Son Sektör ekibi olarak ‘kazanılmış gerçek puanlardan’ bağımsız olarak her pilotun yarış hafta sonu performansını sıralama, yarış ve karşılaştırmalı kriterler ile değerlendirip alternatif bir puanlama tablosu oluşturuyoruz.

Her yarışta 5 ekip üyesinin seçtiği en iyi 10 pilota mevcut F1 puan sistemine göre puan verilecek ve sezon sonunda Son Sektör Pilotaj Şampiyonunu belirleyeceğiz.

Bununla da bitmiyor;

Yarışın Kazması ve Yarışın Bahtsızı seçimleri de yıl sonuna kadar devam edecek ve sezon sonunda en çok oy alan pilotlar, Pastor Maldonado Yılın Kazması ve Nick Heidfeld Bahtsız Bedevi ödüllerine layık görülecekler.

Karşınızda sezonun Amerika GP’nin yorumları ve pilotaj puanları;

xtrabit racing

Yarışın ve hafta sonunun en iyi performansının Raikkonen ve Hamilton’dan geldiğini söyleyebiliriz. Vettel ise sıralama turlarında daha iyi olabilirdi ve antrenmanlarda aldığı ceza ve yarıştaki temasında daha dikkatli olsaydı rahat bir zafer elde edebilecekti. Verstappen de kazasız iyi bir sürüş yaptı ve dikkat çekti. Hartley de mansiyon alsın artık değil mi?

Yarışın Kazması: Stroll
Yarışın Bahtsızı: Ricciardo

Onur Tezoğlu

Yağmurlu geçen cuma günü uzun sürüşlere imkan tanımayınca takımlar hem güncellemelerini test edemedi hem de kuru zemin ayarlarını yapamadı. Bundan en çok Mercedes’in zararlı çıktığını gördük. Agresif ve tartışmalı jantlarında apar topar değişikliğe gitmek zorunda kalan takım, yarışta rakiplerine nazaran çok daha fazla lastik aşınması yaşadı. Üstüne vsc’de pit yapma fırsatını hatalı şekilde kaçırmak istemediler ve çift pit stop yapmak zorunda kaldılar. Hamilton da (belki riske girmeyip) en iyi yarışlarından birini çıkaramayınca (Vsc sonrası bitik lastikli Raikkonen’i geçememesi, 2,5 sn farklı hızla gelip Verstappen’in arkasında kalması vs) şampiyonluğun ilanı önümüzdeki haftaya kaldı.
Kusursuz bir hafta sonu geçiren yaşlı kurt Raikkonen haftanın tartışmasız yıldızıydı. Özellikle startı ve biten ultra softlarıyla Hamilton’u arkasında tutarak ona büyük zaman kaybettirmesi galibiyetin anahtarı oldu. Harika bir yükseliş yaşayıp 2.liğe tutunan Verstappen ve kalkıştaki sırasına göre 9 sıra kazanan Hartley de yarışın en iyilerindendi.

Yarışın Kazması: Grosjean
Yarışın Bahtsızı: Ricciardo

Alpay Rüzgar

Sezon pratikte bittiği için yarışı istemeye istemeye açtım. Ancak startta Raikkonen’in liderliği almasıyla doğruldum ve o andan sonra umutlu bekleyiş başladı. Tabi sonrasında Ferrari’nin 5 numaralı aracını süren pilot bu seneki “hatalarına”(RTÜK kurallarına uygun şekilde bir tabir) bir yenisini daha ekleyince tekrar modumuz düştü. Üstüne VSC periyodunda Hamilton’da pit yapıp liderliği alınca “yine olmadı” moduna geçiş yaptık. VSC periyodunda dikkatimi çeken bir durum vardı. Mercedes garajı apar topar pit stopa hazırlanırken kamer Ferrari garajını gösterdiğinde herkes gayet rahat şekilde oturuyordu. Bilerek mi yapıldı yoksa tesadüf mü bilemeyiz ama kazanan haklıdır. Mercedes araçları açık şekilde(özellikle lastik yönetimi) sorunlar yaşadı. İki araçla iki farklı strateji izlediler ve ikisi de Ferrari araçlarına karşı kaybeden taraf oldu. Raikkonen’in US ile başlayıp startta Hamilton’un geçme stratejisi fazlasıyla işe yaradı ki Hamilton’un Raikkonen’i pist üstünde geçmesinin asıl nedeni Raikkonen’in aracındaki US lastiklerin bitmesi oldu. İlk pitlerden sonra stabil ilerleyen yarış(Vettel’in yükselişi vardı o sırada) Hamilton’un tekrar pite gelmesiyle heyecanlandı. Raikkonen liderliği aldığında sanırım F1 fanlarının büyük bir kısmı “artık gelsin o galibiyet” diye bekleyişe geçti. Son 10 turda ise öndeki üçlü 3 saniye içine dizilince gerilim maksimum seviyeye çıktı. Beklentim Verstappen’in Raikkonen’e atak yaparken bir yandan arkasını kollayacağı şeklindeydi. Nitekim öyle oldu. Aksiyonu başlatan isim Hamilton oldu ve yarım tur boyunca Verstappen ile mücadele ettiler. Temiz bir savunma yapan Verstappen ile Hamilton mücadele ederken Raikkonen farkı yeteri kadar açtı ve 113 yarış sonra galibiyete uzanmayı başardı. Ferrari’den ayrılmadan önce bizim için de güzel bir hediye oldu bu galibiyet.

