Formula 1’de, özellikle taraftarlar arasında en büyük soru işareti pilotların her zaman gerçek performansı olmuştur. Kimisi ‘baskın aracın yeterince hakkını veremiyor’ şeklinde eleştirilir, bazılarına ise ‘yavaş aracı sırtında taşıdı, hızlı araçta olsaydı kesin şampiyondu’ denilerek hakkı teslim edilir. Ya da sezon sonunda ‘böyle olmasaydı ”X” değil de ”Y” şampiyon olurdu’ şeklinde yorumlar yapılır.

Biz de Son Sektör ekibi olarak bu noktadan yola çıkıyoruz ve ‘kazanılmış gerçek puanlardan’ bağımsız olarak her pilotun yarış hafta sonu performansını sıralama, yarış ve karşılaştırmalı kriterler ile değerlendirip alternatif bir puanlama tablosu oluşturuyoruz.

Her yarışta altı ekip üyesinin seçtiği en iyi 10 pilota mevcut F1 puan sistemine göre puan verilecek ve sezon sonunda Son Sektör Pilotaj Şampiyonunu belirleyeceğiz.

Bununla da bitmiyor;

Yarışın Kazması ve Yarışın Bahtsızı seçimleri de yıl sonuna kadar devam edecek ve sezon sonunda en çok oy alan pilotlar, Pastor Maldonado Yılın Kazması ve Nick Heidfeld Bahtsız Bedevi ödüllerine layık görülecekler.

Karşınızda Fransa GP’nin yorumları ve pilotaj puanları;

XTRABIT RACING

Tahmin edildiği gibi Ferrari’lerin lastiklere uyum sağlayamadığı ancak yine de hızlı göründükleri bir yarıştı. Mercedes, yeni motoru ile birlikte piste iyi uyum sapladı ve gerçekten rakipsiz göründü. Leclerc’in performansı bana göre ‘aracın gücü oranında’ en iyisiydi. Kalkıştan başka hiçbir yerde avantaj elde edemeyeceğini bilen Vettel’in hatası ise yarışın en dikkat çeken konusu oldu. Üst düzey pilotlardan böyle hataları görmek eğlenceli görünebilir ancak normal değil. Perez’in motor sorunu ile yarış dışı kalması ise Mercedes’in yeni motoru hakkında soru işareti oluşturuyor. Son turlarda muhtemelen batarya/MGU-K sorunu yaşayan Sainz’a yazık oldu.

Yarışın Kazması: Vettel
Yarışın Bahtsızı: Bottas

Onur Tezoğlu

Değişen lastik ve güncellenen motor rüzgarını arkasına alan Mercedes ve Hamilton beklendiği gibi kolay kazandı. İki yarıştır kusursuza yakın hafta sonu geçiren Verstappen ve özellikle cumartesi ekstra performansla güçsüz aracını uçuran çaylak Leclerc, Lewis’le birlikte hafta sonunun en iyi pilotları oldular. Magnussen ve son turlarda sorun yaşayan Sainz için de başarılı bir hafta olduğunu söyleyebiliriz. Raikkonen de güçlü bir yarış çıkardı ancak yine sıralamalarda yaptığı, hata çorbadaki sinek oldu maalesef.

Bu yarışa şampiyona lideri olarak gelen Vettel, bir dönemin basiretsiz günlerini hatırlatan bir start hatası ile şansını zora sokmakla kalmadı, sonuç olarak Hamilton’ın 14 puan gerisine de düştü. Kazanma hırsını anlayabiliriz ancak şampiyonluklar sakin ve sabırlı olmakla kazanılıyor. Startta risk almayıp 3.lükle yetinebilir ve yarış içerisinde kendine şans yaratmaya çalışabilirdi. Aracı oldukça hızlıydı. Bu hatasıyla haftanın kazması oldu. Hamilton ile anlaşmalı bir start taktiği uyguladığını hissettiren ‘bahtsız’ Bottas, tabanı hasarlı olduğu söylenen araçla elinden geleni yapmaya çalıştı. Hasarlı araçla en hızlı turu atması da benim gibi şüpheci gözlerden kaçmadı.

