Son Sektör ekibi olarak ‘kazanılmış gerçek puanlardan’ bağımsız olarak her pilotun yarış hafta sonu performansını sıralama, yarış ve karşılaştırmalı kriterler ile değerlendirip alternatif bir puanlama tablosu oluşturuyoruz.

Her yarışta altı ekip üyesinin seçtiği en iyi 10 pilota mevcut F1 puan sistemine göre puan verilecek ve sezon sonunda Son Sektör Pilotaj Şampiyonunu belirleyeceğiz.

Bununla da bitmiyor;

Yarışın Kazması ve Yarışın Bahtsızı seçimleri de yıl sonuna kadar devam edecek ve sezon sonunda en çok oy alan pilotlar, Pastor Maldonado Yılın Kazması ve Nick Heidfeld Bahtsız Bedevi ödüllerine layık görülecekler.

Karşınızda Avusturya GP’nin yorumları ve pilotaj puanları;

XTRABIT RACING

Hava sıcaklığının yarışı büyük oranda etkileyeceğini öngörmüştüm. Sadece orta doğu yarışlarında gördüğümüz sıcaklıklar araçların dayanıklılığını etkilemenin yanında lastik davranışlarını da devasa boyutta değiştirdi. Ricciardo ve Hamilton’ın yaşadığı lastik sorunları aslında herkesi bir şekilde etkiledi.

Her zaman olduğu gibi Red Bull VSC altında çifte pit stop yaparak doğru şeyi yaptı ve Ferrari pilotları da bu ikiliye katıldılar. Vettel’in pitte kaybettiği zaman olmasa liderliği de kovalayabilirdi. Mercedes araç sorunları yaşamasa bile strateji şefinin de itiraf ettiği şekilde yarışı VSC’de pite gelmemekle kaybetmişti.

Haas, Force India ve Sauber takımları ve pilotlarına ayrıca tebrikler.

Yarışın Kazması: Verstappen
Yarışın Bahtsızı: Bottas

Onur Tezoğlu

Sezonun Mercedes ve Hamilton lehine kırılım yarışı olması beklenen ancak sonuç olarak çok farklı bir noktaya çıkan Avusturya GP, içerisinde barındırdığı dramatik ve trajikomik öğelerle akıllarda yer edecek bir hafta sonu sundu bizlere.

İspanya 2016’dan sonra ilk defa iki Mercedes pilotu da yarışı bitiremediler. Asıl ilginç olan orada kaza ile yarış dışı kalmışlardı, dün ise Mercedes’in hibrid çağda ilk kez dayanıklılık sorunlarıyla iki aracıyla birden klasmana giremediğini gördük. Bu durum Mercedes’in yeni güç ünitesinin yeteri kadar dayanıklılık vaat etmediği anlamına geliyor. Mercedes bu durumu çözemezse şampiyonanın dengeleri değişecektir.

Öte yandan bu yarışa ve sıcaklığa özgü olduğunu düşündüğüm ön grupta özellikle Hamilton ve Ricciardo’da gördüğümüz soft lastik aşınması, Ferrari taraftarlarının bir diğer mutluluk kaynağı oldu. Ferrari soft lastikleri (özellikle arka sol) 56 tur boyunca iyi idare etti ve buna rağmen hızlı olmayı başardılar.

Pilot performanslarına gelince; açıkçası iyi performanslar görsek de kusursuz bir pilot izleyemedik bu hafta sonu. Bu sebeple en yüksek puanı kime vereceğim konusunda tereddüt yaşadım. Çok net olmamakla birlikte; cumartesi günü sıralamalarda ceza alarak geride başlayan, çok iyi startı Bottas tarafından bloke edilen, üstüne pitte 5 saniye zaman kaybedip tüm bunlara rağmen galibiyete 3 saniye yaklaşmayı başaran ve şampiyona liderliğini tekrar devralan Vettel benim tercihim oldu. Tabii ki şampiyonluk yolunda en büyük rakibi Hamilton’u 10 tur eski lastikleriyle sürklase ederek geçmesi de algımda etkili oldu.

