Son Sektör ekibi olarak ‘kazanılmış gerçek puanlardan’ bağımsız olarak her pilotun yarış hafta sonu performansını sıralama, yarış ve karşılaştırmalı kriterler ile değerlendirip alternatif bir puanlama tablosu oluşturuyoruz.

Her yarışta altı ekip üyesinin seçtiği en iyi 10 pilota mevcut F1 puan sistemine göre puan verilecek ve sezon sonunda Son Sektör Pilotaj Şampiyonunu belirleyeceğiz.

Bununla da bitmiyor;

Yarışın Kazması ve Yarışın Bahtsızı seçimleri de yıl sonuna kadar devam edecek ve sezon sonunda en çok oy alan pilotlar, Pastor Maldonado Yılın Kazması ve Nick Heidfeld Bahtsız Bedevi ödüllerine layık görülecekler.

Karşınızda İngiltere GP’nin yorumları ve pilotaj puanları;

XTRABIT RACING

Ferrari’nin bu hızı karşısında Mercedes’lerin mükemmel olmaları gerekiyordu. Hamilton bunu yapamadı. Bottas yarış boyunca iyiydi ve son bölümde 1 sn daha yavaş lastiğine rağmen Vettel’e karşı harika savunma yaptı. Vettel de yarış boyunca ve Bottas’a karşı iyi göründü. Leclerc ise çok iyi giderken takımın hatası yüzünden yarış dışı kaldı. Çok iyi bir yerde bitirebilirdi.

Yarışın Kazması: Ericsson
Yarışın Bahtsızı: Leclerc

Onur Tezoğlu

Avusturya’daki dayanıklılık faciasından sonra hem pist karakteristiği hem de daha iyi oldukları lastiklerle İngiltere’ye kendinden emin gelen Mercedes’in; bu pisti çok seven, taraftar destekli Hamilton ile yarışı kazanacağı öngörülüyordu. Ancak buraya getirdiği taban ve difüzör güncellemeleri başarılı olan Ferrari, antremanlarda ve sıralamalarda en az Mercedes kadar rekabetçi olacağını ve yarışta söz sahibi olabileceğini gösterdi.
Harika bir startla öne geçen ve SC periyodunda pite gelip liderliği Bottas’a bırakan Vettel, müthiş bir direnç gösteren rakibini riskli ve şık bir atakla mağlup ederek bence haftanın en güçlü performansına imza attı. Şahsi fikrim 3.antremanlarda yaşadığı boyun sıkıntısı olmasaydı polü de kazanabilirdi.
Çok kötü bir start alan ve akabinde şanssız bir şekilde Raikkonen’in temasıyla gridin sonuna düşen Hamilton güçlü bir yükseliş, SC ve Bottas’ın(!) kıyağıyla şampiyonluk yolunda çok değerli bir ikincilik aldı. Start haricinde harika lastik kullanımı ile yarışın yıldızıydı. Bottas da harika bir start alıp, iyi bir yarış çıkardı ancak takımın öncelikli tercihi olmadığı için ancak 4.lükle yetindi.
Avusturya’da normal lastiklerle büyük sorun yaşayan Mercedes’in, burada inceltilmiş hamurlarla bir anda en iyi lastik kullanan takım haline gelmesi dikkat çekti. Hamilton’ın gridin sonundan yükselip lastikleri yıpratmış olacağı beklenirken ön grupta en son pite gelmesi ve her iki stintinde yaptığı dereceler çok etkileyiciydi. Öte yandan Vettel’in yumuşak ve medium stintinde ciddi lastik aşınması yaşadığını ve öndeyken Bottas’la arayı açamadığını gördük. Sonuç olarak Hamilton ilk turda önde kalabilseymiş, yarışı kazanırmış.

Yarışın Kazması: Grosjean
Yarışın Bahtsızı: Leclerc

Alpaykonen

Güvenlik aracına kadar uyutsa da güvenlik aracı sonrasında gözümü bile kırpmadım. Aynı karede ilk 4 aracı görmek 2000’lerin Ferrari-Mclaren mücadelesini anımsattı. Sonuçta Mercedes’in evinde ve Mercedes’in lastikleriyle zafere ulaşan Vettel, Ferrari taraftarlarına bir deplasman galibiyeti yaşattı.

RAI-HAM kazası yarışın kaderini değiştirmiş gibi gözükse de ben fazla bir şey değiştirmediğini düşünüyorum. Vettel startta liderliği almıştı ve pist üstü pozisyonu sayesinde zafere giden isim olurdu. Ayrıca geçen haftaki VER-RAI temasıyla bu temas arasında pek fark görmüyorum. Geçen hafta RAI kendini sakındığı için spin atmaktan kurtuldu. 10 saniye ceza biraz fazla oldu RAI için.

Son olarak Ferrari rüzgarı arkasına almış görünüyor. Kağıt üzerinde Mercedes galibiyeti beklenirken Ferrari zafere ulaştı. İki takım arasında çok az fark var. Sezonun geri kalanı oldukça heyecanlı olacak.

