Formula 1’de, özellikle taraftarlar arasında en büyük soru işareti pilotların her zaman gerçek performansı olmuştur. Kimisi ‘baskın aracın yeterince hakkını veremiyor’ şeklinde eleştirilir, bazılarına ise ‘yavaş aracı sırtında taşıdı, hızlı araçta olsaydı kesin şampiyondu’ denilerek hakkı teslim edilir. Ya da sezon sonunda ‘böyle olmasaydı ”X” değil de ”Y” şampiyon olurdu’ şeklinde yorumlar yapılır.

Biz de Son Sektör ekibi olarak bu noktadan yola çıkıyoruz ve ‘kazanılmış gerçek puanlardan’ bağımsız olarak her pilotun yarış hafta sonu performansını sıralama, yarış ve karşılaştırmalı kriterler ile değerlendirip alternatif bir puanlama tablosu oluşturuyoruz.

Her yarışta altı ekip üyesinin seçtiği en iyi 10 pilota mevcut F1 puan sistemine göre puan verilecek ve sezon sonunda Son Sektör Pilotaj Şampiyonunu belirleyeceğiz.

Bununla da bitmiyor;

Yarışın Kazması ve Yarışın Bahtsızı seçimleri de yıl sonuna kadar devam edecek ve sezon sonunda en çok oy alan pilotlar, Pastor Maldonado Yılın Kazması ve Nick Heidfeld Bahtsız Bedevi ödüllerine layık görülecekler.

Karşınızda değişen lastiklerin ve yeniden asfaltlanan pistin damgasını vurduğu İspanya GP’nin pilotaj puanları;

XTRABIT RACING

Pirelli’nin pist kaynaklı sorun nedeniyle yaptığı düzenleme zaten çok yakın olan güç dengesini değiştirmiş görünüyor. Mercedes’in ileriye doğru bir adım attığını düşünüyorum.

Yarışın Kazması: Grosjean!
Yarışın Bahtsızı: Hülkenberg

Onur Tezoğlu

Değişen lastik hamurlarına diğer pilotlardan daha iyi uyum sağlayan ve özellikle yarışta dominasyon günlerinden esintiler sunan Hamilton yarışın hem kazananı hem de en iyi pilotuydu.

Çok güçlü bir hafta sonu geçiren Magnussen de araçtan maksimumu çıkardı.
Verstappen’in puanını tamamen kendi hatasıyla kanadına hasar vermesinden dolayı kırdım.

Ricciardo da VSC arkasında spin atmasıyla hayal kırıklığı yarattı. Bu arada Ericsson’un Sainz’a yaptığı savunma etkileyiciydi.

Yarışın Kazması: Grosjean
Yarışın Bahtsızı: Raikkonen

Alpaykonen

Mercedes galibiyetinin asıl sebebi Pirelli oldu. Yeni lastik hamurlarını çalıştıramayan Ferrari sert lastikleri bile dayandıramadı. Alonso bu pisti sevdiğini gösterdi, Perez ise Force India’nın DNA’sına uymayan pistte puan almayı başardı.

Hamilton kusursuza yakın sürdü. Alıp başını gitti. Mercedes’in önde olmasını beklediğimiz hafta sonunu iyi değerlendirdi. (Ferrari bu iyi değerlendirme işini yapamıyor)

Yarışın Kazması: Ricciardo
Yarışın Bahtsızı: Raikkonen

Erdim Şevket Uslu

Ferrari lastikleri çalıştıramayınca tam anlamıyla çuvalladı. Hamilton aracı hızlı olunca ve ayarlarda sorun yaşamayınca yine çok hızlı olduğunu gösterdi. Leclerc yine harikalar yarattı. Ricciardo attığı en hızlı turla ben buradayım mesajı verdi.

Yarışın Kazması: Grosjean
Yarışın Bahtsızı: Hülkenberg

Batuhan Engin

Değişen lastik hamurlarına en iyi uyum sağlayan Mercedes rahat bir galibiyet aldı. Her koşulda her lastiği çalıştırmayı başaran Ferrari’nin bu kadar sorun yaşaması şaşırtıcıydı.

Grosjean’ın başlattığı cümbüşte yarış dışı kalan Hülkenberg ve Gasly ikilisine yazık oldu.

Yarışın Kazması: Grosjean
Yarışın Bahtsızı: Ocon

EmreF1

Bu hafta sonu lastik hamurlarının değişmesiyle lastikleri rakiplere göre daha iyi çözümleyen Mercedes ekibi, rakipleri sorun yaşarken kusursuz bir hafta sonu geçirdi.

Yarışın Kazması: Grosjean
Yarışın Bahtsızı: Gasly

Klasman

Avustralya, Bahreyn, Çin ve Azerbaycan değerlendirmelerimizle birlikte puan tablomuz ve oluşan genel klasman şu şekilde;

Vettel, Hamilton ve Bottas’ın çok az farkla önünde lider. Onların arkalarında Alonso’nun başı çektiği yakın bir grup var. Leclerc ve Magnussen bu sezonun yıldızı parlayan pilotları. Bakalım ilerleyen yarışlarda klasman nasıl şekillenecek.

Monako hafta sonunda görüşmek üzere. Hoşça kalın!

5 Yorum

 1. Ellerinize sağlık gayet güzel yorumlar olmuş.

  İlk üç sıraya şu pilotları koyardım :
  1-Hamilton
  2-Leclerc
  3-Magnussen

  Kafama takılan ufak bir nokta var 😂
  Yarışın kazması : Riccardo
  Demiş bir yorumcu , herkesin fikirleri farklıdır ancak Ricciardo’nun kazmalığı neydi tek bir attı o kadar . Grosjean dururken Riccardo olmamış. 😂

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]