Son Sektör ekibi olarak ‘kazanılmış gerçek puanlardan’ bağımsız olarak her pilotun yarış hafta sonu performansını sıralama, yarış ve karşılaştırmalı kriterler ile değerlendirip alternatif bir puanlama tablosu oluşturuyoruz.

Her yarışta 5 ekip üyesinin seçtiği en iyi 10 pilota mevcut F1 puan sistemine göre puan verilecek ve sezon sonunda Son Sektör Pilotaj Şampiyonunu belirleyeceğiz.

Bununla da bitmiyor;

Yarışın Kazması ve Yarışın Bahtsızı seçimleri de yıl sonuna kadar devam edecek ve sezon sonunda en çok oy alan pilotlar, Pastor Maldonado Yılın Kazması ve Nick Heidfeld Bahtsız Bedevi ödüllerine layık görülecekler.

Karşınızda sezonun ikinci yarısının ilk yarışı Belçika GP’nin yorumları ve pilotaj puanları;

xtrabit racing

Ferrari’nin rahat rahat duble yapacağını sıralamalardan da önce anlamıştık. Sıralamalarda bunu başarmalarına rağmen yarışta belirli hatalardan dolayı bunu gerçekleştiremediler.

Vettel’in kalkışta yavaş kalması ve Ferrari’nin Raikkonen’in pit stop zamanlaması ile birlikte arka lastikleri bitirecek seviyeye getirmesi yapılmış iki hataydı. İkinci en hızlı olduğunu kabul etmiş Mercedes ise ellerinden geleni yaparak zaferi elde etmeyi başardı.

İllegal taban nedeniyle diskalifiye edilse de Haas’tan Romain Grosjean’ın ve Force India’ların çok iyi iş yaptıklarını görüyoruz. Verstappen ve Vettel de küçük hataları dışında iyi bir yarış çıkardılar, ancak tebrikin büyüğü Raikkonen ve Mercedes pilotlarına gitmeli.

Yarışın Kazması: Hartley
Yarışın Bahtsızı: Ricciardo

Onur Tezoğlu

Belçika’daki net galibiyetin ardından kendi evine büyük bir avantajla gelen Ferrari’de ilk turun ortalarına kadar her şey yolunda gidiyordu ki, lider pilotları Sebastian Vettel yine bir sabırsızlık örneği göstererek, bu sezonun 4. büyük hatasını yapıp rakibi Hamilton’a yeniden telafisi mümkün olmayan puanlar kaybetti.

Önde tek başına kalan Raikkonen’i ikili sıkıştırmaya alan Mercedes, Ferrari’nin mecburen yaptığı erken pit stop hamlesini kolayca savuşturdu ve takım oyunuyla hakkettikleri bir galibiyet aldı. Buna karşılık Ferrari’nin özellikle startta hiç bir plan ve stratejisinin olmadığını gördük ve bunun bedelini ağır ödediler.

Monza’da Vettel’in hızını tam olarak göremesek de Mercedes’in Spa’dan sonra konuşulduğu gibi net şekilde Ferrari’nin gerisinde olmadığını iki aracın da benzer hızlarda olduklarını fark ettik. Bundan sonra pist yapıları, lastik kullanımı, hava durumu ve pilotajlar kazananı belirleyecek. Hamilton 30 puanlık büyük avantaj elde etse de daha 7 yarış ve kazanılacak 175 puan var. Olası bir DNF ya da üç seri galibiyet Vettel’i şampiyonada birden tekrar iddialı duruma getirebilir. Arkanıza yaslanıp bu şöleni keyifle izlemeye devam edin.

