Son Sektör ekibi olarak ‘kazanılmış gerçek puanlardan’ bağımsız olarak her pilotun yarış hafta sonu performansını sıralama, yarış ve karşılaştırmalı kriterler ile değerlendirip alternatif bir puanlama tablosu oluşturuyoruz.

Her yarışta altı ekip üyesinin seçtiği en iyi 10 pilota mevcut F1 puan sistemine göre puan verilecek ve sezon sonunda Son Sektör Pilotaj Şampiyonunu belirleyeceğiz.

Bununla da bitmiyor;

Yarışın Kazması ve Yarışın Bahtsızı seçimleri de yıl sonuna kadar devam edecek ve sezon sonunda en çok oy alan pilotlar, Pastor Maldonado Yılın Kazması ve Nick Heidfeld Bahtsız Bedevi ödüllerine layık görülecekler.

Karşınızda sezonun ilk yarısının son yarışı Macaristan GP’nin yorumları ve pilotaj puanları;

xtrabit racing

Pistte geçişin zor olmasına rağmen Mercedes’lerin büyük sorun yaşayacağını, Ferrari ve Red Bull’un ise avantajlı olacağını düşünmüştük. Ancak polden kalkan Hamilton yarışı yönetirken, Bottas sonlardaki hatalarına kadar önemli işler yaptı. Ricciardo’nun kendine has geçişleri ve hatasızlığı oldukça heyecan vericiydi ve Vettel’den de bazı özel anlar görebildik.

Leclerc başta olmak üzere, Verstappen ve Vandoorne’a yazık oldu. Bottas ise lastikleri bitince savunmasını sertleştirdi ancak hatalar yapmaktan kurtulamadı.

Yarışın Kazması: Bottas
Yarışın Bahtsızı: Leclerc

Onur Tezoğlu

Yağmurlu sıralamalarda bileğinin hakkıyla polü kazanarak geçişin zor olduğu pistte avantaj yakalayan Hamilton, beklentinin aksine lastiklerine de iyi bakarak yarışı kazandı. Ferrari’nin Vettel için uyguladığı strateji kağıt üzerinde doğru olmasına rağmen, trafik ve pitte kaybedilen zamanla bütün avantajını yitirdi ve pist üzerinde Hamilton ile kapışmalarını izlemekten mahrum bırakıldık. Muhtemelen Vettel Hamilton’u geçemeyecekti, ancak bu iki elit pilotun düellosu mutlaka leziz olacaktı.

Gasly özellikle sıralamalarda müthiş iş yapıp yarışı kontrol altında tutarak Bahreyn’den sonra çok parlak bir yarış daha yapmış oldu. Ricciardo hasar azaltma moduyla maksimumu aldı.
Raikkonen ilk turda tutuk bir performans gösterse de olumlu bir yarış koştu. Bottas ve Vettel temasında sanki bilinçli olarak Vettel’in gerisinde kaldığı hissedildi.

Yarışın Kazması: Bottas
Yarışın Bahtsızı: Verstappen

Alpaykonen

Macaristan’a gelirken Ferrari açık favori gözüküyordu ancak sıralama turlarındaki yağmur her şeyi değiştirdi. Cumartesi günü ilk çizgiyi kapatan Mercedes geçişin çok zor olduğu pistte büyük bir avantajı ele geçirdi. Yarış öncesi “Ferrariler startta Bottas’ı avlayamazsa 2017 İspanya benzeri bir yarış olacak.” demiştim ve dediğim oldu. Bottas, Hamilton’u korumak adına resmen bir kalkan görevi gördü ve Hamilton rahat bir galibiyet aldı.

Gelelim yarışın kritik anına: Vettel’in pit stopu esnasında 2 saniye geç takılan sol ön lastik. 2 saniyelik gecikme yarışı heba etti. Ayrıca Vettel-Bottas farkı daha fazlayken Ferrari içeri almayı düşünebilirdi Vettel’i. Vettel, pit çıkışı Bottas’ın arkasında kalınca yarış bitmiş oldu. Sadece son turlarda Bottas’ın kazmalığı uykulu gözlerimizi biraz olsun açtı. Sıkıcılığı klasik haline gelen bir Macaristan GP daha geride kaldı.(bu pisti eskiden beri sevmem).

Sonuç olarak Mercedes beklenmeyen bir galibiyet aldı ve Hamilton yaz arasına 24 puan farkla önde giriyor. Spa ve Monza Ferrari-Vettel ikilisi açısından çok kritik olacak. Yaz arasından sonra görüşmek üzere…

Yarışın Kazması: Bottas
Yarışın Bahtsızı: Vettel

Erdim Şevket Uslu

Ferrari’nin favori gittiği bir yarışta daha Mercedes galibiyeti gördük. Sıralamalardan başlarsak, Mercedes güzel bir performans gösterdi ve bir kez daha Ferrari’yi gafil avladı. Belki de Vettel’in içinde geçen hafta yaptığı hatadan sonra biraz korku kaldı ve zorlamadı.

