Son Sektör ekibi olarak ‘kazanılmış gerçek puanlardan’ bağımsız olarak her pilotun yarış hafta sonu performansını sıralama, yarış ve karşılaştırmalı kriterler ile değerlendirip alternatif bir puanlama tablosu oluşturuyoruz.

Her yarışta 5 ekip üyesinin seçtiği en iyi 10 pilota mevcut F1 puan sistemine göre puan verilecek ve sezon sonunda Son Sektör Pilotaj Şampiyonunu belirleyeceğiz.

Bununla da bitmiyor;

Yarışın Kazması ve Yarışın Bahtsızı seçimleri de yıl sonuna kadar devam edecek ve sezon sonunda en çok oy alan pilotlar, Pastor Maldonado Yılın Kazması ve Nick Heidfeld Bahtsız Bedevi ödüllerine layık görülecekler.

Karşınızda sezonun ikinci yarısının ilk yarışı Belçika GP’nin yorumları ve pilotaj puanları;

xtrabit racing

Ricciardo’nun aracındaki sorunlara rağmen iyi bir yükseliş kaydetmesi dikkatleri çekerken, Verstappen’in yaptığı kazmalık harika performansına gölge düşürdü. Raikkonen de Ferrari’nin kötü stratejisine rağmen zor şartlarda iyi bir sıralama turu atabildiği için övgüyü hak etti. Magnussen de diğer tehlikeli hareketlerine rağmen, 130R’deki cesur denebilecek geçişi ile dikkat çekti.

Yarışın Kazması: Verstappen
Yarışın Bahtsızı: Leclerc

Onur Tezoğlu

Bu sezonu hiç izlememiş birine sezonu anlatmak için sadece tek bir hafta sonu seçmeniz istense, bu muhtemelen Japonya GP olurdu. Bu hafta sonu yaşananlar tüm 2018 sezonunun özeti gibiydi.

Sıralamalarda Ferrari stratejistlerinin ‘gereksiz’ yağmur kumarı tutmayınca Vettel ve Raikkonen geride başladılar. Vettel harika bir yarış başlangıcı yapsa da iyimser atağının Verstappen’e takılacağını yine öngöremedi. Verstappen ‘beni geçmek istiyorsan, kaza yapmayı göze al’ temelli savunmasıyla hem Vettel hem de Raikkonen’in yarışlarını mahvetti. Mercedes ise tüm bu olaylardan uzak ve kendinden emin şekilde yarışı kazandı ve 5.şampiyonluğunu resmen olmasa da ilan etti. Amerika’da yarışı kazanması ya da Vettel’den 8 puan fazla alması halinde Hamilton’un şampiyonluğu resmiyet kazanmış olacak.

Kusursuz bir hafta sonunu neredeyse gezinti yaparcasına tamamlayan Hamilton; Verstappen’le temasında iyimser ama hak verilebilir bir atakla darbe alan Vettel ve yine iyi bir yükselişle maksimum sonucu alan Ricciardo bence yarışın en iyi üç ismiydi.

Yarışın Kazması: Verstappen
Yarışın Bahtsızı: Hülkenberg

Alpay Rüzgar

Japonya’da Mercedes’in hegomanyasının yanı sıra damgayı vuran Ferrari takımınının ve pilotunun yaptığı hata oldu. Sıralamalarda zayıf bir Ferrari gördük. Vettel’de yarışta şampiyonluk yarışında yapılmayacak bir hamle ile vurmuş oldu. Yavaş yavaş şampiyonluk umutlarına veda etti. Mercedes taktik anlamda iyi gidiyor ve Ferrari acilen gelişmez ise işi zor. Önümüzdeki yarışlarda ne olacağını göreceğiz.

Yarışın Kazması: Vettel
Yarışın Bahtsızı: Leclerc

Erdim Şevket Uslu

Japonya pistine Mercedes’in kuvvetli olarak geleceği beklenmekteydi. Antrenmanlardan sonra Ferrari’nin hızı Red Bull’dan iyi olarak gözüktü ancak Ferrari operasyonel anlamda takımı yönetemediğini bir kez daha piste yansıttı.

Önce sıralamalarda Ferrari’nin afallamasını gördük. Ardından Vettel’in acemi hatası Hamilton’un şampiyonluğa giden yolda önünü açmış oldu. İbrenin yavaş yavaş Ferrari’den kayıp Mercedes’e gittiğini görüyoruz. Hamilton formunu üst düzeyde tutmayı başarıyor. Mercedes’in operasyon anlamında kusursuz bir saat gibi işlediğini görüyoruz.

Arka taraflarda ise B liginde iyi giden taraf Force India olarak gözüküyor. Haas bu grubu zorlayabilecek takım. Renault gelişimi durdurduğu aracın geriye gidişini engelleyemiyor. Sıralamalarda hızlı olan Honda motorlu Toro Rosso’nun performansı umut verici gözüküyor. McLaren bildiğimiz McLaren.

Yarışın Kazması: Vettel
Yarışın Bahtsızı: Hülkenberg

Emre Cihan

Sıralamalardaki Ferrari fiaskosundan sonra Ferrari’nin artık ciddi bir şekilde iç işlerini düzeltmesi gerektiğini düşünüyorum. Mercedes bu kadar kusursuz giderken bu kadar basit hatalar yapmak tek şampiyonluk yarışını değil itibarlarını da zedeler benim için. Yarış içi olaylara gelecek olursak Verstappen’in yarışta bu kadar düşüncesiz rahat davranabilip aptalca açıklamalar yapmasının tek sebebi geçmişte ona verilmesi gerekip verilmeyen cezalardan kaynaklanıyor. Bu konuda tek suçlu FIA veya üst düzey yöneticeler değil, takımlar ve pilotların tutumlarıda etkili bana göre. Magnussen’in yaptığı hareket de aptalcaydı ve kendi yarışınında bitmesine neden oldu. Steiner’in yaptığı açıklama ise yaşanan olaydan daha aptalcaydı.

Yarışın Kazması: Magnussen
Yarışın Bahtsızı: Leclerc

Klasman

Japonya GP puanlarıyla birlikte şekillenen genel klasman şu şekilde oluştu.

Ayrıca Pastor Maldonado Yılın Kazması ve Nick Heidfeld Bahtsız Bedevi klasmanlarımız da şekillenmeye başladı.

Amerika GP puanlamaları ve yorumlarıyla görüşmek üzere.

4 Yorum

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]