Son Sektör ekibi olarak ‘kazanılmış gerçek puanlardan’ bağımsız olarak her pilotun yarış hafta sonu performansını sıralama, yarış ve karşılaştırmalı kriterler ile değerlendirip alternatif bir puanlama tablosu oluşturuyoruz.

Her yarışta 5 ekip üyesinin seçtiği en iyi 10 pilota mevcut F1 puan sistemine göre puan verilecek ve sezon sonunda Son Sektör Pilotaj Şampiyonunu belirleyeceğiz.

Bununla da bitmiyor;

Yarışın Kazması ve Yarışın Bahtsızı seçimleri de yıl sonuna kadar devam edecek ve sezon sonunda en çok oy alan pilotlar, Pastor Maldonado Yılın Kazması ve Nick Heidfeld Bahtsız Bedevi ödüllerine layık görülecekler.

Karşınızda sezonun ikinci yarısının ilk yarışı Belçika GP’nin yorumları ve pilotaj puanları;

xtrabit racing

Yağmurlu sıralama ve kuru yarış iki farklı performans sıralaması görmemizi sağlayarak güç dengelerinin ne şekilde olduğunu çok net gösterdi. Sıralamalar ve yarışın ilk turu oldukça heyecan verici olurken yarışın devamı ise fazlasıyla sıkıcıydı.

Hülkenberg ve Bottas, arkalardan kalkmanın ne tür tehlikelere gebe olduğunu bize hatırlatırken ön tarafta Force India’ların (Racing Point mi demeliydim?) performansları dikkat çekti. Batmamaları gereken bir takım olduklarını hatırlattılar. Ferrari’nin de düzlüklerde ne derece hızlı olduğunu ve Mercedes’le arayı nasıl açtıklarını da görmüş olduk.

Yarışın en iyi pilotunu seçmek zor, çünkü hafta sonu boyunca hepsi küçüklü büyüklü hatalar yaptı.

Yarışın Kazması: Hülkenberg
Yarışın Bahtsızı: Leclerc

Onur Tezoğlu

Özellikle Vettel’in şampiyonluk şansı açısından çok kritik bir dönemeç olan Belçika’da en büyük heyecanı yağmurun vurduğu sıralama son seansta ve yarışın ilk turunda yaşadık. Yağmurlu sıralamada beklendiği gibi Hamilton oldukça hızlıydı ve bileğinin hakkıyla polü aldı. Ancak yarışın ilk turunda Kemmel düzlüğünde atağa kalkan Vettel’e engel olamayınca geride kaldı. Yarış hızında da Ferrari bir tık öndeydi, Vettel özellikle soft lastikle farkı ufak ufak açarak baskı altında kaldığı yarışta hatasız bir galibiyete uzanırken, Hamilton da elinden gelenin en iyisini yaptı.

La Source virajı 2012’den sonra yine bir infiale ev sahipliği yaparken frenlemeyi kaçıran Hülkenberg toplu kıyıma sebep oldu. Bu haliyle haftanın en net kazması oldu Hulk.

Öte yandan cumartesi günü benzin fiyaskosu yaşayan, podyum şansına rağmen yarışta Ricciardo temasıyla lastik patlatan ve en sonunda da DRS arızası sebebiyle yarış dışı kalan Raikkonen pişmiş tavuğun başına gelmeyen şanssızlıklara maruz kalıp çok belirgin şekilde haftanın bahtsızı oldu.

Yarışın Kazması: Hülkenberg
Yarışın Bahtsızı: Raikkonen

Alpay Rüzgar

Yaz arasından dönüş şampiyonanın gidişatı açısından önemliydi. Mercedes ve Ferrari’nin güncel motorlarının kapışmasında kazanan taraf kırmızılar oldu. Ferrari aracı düzlüklerde yeterince üstün.