Startta ön sıralar için biraz durgun geçti. Vettel’in Raikkonen’e yaptığı atak güzeldi. Ardından Ricciardo’nun yükselişini izledik ve Red Bull’lardan Verstappen’in ise (MGU-K) motor problemiyle kaldığını gördük. Ondan sonrası zaten klasik Macaristan oldu.

Raikkonen Bottas’ı pite zorladı. Vettel uzun stintte kazandı derken pitte kaybetti. Ancak Brundle’ın yarışta söylediği geçen hafta takımın hatası yokken Vettel yüzünden galibiyetten olmuşlardı, bu seferde takım hatasından bunun yaşanması normal. Takım olarak kazanır takım olarak kaybedersiniz. Sonlara kadar Bottas’ın dibinden ayrılmadı Vettel. Lastiklerini harcattı. Ve en sonunda doğru anı kovalayıp atak yaptı. Bottas zaten yastık görevi yapıyordu, üzerine bir Vettel’e bir de bir kaç tur sonra Ricciardo’ya geçirdi. İlk temas yarış teması bariz, ancak Ricciardo temasının affı olamaz.

Bu arada söylemeden edemeyeceğim Vandoorne’a yazık oldu. İlk kez güzel bir yarış geçirecekken vites kutusu yolda bıraktı. Olmasaydı McLaren çifte puanla iyi bir motivasyon sağlamış olacaktı.

Klasik bir yarışı Hamilton galibiyetiyle geride bıraktık. Burayı kazanan şampiyon olamıyor 😀 2018 Dünya Şampiyonu Vettel hayırlı olsun mu diyelim bilemedim 😛 Neyse… Çok sevdiğim bir pist olan Spa’da görüşene kadar kendinize iyi bakın.

Yarışın Kazması: Bottas
Yarışın Bahtsızı: Leclerc

Batuhan Engin

Yağmur ihtimalinin oldukça düşük olmasıyla birlikte tıpkı beklediğim gibi sıkıcı bir yarış oldu. Zarlar pit stoplarda atıldı. Hamilton Bottas’ın yardımıyla rahat şekilde, kazanmayı beklemedikleri Macaristan’da galibiyete uzandı. Umarım sezon sonunda Macaristan laneti kendisini bulmaz!

Hasar azaltmak için yarışa çıkan Vettel yumuşak lastikle başlamasına rağmen Raikkonen’i geçmeyi başardı. Beklendiği gibi uzun bir ilk bölüm attı. Hamilton’un taze yumuşak lastiklerine rağmen eski yumuşak lastikteki Vettel ile olan farkı eritemiyor oluşu Ferrari’nin ne kadar hızlı olduğunu gözler önüne seriyor. Vettel pite girene kadar fark 14 saniyelerden 9 saniyelere inse de bunun nedeni Alman pilotun boğuştuğu trafik.

Vettel’in yavaş pit stop sonrasında Bottas’ın ardından piste dönmesi bütün galibiyet ihtimalini uçurdu gitti. Bence Bottas’ın önünde dönse de Hamilton’u yakalayana kadar zirve performansı düşün ultra yumuşak lastiklerle Hamilton’u geçemezdi.

Taze lastiklerine rağmen Bottas’ı geçemedi. Atak yapabilmek için Fin pilotun lastiklerinin bitmesini bekledi. İki arasındaki temas ise Fransa’daki Vettel-Bottas, Silverstone’daki Raikkonen-Hamilton kazalarına oldukça benzer. Vettel’in o temasta hasar almamış olması büyük şans.

Yarışın iyi performanslarından birini de Daniel Ricciardo sergiledi. Q2’de elenip hayal kırıklığına uğrasa da 4. olmayı başardı. Bottas ile yaşadığı temasta radyatör hasarı almadığı için şanslıydı.

Günün şanssız isimleri ise vites kutusu sonuyla yolda kalan Vandoorne, güç ünitesi sorunu yaşayan Verstappen ve Leclerc’ti.

4 haftalık yaz arasından sonra Spa’da görüşmek üzere!

Yarışın Kazması: Bottas
Yarışın Bahtsızı: Vandoorne

EmreF1

Ferrari’nin kazanmasına kesin gözüyle bakılan pistte yağmurlu geçen sıralamalar her şeyi değiştirdi. Ferrari’nin sorunlu geçen pitleri ise belkide güzel bir galibiyet savaşı izlememize engel oldu. Sezonun ilk yarısı güzel ve değişken oldu. Umarım 2. yarıda bu şekilde geçer.

Yarışın Kazması: Bottas
Yarışın Bahtsızı: Leclerc

Klasman

Macaristan GP puanlarıyla birlikte şekillenen genel klasman şu şekilde oluştu. Vettel ve Hamilton F1 şampiyonasında olduğu gibi bizim klasmanımızda da kıyasıya rekabet içindeler.
Bottas bu iki pilotu takip ediyor. Raikkonen, Ricciardo ve Leclerc ise ön grupta tutunma çabası içerisindeler.

Ayrıca Pastor Maldonado Yılın Kazması ve Nick Heidfeld Bahtsız Bedevi klasmanlarımız da şekillenmeye başladı.

Yaz arasından sonra Belçika GP puanlamaları ve yorumlarıyla görüşmek üzere.
Hoşça kalın!

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]