Öte yandan sıralamalarda Ricciardo’yu ‘bile’ geçmesiyle ve 12 puanlık temiz sürüşüyle şanssızlığına dur diyen Grosjean, pitten başladığı yarışta saf pilotajıyla maksimumu alan Alonso, takım arkadaşına ciddi üstünlük kurmaya başlayan ve bu hafta iyi bir sürüşle kazanan Verstappen ve Raikkonen de haftanın en iyi pilotu olmaya hak kazandılar. Raikkonen harika bir start alsa da 2.virajdaki hatasıyla avantaj kaybetti. Bir de Ricciardo’ya geçildiği pozisyonda viraja kötü girdi. Bottas için ise harika başlayan hafta sonu da önce berbat bir kalkış ardından da hidrolik basınç sorunu ile kötü bitti.

Son olarak Verstappen-Raikkonen teması için herhangi bir aksiyon almayarak buz adamın galibiyetine mani olan FIA’nın kararını doğru bulmuyorum. Bu temas sayesinde geçiş yapan Verstappen, sonuca tesir etmiştir. Kurallara göre de ceza alması gerekir.

Yarışın Kazması: Vandoorne
Yarışın Bahtsızı: Bottas

Alpaykonen

Sezonun en zevkli yarışlarından birini izledik. Sıralamalarda geride gözükse de Ferrari yarış temposu olarak iyiydi. Vettel grid cezası almasa muhtemelen yarışın galibi olacaktı. Geçen hafta xtrabit “Force India’nın yaşadığı motor sorunu Mercedes açısından düşündürücü” demişti ve bu yarış onu haklı çıkarttı. 2 Mercedes aracının sorun yaşaması insanı düşündürüyor.

Özellikle Hamilton’un yakıt basıncı sorunu. Haas Avustralya’dan beri istediği yeri elde etti. Grosjean’ın elde ettiği sonuç kendini rahatlatmıştır. Raikkonen ise uzun zaman sonra güçlü gözüktü. Leclerc dedikoduları etkilemiş olabilir. Ferrari pilotlar ve takımlarda liderliği alsa da 1 haftalık olduğunu düşünüyorum. Silverstone’da Mercedes “çok güçlü” şekilde geri dönecektir.

Yarışın Kazması: Vettel (sıralama olayı)
Yarışın Bahtsızı: Bottas

Erdim Şevket Uslu

Sezon içerisinde izlediğimiz sıkıcı ancak en değişken yarışı geride bıraktık. Avusturya benim de bilgisayarda oturup turlamayı sevdiğim nadir pistlerden bir tanesi. Özellikle düzlüklerden sonra gelen keskin ve hızlı virajlar bu pisti harika kılıyor.

Neyse yarışa startla başlayalım. Geçen senenin harika start alan pilotu Bottas bu sene geride kaldı fakat Fin pilotlar startta harika olmaya devam ettiler. Raikkonen belki uzun bir aradan sonra harika bir start aldı ve Mercedes’lerin arasında kendini gösterdi. İlk virajda dışarı taşmak zorunda kaldı ancak üçüncü viraja kadar mücadelenin içerisindeydi. Lewis bu karambolden faydalanarak pole sahibi Bottas’ın geriye düşmesiyle liderliği ele geçirmiş oldu. 7. virajda ufak temas yaşayan Kimi ve Max yer değiştirdiler ki o temas olmasa belki bugün V8’lerden sonra Kimi’nin ilk galibiyetini görebilirdik.

