Formula 1’de, özellikle taraftarlar arasında en büyük soru işareti pilotların her zaman gerçek performansı olmuştur. Kimisi ‘baskın aracın yeterince hakkını veremiyor’ şeklinde eleştirilir, bazılarına ise ‘yavaş aracı sırtında taşıdı, hızlı araçta olsaydı kesin şampiyondu’ denilerek hakkı teslim edilir. Ya da sezon sonunda ‘böyle olmasaydı ”X” değil de ”Y” şampiyon olurdu’ şeklinde yorumlar yapılır.

Biz de Son Sektör ekibi olarak bu noktadan yola çıkıyoruz ve ‘kazanılmış gerçek puanlardan’ bağımsız olarak her pilotun yarış hafta sonu performansını sıralama, yarış ve karşılaştırmalı kriterler ile değerlendirip alternatif bir puanlama tablosu oluşturuyoruz.

Her yarışta altı ekip üyesinin seçtiği en iyi 10 pilota mevcut F1 puan sistemine göre puan verilecek ve sezon sonunda Son Sektör Pilotaj Şampiyonunu belirleyeceğiz.

Bununla da bitmiyor;

Yarışın Kazması ve Yarışın Bahtsızı seçimleri de yıl sonuna kadar devam edecek ve sezon sonunda en çok oy alan pilotlar, Pastor Maldonado Yılın Kazması ve Nick Heidfeld Bahtsız Bedevi ödüllerine layık görülecekler.

Karşınızda Kanada GP’nin yorumları ve pilotaj puanları;

XTRABIT RACING

Sıkıcı olmasını beklediğimiz en son yarışlardan birinde resmen uyumuş olduk. Ön grubun yakın olması da bir işe yaramadı. Polü alan Vettel’i durdurabilecek tek şeyin zamansız bir güvenlik aracı olacağını söylemiştim. Nitekim öyle de oldu. SC çıkmayınca neredeyse başladığı gibi biten bir yarış izledik.

Yarışın Kazması: Stroll
Yarışın Bahtsızı: Alonso

Onur Tezoğlu

Beklentilerin aksine oldukça sıkıcı bir yarış izledik. Öndeki aracı takip etmenin zorluğu, yetersiz lastik aşınması nedeniyle uygulanmak zorunda kalınan tek pit stop stratejisi ve yarış içinde yapılan yakıt tasarrufları bunda etkili oldu. Fia tüm bu etkenlere acilen bir çözüm bulmalı aksi halde ciddi bir reyting kaybı yaşanacak. Genelde keyifli yarışlara sahne olan Kanada’nın bile bu kadar sıkıcı olması hiç iyi bir haber değil.
Cuma antremanlarında ön gruptan geride ve karamsar görünen Sebastian Vettel, ekip çalışmasının meyvelerini alarak cumartesi günüyle birlikte yükselişe geçti ve kusursuz diyebileceğimiz bir hafta sonunu geride bıraktı. Hamilton’un da çeşitli sebeplerle geride kalmasıyla 14 puan geriden gelip bir anda şampiyona liderliğini geri aldı. Hafta sonunun tartışmasız yıldızıydı.
Nihayet normal ve kazasız bir hafta sonu geçiren Verstappen, Hamilton’a bariz üstünlük kuran Bottas, yine savaşarak aracından maksimumu almayı başaran Leclerc yarışın iyileriydi. 10.viraj sorununu bir türlü çözemeyen Hamilton ve çok etkisiz bir haftasonu geçiren Raikkonen ise Kanada’da sınıfta kaldılar.
Tıpkı Monako’da olduğu gibi Kanada’nın da bahtsızları Alonso ve Hartley oldular. Şiddetle iyi bir sonuç almaya ihtiyacı olan Hartley’i biçen Stroll ise haftanın en net kazmasıydı.

Yarışın Kazması: Stroll
Yarışın Bahtsızı: Hartley

Alpaykonen

Kanada GP keyifli bir yarış beklentilerini karşılamadı. Yarışın müthiş heyecanından(!) dolayı puanlama yapmak zor oldu.
Vettel pole’den başlayıp sonuca giderek sevdiği şekilde galibiyete uzandı. Leclerc Alonso mücadelesi seyir zevki açısından tatmin ediciydi. Ricciardo’dan daha fazlasını beklerdim. Hafta içi demeçlerinde oldukça iddialılardı ancak Ricciardo açısından podyuma çıkamamak haya kırıklığı. Hamilton sevdiği pistte kendi standartlarına göre facia bir sonuç aldı. Son olarak Raikkonen artık bitmiş. Önümüzdeki sezon Ferrari’ye taze bir kan lazım. İsteğim Leclerc hemen gelsin ama Ferrari bu tercihi yapmayacaktır.

Yarışın Kazması: Stroll
Yarışın Bahtsızı: Alonso

Erdim Şevket Uslu

Vettel kusursuz haftasonlarından birini yaşadı. Bottas ömrünün sonuna gelen motorunun dezavantajıyla belki de kazanabileceği yarıştan 2.likle ayrıldı. Verstappen ve Ricciardo bundan fazlasını yapamazdılar ve maksimum sonucu aldılar. Hamilton favori pistinde en kötü sürüşünü gerçekleştirdi. Hulkenberg ve Sainz araçlarının performansını sonuna kadar kullandılar ancak bu Red Bull’dan tur yemelerine engel olamadı. Son puanı kapan Leclerc için harika bir hafta sonuydu.

Yarışın Kazması: Stroll
Yarışın Bahtsızı: Alonso

Batuhan Engin

Monako’nun ardından tekrar çok sıkıcı bir yarış izledik. Sıralama turlarında herkes birbirine çok yakındı, uzun düzlüklerle birlikte eğlenceli bir yarış izleyeceğimizi düşünmüştüm ancak maalesef öyle olmadı. Vettel domine ederek kazandı. Yeni motora geçmeyen Mercedes’lerin yarışı tamamlayabilmiş olması ilginçti. Bakalım Mercedes yeni motorla birlikte ne kadar kazanç sağlayacak. Önümüzdeki yarış Fransa GP ise bilinmezlerle dolu. Neler olacağını bekleyip göreceğiz.

Yarışın Kazması: Stroll
Yarışın Bahtsızı: Alonso

EmreF1

Bu hafta Mercedes’in yeni motorunu yetiştirememesi Ferrari için büyük şanstı ve galibiyetle bunu değerlendirdiler. Mercedes 7 yarışlık motoruna rağmen yine de çok hızlıydı. Bir şaşırtıcı nokta da Redbull’ların bu piste bu kadar rekabetçi olmasıydı. Ancak sonuç olarak seyirci gözüyle bakarsak yarışın aşırı sıkıcı olduğunu söyleyebiliriz.

Yarışın Kazması: Stroll
Yarışın Bahtsızı: Hartley

Klasman

Kanada puanlarıyla birlikte şekillenen genel klasman şu şekilde oluştu.
Vettel liderliğini farkı açarak korudu. Bottas 2.liği Hamilton’dan devraldı. Monako’da iyi performansına ara veren Leclerc tekrar yükselişte. Bakalım ilerleyen haftalarda sıralama nasıl olacak?

Paul Ricard pisti ile takvime tekrar merhaba diyen Fransa hafta sonunda görüşmek üzere. Hoşça kalın!

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]