Son Sektör ekibi olarak ‘kazanılmış gerçek puanlardan’ bağımsız olarak her pilotun yarış hafta sonu performansını sıralama, yarış ve karşılaştırmalı kriterler ile değerlendirip alternatif bir puanlama tablosu oluşturuyoruz.

Her yarışta 5 ekip üyesinin seçtiği en iyi 10 pilota mevcut F1 puan sistemine göre puan verilecek ve sezon sonunda Son Sektör Pilotaj Şampiyonunu belirleyeceğiz.

Bununla da bitmiyor;

Yarışın Kazması ve Yarışın Bahtsızı seçimleri de yıl sonuna kadar devam edecek ve sezon sonunda en çok oy alan pilotlar, Pastor Maldonado Yılın Kazması ve Nick Heidfeld Bahtsız Bedevi ödüllerine layık görülecekler.

Karşınızda sezonun sondan birinci yarışı Brezilya GP’nin yorumları ve pilotaj puanları;

xtrabit racing

Red Bull aracının iyi performansını kullanan Verstappen ve Ricciardo çok iyi iş yaparken Ocon teması ile galibiyetten oldular. Ocon/Verstappen kazasını bir yarış kazası olarak görüyorum, o yüzden bana göre kazma, puan alacak olan Ericsson’ın aracını kullanılmaz hale getiren Grosjean’dır. İlk 10’daki pilotlar genelde övgüyü hakettiler.

Yarışın Kazması: Grosjean
Yarışın Bahtsızı: Verstappen

Onur Tezoğlu

Bir yarışın hem yıldızı, hem bahtsızı hem de kazması tek bir pilot olabilir mi?

Söz konusu Verstappen’se olabiliyor.

Yarışın galibini net şekilde belirlemesi nedeniyle hafta sonunun en önemli ve en çok konuşulan olayı olan Verstappen/Ocon teması bir çok spekülasyon ve tartışmayı da beraberinde getirdi.
Öncelikle benim fikrime göre Ocon’un onboard görüntüleri temasın suçlusunun Verstappen olduğunu gözler önüne seriyor. Ocon’un kabahati turunu geri almaya çalıştığı pilotun ‘geçilmemek için yapılacak herşey mübahtır içgüdüsüyle’ savunma yapan Verstappen olduğunu unutmasıydı. Ocon’un yeni ve hızlı lastikleriyle jenerasyonunun en yetenekli pilotuna meydan okuma isteğini ben anlayışla karşılıyorum ancak Verstappen’in kapıyı Ocon’un üstüne erken kapatma hamlesi özellikle kendisi için felaket oldu ve galibiyeti pisi pisine Hamilton’a kaybetti. Etkisi büyük olan bu hata Verstappen’in artık gücünü kontrollü kullanmayı öğrenmesi gerektiğini kulağına küpe edecektir.

Hamilton kazanacak kadar iyi olmadığı bir yarışı daha sonuca çevirerek Senna ve Prost arası çizgide gidip gelerek yenilmez bir olgunluğa eriştiği sezonda ulaşılmayacak rekorların ışığını gitgide daha güçlü bir şekilde görmeye başladı.

Vettel’in sorun yaşadığı yarışta Ferrari’nin bayrak adamı olan ihtiyar kurt Raikkonen elinden gelenin en iyisini yaparak güçlü bir performans ortaya koydu. Red BullRicciardo, Verstappen’in hızını baz alırsak en azından podyumu yakalayabilmeliydi.

Yarışın Kazması: Verstappen
Yarışın Bahtsızı: Verstappen

Alpay Rüzgar

Yarış öncesinde Mercedes dublesi bekliyordum ama Red Bull’lar hızlı gözüktü. Renault motorunu kaybedecekleri için üzülüyor olabilirler. Ya da Renault, Red Bull’un pişman olması için son yarışlara iyi motorlar üretiyor. Yarışın olayı hatta yarışın gidişiatını değiştiren olay Ocon-Verstappen teması oldu. İki açıdan bakalım; Birincisi, Ocon hızlı ve önünde bir araç varken turlar atmak istemiyor ve önünü açıp yarışmanın derdinde. Diğer tarafta Verstappen lider ve sanki Ocon liderlik için atak yapıyormuş gibi savunma peşinde. Ne gerek var 1 tur geride olan araca savunma yapmaya? Sonuçta ikisi de kaybetti ve Verstappen bir yarış galibiyetinden oldu.