Durgun bir yarış geçirirken Nico’nun güncellenmiş yeni Renault motoru dayanamadı ve düzlükte son nefesini verirken onu Bottas’ın hidrolik problemi takip etti ve çakıl alanının dışında bulunan bölgede kaldığı içerisinde olduğundan VSC’yi görmüş olduk. Takımlar ilk zarları attılar fakat Lewis bu konuda geride kaldı ve Mercedes (Hamle konusunda zayıf oldukları bilinmekte) bunun kendi hataları olduğunu söyledi. Sonradan pit yapan Lewis geriye düştü ve Max hariç (Ki onunda lastiğinde ufalanma sorunu olduğu görüldü) çoğunluk ufalanma problemleriyle uğraştı. Doğum gününü kutlayan Ricciardo için Red Bull 4. virajın çıkışında tüten motoruyla birlikte partisi için erken çıkış izini kapmış oldu. Lewis Hamilton da hidrolik problemi yaşayarak yarışı tamamlayamayanlar kervanına katıldı.

Hafta sonunun başından tur zamanı ve lastik kullanımı anlamında iyi giden Maranello takımı iki şampiyonada kendileri adına iyi bir sonuç aldılar. Red Bull kendi evinde sonunda bir yarış galibiyeti almayı başardı. Haas’lar zaten iyi olan araçlarını bir kez daha sonuca yansıttılar. Force India’lar orta sıralarda kaybolmaya devam ediyorlar. Alonso hem söylenmeye hem de tırmalaya devam etti ve hepsinden önemlisi Sauber’ler iki araçla birden puan aldılar. Ancak yağmur yağsa böyle bir yarış görebilirdik diye düşünüyorum. Haftaya İngiltere’de görüşmek üzere kendinize iyi bakın.

Yarışın Kazması: Vandoorne
Yarışın Bahtsızı: Hülkenberg

Batuhan Engin

Hasarı azaltmak için piste çıkan Vettel günü karlı kapattı, Mercedes kabusu yaşadı. Verstappen kusursuz sürdü ve kazandı. Raikkonen uzun zaman sonra bu kadar iyi göründü, harika start aldı ve podyumu hak etti. Leclerc yıldızını parlatmaya devam ediyor. Pist sıcaklığının beklenenden 20 derece yüksek olması araçların çoğunu etkiledi. Bottas’u göremesek de Hamilton’dan gördüğümüz kadarıyla Mercedes lastik kullanımında gene batırdı. Ferrari bir kez daha lastikleri ne kadar iyi kullandığını gösterdi.

Haftaya İngiltere’de eğlenceli bir yarış bizleri bekliyor. Hamilton evinde çok güçlü, tekrar kazanıp şampiyonada liderliği geri almak isteyecektir. Bekleyip neler olacak görelim.

Yarışın Kazması: Vandoorne
Yarışın Bahtsızı: Hamilton

EmreF1

Uzun süre sonra güzel bir yarış oldu. Güzel geçişler ve uzun süre sonra Mercedes’lerin sorun yaşarak yarış dışı kaldığını görebildik. Bana göre Verstappen’e kesin ceza verilmeliydi ama her zaman olduğu gibi FIA tarafından kollandığını gördük. İyi sürdü ama o galibiyeti bana göre kesinlikle hak etmedi.

Yarışın Kazması: Verstappen
Yarışın Bahtsızı: Ricciardo

Klasman

Avusturya GP puanlarıyla birlikte şekillenen genel klasman şu şekilde oluştu.
Vettel iyi bir yarış çıkararak liderliğini pekiştirdi. Bottas ikinciliği Hamilton’dan devraldı. Leclerc’in önlenemez yükselişi sürüyor.

Ayrıca Pastor Maldonado Yılın Kazması ve Nick Heidfeld Bahtsız Bedevi klasmanlarımız da şekillenmeye başladı.

Bu hafta Vandoorne yaptığı kaza ile kazma klasmanına damga vursa da, Raikkonen’e kirli bir atak yapan Verstappen de üyelerimizden puan alarak arayı açtı.

Bahtsız klasmanı lideri Bottas bu hafta da şanssız yarışlarına bir yenisini ekledi.

Önümüzdeki hafta İngiltere puanlamaları ve yorumlarıyla görüşmek üzere.
Hoşça kalın!

3 Yorum

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]