Gelelim yarışa. Cumartesi günü “yağmur şansını” iyi kullanan Hamilton, Vettel’i avladı ve favori olmadıkları sıralamalarda pole pozisyonun sahibi oldu. Yarış startında ise 2012 benzeri kaotik bir kaza izledik ve Hulkenberg’den çaylaklardan bile beklenmeyen bir hata gördük. Ucuz atlatıldı diyebilirim. Kazanın ardından sarı bayrak ve SC çıkana kadar geçen sürede(sanırım burda FIA biraz esnek davrandı) Vettel Hamilton’u avladı ve yarış liderliğini bir daha bırakmamak üzere aldı. Hafta sonunun bahtsız ismi olan Raikkonen ise muhtemelen podyumda bitireceği yarışı şanssızlıklar sonucu ilk turlarda bırakmak zorunda kaldı. Yarışta akılda kalan pek aksiyon olmadı. Spa’da bu kadar sıkıcı geçen bir yarış beklemiyordum.
Sonuç olarak getirilen üçüncü motorlarla birlikte Ferrari üstünlüğü almış durumda ve Monza’ya kendinden emin gidiyor. 1 haftalık sürede bu farkın kapanacağını düşünmüyorum. Ferrari ev sahibi olduğu yarışta güç gösterisiyle galip gelecektir.

Bir sözüm de Force İndia’ya. Pempe Panterlere tebrikler. Yarışa çıkmaları bile şüpheliyken sıralamada 2. çizgiyi kapattılar ve yarışta ellerine geçen şansı iyi değerlendirdiler. Belçika’dan maksimum sonuçla ayrılıyorlar. Takım Belçika’ya 0 puanla başlayıp(malum isim değişikliği) sezon sonu 4. bitirirse müthiş bir iş yapmış olacak. Umarım bunu başarırlar.

Yarışın Kazması: Hülkenberg
Yarışın Bahtsızı: Raikkonen

Erdim Şevket Uslu

Spa standartlarına göre kötü bir yarış izledik. Yılın 364 günü yağmur yağıyor ve yarış günü yağmur yağmıyor sanırım. Kuru zeminde sıkıcı bir yarış izledik. Vettel Ferrari ile geçen sene yaptığı hatayı yapmadı ve bu sefer Hamilton’u avladı. İlk virajda 2012 benzeri bir kaza gördük ve kısa süreliğine güvenlik aracına sebep oldu. Özellikle Red Bull’u ve 30 tur boyunca pistte kalan Ricciardo’yu kutluyorum. Sezonun kalanında Ferrari’nin bir tık önde olacağını düşünüyorum. Bireysel hatalar olmaz ve yağmur vurmaz ise Vettel geri kalan yarışlarda durdurulamaz.

Yarışın Kazması: Hülkenberg (Üzülerek)
Yarışın Bahtsızı: Ricciardo

Emre Cihan

Sıralamaların son seansı karışık geçse de yarış beklediğim gibi geçti. Force India’nın satılmasıyla beraber tekrar ön sıralarda görmek güzel oldu. Ferrari ve Vettel ise sezonunun 2. yarısına moralli başladılar ve Ferrari gelişim yarışında önde kalmaya devam ederek beni şaşırtmaya devam ediyor.

Yarışın Kazması: Hülkenberg
Yarışın Bahtsızı: Alonso

Klasman

Belçika GP puanlarıyla birlikte şekillenen genel klasman şu şekilde oluştu. Vettel ve Hamilton F1 şampiyonasında olduğu gibi bizim klasmanımızda da kıyasıya rekabet içindeler.

Bottas bu iki pilotu takip ediyor. Bu hafta tamamı şanssızlık yaşayan Raikkonen, Ricciardo ve Leclerc ise ön grupta tutunma çabası içerisindeler.

Ayrıca Pastor Maldonado Yılın Kazması ve Nick Heidfeld Bahtsız Bedevi klasmanlarımız da şekillenmeye başladı.

Haftaya “Hız Tapınağı” Monza GP puanlamaları ve yorumlarıyla görüşmek üzere.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]