğlu

Pist karakteristiği ve yüksek rakımın etkisiyle Monako’dan sonra Red Bull’u ikinci kez favori gördük bu sezon. Tarihin en genç pol pozisyonu alan pilotu olması için bütün şartlar oluşan Verstappen ikinci hakkında derecesini geliştiremeyince son anda şapkadan tavşan çıkaran takım arkadaşının arkasında kalıp ikincilikle yetinmek zorunda kaldı. Bu sezon kalan iki yarışta da pol pozisyonu alamazsa rekor bir süre daha Sebastian Vettel’de kalacak.

Son demini izlediğimiz Ricciardo ve Verstappen takım arkadaşlığı iyiden iyiye Vettel-Webber dönemine benzemeye başladı. Vatandaşı gibi rakibini geçmekte zorlanan Ricciardo, bunu başardığı hafta sonlarında startlarda da yerini korumakta zorlanıyor ve bir şekilde yarış dışı kalıyor. Yarışın başında aldığı liderliği sıfır hata ile finişe kadar götüren Verstappen hafta sonunun en güçlü performansına imza attı. Ricciardo ve Hamilton gibi rakiplerini pist üzerinde geçmeyi başaran Vettel ve özellikle yarış dışı kalmadan önceki 10 turluk performansında harikalar yaratan Ricciardo yarışın diğer yıldızlarıydı.

Aslında Singapur galibiyetiyle şampiyonluğunu gayrıresmi olarak ilan eden Hamilton, burada bunu resmiyete dökmüş oldu. Geçtiğimiz sene de burada şampiyon olmuş ancak podyumda olmadığı için buruk bir kutlama olmuştu, bu sene de gelenek değişmedi. Şampiyonlukları kazandığında genellikle performansının biraz düştüğünü gördük. Bakalım son iki yarışta neler yapacak?

Yarışın Kazması: Hartley
Yarışın Bahtsızı: Ricciardo

Alpay Rüzgar

Starttan beklentim bol kaza ve olaydı. Beklentim gerçekleşmeyince de yarış stabil hale geldi ve ilk pitlerden sonra geçit töreni başladı. Mercedes araçlarının lastikleri hızlı bir şekilde eritmesinden dolayı biraz heyecan gelse de Vettel’in atakları dışında pek bir aksiyon göremedik. Hamilton’a tebrikler, beklendiği gibi 5. şampiyonluğunu aldı ve Vettel’e karşı büyük bir psikolojik üstünlük ile gelecek sezona başlayacak. Ferrari bu saatten sonra takımlar şampiyonluğunu kovalayıp Maranello’ya en azından bir kupa götürmeli. Sezonun son iki yarışı kaldı ve bilinmeyen tek şey takımlar şampiyonluğu.

Yarışın Kazması: Hartley
Yarışın Bahtsızı: Perez

Erdim Şevket Uslu

Sezonun yüksek seviyelerde ve uzun düzlüklü olmasına rağmen bol downforce paketli araçların katıldığı Meksika’yı geride bıraktık. Beklendiği üzere Lewis Hamilton beşinci kez şampiyon oldu. Başarıların devamını dileyip tebrik edelim ve bu faslı geçelim. Yarışta Red Bull’un hızlı olması bekleniyordu fakat pole pozisyonu sezon sonunda takımdan kanatlanıp uçacak olan Daniel Ricciardo’ya gitti. İyi ve temiz bir startla diğer Red Bull pilotu Max Verstappen birinci sıraya oturdu ve sağlam bir performans ile hak ettiği bir galibiyet aldı. Mercedes’ler lastik kullanımında zorlandılar. Sebastian Vettel’in hayal kırıklığı ve göz yaşları yaptıkları hataların geri dönüşüydü. Sportmenliğinden dolayı onu da kutluyorum. Kimi Raikkonen olaydan uzak ve iyi bir yarış geçirdi. Alonso ve Ricciardo’ya yazık oldu. Geride kalan heyecansız yarışlarla sezonun bir an önce bitmesi dileğiyle !

Yarışın Kazması: Hartley
Yarışın Bahtsızı: Alonso

Emre Cihan

Takımlar şampiyonası devam etse de bence sezon bitti. Hamilton’a ve Mercedes ekibine tebrikler sezonu en iyi şekilde değerlendirdiler. Vettel’i ilk defa böyle üzgün gördüm umarım 2019’da çok daha güçlü bir şekilde geri döner.

Yarışın Kazması: Hartley
Yarışın Bahtsızı: Ricciardo

Klasman

Meksika GP puanlarıyla birlikte şekillenen genel klasman şu şekilde oluştu. Güçlü bir hafta sonu geçiren Max Verstappen sezonun ikinci yarısındaki çıkışını 3.lüğe oturarak taçlandırdı.

Ayrıca Pastor Maldonado Yılın Kazması ve Nick Heidfeld Bahtsız Bedevi klasmanlarımız da şekilleniyor. Ricciardo bu hafta da şanssızdı ve bahtsız klasmanının zirvesindeki yerini sağlamlaştırdı.


Brezilya GP puanlamaları ve yorumlarıyla görüşmek üzere.

1 YORUM

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]