Yarışın Kazması: Grosjean
Yarışın Bahtsızı: Hamilton

Erdim Şevket Uslu

İlk 30 turu biraz sıkıcı fakat son turlarda çekişmeli bir mücadeleyi geride bıraktık. Ferrari’nin hafta sonunun başında yarış temposu anlamında mücadeleci olduğunu biliyorduk. Ferrari’lerin startlarda iyi olduğunu sezon içerisinde gördük ben bunu yarış başlamadan önce bekliyordum. Horner’ın ilginç bir demeci vardı SKY’da Abiteboul ile lafladıktan sonra sorulan sorulara ‘Biraz daha beygir istiyoruz start için’ demişti. Ayrıca kanat açılarının ne kadar düşük olduğunu gördük ve son turlara doğru zevkli bir mücadele olabileceğini söylemişti. O beygir ya da ivmelenmeyi en iyi kullanan taraf Ferrari oldu. Vettel çok iyi kalktı ve Bottas – Hamilton ve Raikkonen üçlüsünün mücadelesi ufak bir temasla sonuçlandı. Bana göre temiz son anda gelen kilitlenme ile olmuş bir temas 5 saniyelik ceza yeterliydi. Ardından Hamilton’un zorlanmadan tırmandığını izledik. Ki izlerken dikkatimi çeken nokta adeta LMP1 LMP2 gibi kimsenin kimseye karışmadığını gördük neredeyse.

Son 22 tura girerken Ericsson bizi uyandırdı. SC altında Ferrari ve Red Bull’lar son hamleleri yaparken Mercedes gene muhafazakar bir strateji tercih etti. İlk SC hızlanmasında Vettel gafil avlandı fakat hemen farkı kapattı ancak Grosjean’ın Sainz’a olan teması oldu. O da arkadan kopmayla ufak bir temas yaşadı. İkinci bir SC periyodu daha gördük. Bu SC’den sonra Vettel Bottas’a inanılmaz bir baskı oluşturdu. Arkalarında Hamilton Raikkonen Verstappen ve Ricciardo’da yakın mücadele içerisindeydi. Vettel Brooklyn’de benim açımdan beklenmedik bir atağı bir kaç tur bekledikten sonra yaptı. Lastikleri bitmeye başlayan Bottas teker teker geri düştü. Ricciardo motor dezavantajından onu geçemedi. Hamilton Vettel’in galibiyetine engel olamazken Raikkonen güç bir hafta sonu geçirerek gerilere düştüğü yarışta podyuma kadar tırmandı.

Yarışın Kazması: Grosjean
Yarışın Bahtsızı: Sainz

Batuhan Engin

Bence sezonun en iyi yarışını izledik. Özellikle 2. güvenlik aracından sonraki mücadele inanılmazdı. Vettel güvenlik aracında tehlikeye atsa da fırsatı avantaja çevirip galibiyeti almasını bildi. Bottas’a atağı güzeldi. Hamilton son sıraya düştüğü yarışta güvenlik aracının da yardımıyla 2. sırayı alarak muhteşem bir iş yaptı ve hasarı azalttı. Raikkonen 10 saniye cezasına ve kanadındaki hasara rağmen 3. olmayı bildi. Red Bull’lar antrenmanlarda da gördüğümüz üzere Mercedes ve Ferrari’ye oranla çok yavaştı. Yarış sonunda lastik avantajı ve DRS’ye rağmen Ricciardo Bottas’ı geçemedi.

Mercedes pit duvarı yine stratejiyi batırdı. Herkes pite girerken geçiş yapmaya bu kadar müsait bir pistte pist üstü avantajını elde etmeye çalışarak bence batırdılar. Artık bir şeylerin değişmesi gerekiyor. Bu sezon kaçıncı defa batırdılar belli değil. Bu kadar yakın geçen şampiyonada en ufak detaylar fark yaratırken böyle hataların hala yapılıyor olması gerçekten çok tuhaf.

Şampiyonadaki mücadele çok yakın şekilde devam ediyor. Vettel şu an avantajlı ve sorun yaşamazsa yaz arasına bu avantajı daha da arttırarak girebilir. Bakalım şampiyona daha nelere gebe!

Yarışın Kazması: Raikkonen
Yarışın Bahtsızı: Hamilton

EmreF1

Yarış beklediğimden çok daha iyi geçti. Özellikle 2. güvenlik aracı seansından sonrası Mercedes ve Ferrari pilotlarının mücadelesi baya güzeldi. Açıkçası Ferrari’nin, İngiltere’de bu kadar rekabetçi olmasını beklemiyordum ve gelişim yarışında kötü namı olan Ferrari bu sene beni şaşırtmaya başladı.

Yarışın Kazması: Grosjean
Yarışın Bahtsızı: Leclerc

Klasman

İngiltere GP puanlarıyla birlikte şekillenen genel klasman şu şekilde oluştu.
Vettel’in liderliği devam ederken, Hamilton ve Bottas’ın amansız takibi sürüyor.
Süper çaylak Leclerc bu üçlünün arkasında 4.lüğe yerleşti. Son yarışlarda Raikkonen’de de bir yükseliş görüyoruz. Puanı olmayan tek pilot Sirotkin.

Ayrıca Pastor Maldonado Yılın Kazması ve Nick Heidfeld Bahtsız Bedevi klasmanlarımız da şekillenmeye başladı.

İki hafta sonra Almanya GP puanlamaları ve yorumlarıyla görüşmek üzere.
Hoşça kalın!

2 Yorum

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]