Yarışın Kazması: Vettel
Yarışın Bahtsızı: Ricciardo

Alpay Rüzgar

İtalya GP öncesi Ferrari’nin dublesi bekleniyordu. Sıralamalarda Raikkonen’in pol almasıyla birlikte ilk çizgiyi kapatan Ferrari için her şey iyi görünse de Vettel-Hamilton teması işleri değiştirdi. Önde yalnız kalan Raikkonen, Mercedes’in “takım oyunu” ile birlikte liderliğini koruyamadı ve 2. Sıra ile yetinmek zorunda kaldı. Yarışta günün pilotu Raikkonen seçilse de bana göre yarışın kaderini değiştiren pilot Bottas oldu. Raikkonen’i arkasında tutarak Hamilton galibiyetinin önünü açtı. Takım çalışması olarak gayet iyi iş. Startta olan temasa gelirsek. Bana göre temasın yolunu Vettel açtı. Raikkonen’e atak yaparım düşüncesiyle Hamilton’u unuttu ve kapıyı açtı. Hamilton da boşluğu bulunca atak yaptı ve kendisi açısından iyi bir sonuç aldı. Pit strateji savaşı dışında pek zevkli geçtiği söylenemez. Vettel hata yapmaya devam ediyor. Bana göre Hamilton şampiyonluk ateşini yaktı. DNF olmayıp 2 yarış kazandığı takdirde şampiyonluğa rahat bir şekilde ulaşacaktır.

Yarışın Kazması: Verstappen
Yarışın Bahtsızı: Vettel

Erdim Şevket Uslu

Ferrari’nin favori gittiği bir pistte daha çuvalladığını gördük. Hafta sonunun başından beri bir şekilde ileride olmasını bekliyorduk. Hiç kimsenin beklemediği bir şekilde Ferrari takımı güç ünitesi anlamında kendini geliştirdi fakat pilotları aynı şekilde geri yönde ilerledi sanki. Raikkonen sezon boyunca ilk kez güçlüydü ancak Mercedes onları gafil avladı. Bottas çok güzel ‘Yancı’ rolünü tamamlamayı başardı. Bazı pilotların ikinci pilotluğu kabul edebilme hızlarına anlam veremiyorum. Bottas kendi hızından daha hızlı bir şekilde ikinci rolüne bürünmüş durumda. Neyse… Hamilton’a tebrikler. Ferrari’nin peşinden kopmadı. Sebep ortada, aynı şekilde Vettel olsa farkı açıp giderdi. Vettel’e diyecek lafım bile yok. Gerçekten bu kadar amatör hataları yazacağını hiç düşünmezdim. Orta sıralarda durum karışıyor. Tekrar belirtiyorum, Hamilton Ferrari’nin her hatasında elini iyice güçlendiriyor. İki hızlı yarışı arka arkaya geride bıraktık. Sezonun sonlarında karışık yarışlar izlemek dileğiyle.

Yarışın Kazması: Vettel
Yarışın Bahtsızı: Hartley

Emre Cihan

Ferrari’nin kazanmasını beklediğim bir yarıştı ama yarış başındaki şanssızlıklar ve lastik sorunları buna engel oldu. Mercedes ve Hamilton şampiyonluk yolunda daha da güçlenmiş oldu. Kalan yarışlarda Vettel ve Ferrari’nin riskli durumları iyi yönetmesi gerekiyor yoksa şampiyonluk onlar için zora girer.

Yarışın Kazması: Ericsson
Yarışın Bahtsızı: Ricciardo

Klasman

İtalya GP puanlarıyla birlikte şekillenen genel klasman şu şekilde oluştu.

Hamilton başarılı bir hafta sonunun ardından aldığı kritik galibiyetle klasmanımızda haftayı hatasının bedelini ödeyerek kapatan Vettel önünde kapattı.

Bottas bu iki pilotu takip etmeye devam ediyor. Williams’ın Rus pilotu Sirotkin Grosjean’ın diskalifiyesi ile birlikte ilk puanlarını kazanmıştı, bizim de klasmanımızda ilk puanlarını kazandı bu hafta sonu.

Ayrıca Pastor Maldonado Yılın Kazması ve Nick Heidfeld Bahtsız Bedevi klasmanlarımız da şekillenmeye başladı.


İki hafta sonra Singapur GP puanlamaları ve yorumlarıyla görüşmek üzere.

1 YORUM

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]