Yarışın Kazması: Vettel
Yarışın Bahtsızı: Bottas

Alpaykonen

Hafta sonunun yıldızı tartışmasız Leclerc’di. Yarışta geri düşmesinin başlıca nedeni aracın durumu. Raikkonen sıralama performansını bir nebze olsa unutturdu. Hamilton ve Verstappen göz önüne gelmeden ilk iki sıradan kopup gittiler. İlk viraj kazasında %51 Vettel suçlu. Tabi pek konuşulmayan durum Hamilton’un fazla yavaş kalması. Tabi Vettel yine de daha temkinli olabilirdi. Magnussen Haas’a göre iyi bir sonuç elde etti. Renault’dan kendi evlerinde daha iyi olmalarını beklerdim. En azından 7-8 iyi bir sonuç olabilirdi. Sonuç olarak beklediğim bir sonuç oldu. Ayrıca Leclerc umut vaat ediyor. Ferrari ciddi ciddi gelecek sene için düşünmeli.

Yarışın Kazması: Vettel
Yarışın Bahtsızı: Gasly

Erdim Şevket Uslu

Hamilton yeni motorun avantajını kullandı ve istediği galibiyeti aldı. Buna rağmen startta yavaş kalarak Vettel ve Bottas temasını tetikleyen isim oldu. Max çıtayı yükselterek 2. Oldu. Son yarışlarda kusursuz sürüyor. Raikkonen son turlara Daniel’in hatasından faydalanarak lastik avantajıyla birlikte daha hızlı girdi ve podyumu yakaladı. Vettel ve Bottas o temasın ardından çok kısa sürede toparladılar. Bottas nispeten aldığı hasardan dolayı daha geride kalsa bile iyi bir yarış çıkardı. Hibrid sistemde sorun yaşayıp 2 sıra kaybeden Sainz’a yazık oldu. Magnussen iyi bir yarış çıkardı. Hulkenberg’in performansı da makuldü. Daha iyisini yapabilecek Leclerc’e de yazık oldu. Aracına göre harika bir performans gösteriyor.

Yarışın Kazması: Gasly
Yarışın Bahtsızı: Ocon

Batuhan Engin

Son iki sıkıcı yarışa oranla bir tık daha iyi bir yarış izledik. Vettel bir kez daha 2017 Singapur’dan gereken dersi almadığını gösterdi. Hamilton bu hafta ulaşılamaz bir seviyedeydi. Tabi Vettel startta kaza yapmasa Mercedes’leri ne kadar zorlardı bilemiyoruz. Önümüzdeki iki haftada 2 yarış izleyeceğiz. Şampiyona’da işler kızışıyor. Yarışlar sıkıcı olsa da şampiyonadaki durumun sürekli el değiştiriyor oluşu en azından biraz daha fazla heyecan katıyor.

Yarışın Kazması: Vettel
Yarışın Bahtsızı: Bottas

EmreF1

Barcelona’da olduğu gibi değişen lastik hamuruyla birlikte Mercedes yine zirveye oynadı ama bence bunda sadece lastik değil güncellenen motorun da etkisi vardı. Hafta sonu boyunca kendi evinde çok iyi iş çıkaran Leclerc’i de tebrik etmek istiyorum. F1’e adaptasyon sürecini atlattığından beri çok iyi gidiyor, tebrikler.

Yarışın Kazması: Gasly
Yarışın Bahtsızı: Ocon

Klasman

Fransa GP puanlarıyla birlikte şekillenen genel klasman şu şekilde oluştu.
Geçtiğimiz hafta arayı açan Vettel bu haftaki hatası ile avantajını kaybetti ve ezeli rakibi Hamilton tarafından tekrar yakın takibe alındı. Bottas ikinciliği Hamilton’a devrederken, genç yetenek Charles Leclerc hızla ön gruba yaklaşıyor. Gerilerde Verstappen de kabus gibi geçen ilk 3 yarıştan sonra yükselişe geçti.

Öte yandan Pastor Maldonado Yılın Kazması ve Nick Heidfeld Bahtsız Bedevi klasmanlarımız da şekillenmeye başladı.

Sezonun ilk 3 yarışında yaptığı kazalarla gündeme oturan Verstappen, Yılın Kazması ödülüne en büyük aday şu an. Ancak Grosjean gibi çok dişli ve tecrübeli bir rakibi var. 😀 Bakalım ilerleyen yarışlarda Çılgın Fransız, genç Hollandalıyı geride bırakmayı başarabilecek mi 🙂

Yılın Bahtsızı klasmanında ise Alonso ve Bottas başa baş gidiyorlar.

Önümüzdeki hafta Avusturya GP’de görüşmek üzere. Hoşça kalın!

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]