Ferrari ise bence gelişmeyi durdurdu. İyi bir araç vardı ama galibiyet için yetersizdi. Muhtemelen(son 10 yıldır olduğu gibi) gelecek sezona odaklandılar. Raikkonen’in podyumu takım açısından hafatanın iyi tarafı oldu.

Ayrıca Hamilton-Sirotkin olayına değineyim. Her yerde “güvenlik” diye bas bas bağıran FIA, facia bir kazanın ucundan dönülmüşken neden cezasız geçti? Akıllara Avusturya GP’deki Vettel-Sainz olayı geldi. O olay Sainz’in sonucuna etki etmemişti ve Sainz Q3’e kalmayı başarmıştı. İki aracın birden haşat olacağı bir kazanın ucundan dönülmesi ki araçlar arasında temas olsa muhtemelen iki araç birden sıralamayı bırakmak zorunda kalacaktı ve “sonuca etki edecekti”. Burda FIA eksik kaldı ve taraftarların gözünde kötür bir imaj yarattı.

Sonuç olarak iki şampiyona da sona erdi. Abu Dabi’de şov mu izleriz tren mi izleriz bilemem ama bence geçen senenin yarışına benzer sıkıcı bir yarış olacak.

Yarışın Kazması: Ocon
Yarışın Bahtsızı: Verstappen

Erdim Şevket Uslu

Mercedes’in üstün olmasını beklediğimiz ama yarış hızında Red Bull’un daha iyi olduğu bir yarış izledik. Mercedes Ocon sayesinde zor olan bir galibiyeti kolay bir şekilde ele geçirmiş oldu. Max Verstappen’e yazık oldu fakat babası 17 sene önce burada Juan Pablo Montoya’yı biçmişti. Daniel Ricciardo’dan iyi bir performans geldi. Muhtemelen Max ile 1-2 olabilecekleri yarışta turbo değişimi nedeniyle aldığı ceza onu bu mücadeleden geride bıraktı. Ferrari resmi olarak Brezilya’ya gelmeden şampiyonayı bırakmış, hayırlı olsun. Ya Kimi Raikkonen hızlandı ya da Sebastian Vettel sezon bitsin diye sürmek istemiyor.

Yarışın Kazması: Ocon
Yarışın Bahtsızı: Verstappen

Emre Cihan

Bütün hafta sonu boyunca FIA’nın verdiği ve vermesi gerekip vermediği saçma sapan cezaları gördük. Uzun zamandır söylediğim bir şey var o da FIA’daki ekibin ve sistemin değişip düzgün bir hal alması gerektiği. Verstappen yaptığı saçmalıklara bir yenisini daha ekledi ve söylenecek bir sözüm yok artık, Hamilton dinlenme odasında güzel bir ders verdi ona ama o çoktan unutmuştur bile. Haksız olmasına rağmen Ocon’u itip kakması da onun şampiyonluk için yarışacak bir aracı olduğu zaman daha da büyük bir pisliğe döneceğinin göstergesi.

Yarışın Kazması: Verstappen
Yarışın Bahtsızı: Ocon

Klasman

Brezilya GP puanlarıyla birlikte şekillenen genel klasman şu şekilde oluştu. Sezonun şampiyonu ve ikincisi kesinleşmiş oldu. 3.lük mücadelesinde ise Verstappen oldukça avantajlı bir konumda. Bottas’ın önlenemez düşüşü sürdü ve 5.liğe kadar geriledi.

Ayrıca Pastor Maldonado Yılın Kazması ve Nick Heidfeld Bahtsız Bedevi klasmanlarımız da şekillendi. Red Bull pilotları Ricciardo sezonun bahtsızı, Verstappen ise sezonun kazması olmayı garantilediler.

Sezonun final yarışı Abu Dabi GP puanlamaları ve yorumlarıyla görüşmek üzere..

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]