Gelelim 5 numaralı Ferrari aracını süren pilota. Galiba kendisi de ne yaptığının farkında değil. İtalya’da yaşadığı olay ile çok benzer bir durum. Yarışın ve sıranın ilk turda kazanılmayacağını hala öğrenemedi. Lewis Hamilton o hatayı 2007 Brezilya’da yaptı ve o yarıştan aldığı dersler sayesinde 5. şampiyonluktan 5 puan uzakta. Kalan 3 yarışı bir şekilde kazanır ve gelecek sezona iyi başlarsa 2016 Rosberg benzeri bir şampiyonluğa imza atabilir. Tabi Ferrari takımı en azından takımlar şampiyonasını kazanmalı. Bunun için çalışmaları gerekiyor.

Yarışta şanssız isim Leclerc ise Grosjean’ın kurbanı oldu. Q3’e kalma başarısı gösteren Monakolu iyi bir performansa imza atabilirdi.

Haftaya Meksika var ve Hamilton 5 puan aldığı takdirde şampiyonluğu alıyor. Bundan sonraki dileğimiz güzel yarışların olması ve takımlar şampiyonasına biraz rekabet gelmesi.

Yarışın Kazması: Grosjean
Yarışın Bahtsızı: Leclerc

Erdim Şevket Uslu

Cuma gününden itibaren belirsiz bir hafta sonu bizi bekliyordu. Önce sıralamalar için bir yağmur belirsizliği vardı. Ardından Cumartesi bir saatlik antrenmanda denenen kısa süreli lastikler oldu.

Cuma günü aldığı ceza ile birlikte belki de yarış galibiyetini geride bırakan Vettel için hafta sonu iyi başlamamış oldu. Makul derecede bir start aldı ancak ilk virajda temas yaşamamak için dışarı açıldı, temiz döndü avantaj sağlamadığı komiserlerin kanaatindeydi. S virajlara gelirken gelecek sezon çok yüksek ihtimalle babasının takımında yarışacak isim Lance Stroll son yarışlarına gelen Alonso’nun yarışını erken bitirmesine neden oldu. Ardından Leclerc ve Grosjean temas yaşarlarken hemen bir viraj önlerinde Vettel son yarışlarda yaptığı hatayı bir kez daha yaptı ve yarış dışı kaldı. Fiziksel olarak dağınık olan Alman pilotun aklında “Şunu da geçeyim de önüm açılsın.” mantığı Suzuka’da olduğu gibi gerilerden yükselmesine neden oldu.

Kovboy Ricciardo’nun boğası erken yolda kalınca Mercedes strateji anlamında hamle yapmış oldu. Soft lastiklerle tüm yarışı geçebileceklerini düşündüler fakat kaybedilen Cuma belki de stratejide kaybetmelerine sebep oldu. Fakat anlamadığım nokta fark ilk başta 17 saniye civarındaydı ve neden fark o civarlardayken almadılar pite 12 saniye kala pit yaparak gerilemesine neden oldular. Max Verstappen’in yükselişine harika demeyeceğim çünkü araçlar arasında fark Austin’in ilk virajdaki yüksekliği ile son viraj arasındaki yükseklik farkı kadar. Ancak genç pilot son yarışlarda iyi savunma yapmaya başladı. Hemen arkalarında Bottas’ın Vettel’e kalan lastikleriyle direnme çabaları Leclerc, Grosjean temasından kalan parçalara temas ederek son bulmuş oldu.

Önümüzdeki yarış Hamilton’ın şampiyonluk için yedinci olması gerekiyor. Umarız keyifli bir Meksika yarışı ile son yarışlarda heyecan oranımız artmış olur.

Yarışın Kazması: Stroll
Yarışın Bahtsızı: Alonso

Emre Cihan

Singapur’a kadar iyi giden Ferrari ekibinin Singapur’dan itibaren getirdiği güncellemelerin hiçbir işe yaramaması hatta aracı daha da kötü hale getirmesi Ferrari adına gerçekten utanç verici. Vettel’in hızı olmasına rağmen aldığı bu sonuçlar üzücü o yüzden üzerindeki bu psikolojiden veya bu kötü şanstan bir an önce kurtulması gerektiğini düşünüyorum. Kimi’nin kazanması ise yüzümde istemsiz bir gülümsemeye neden oldu ve Sauber’e gidecek olması gerçekten üzücü.

Yarışın Kazması: Stroll
Yarışın Bahtsızı: Alonso

Klasman

Amerika GP puanlarıyla birlikte şekillenen genel klasman şu şekilde oluştu. Raikkonen kusursuz hafta sonunun ardından Bottas’ı yakın takibe aldı. Verstappen ve Raikkonen son 3 yarışta 3.lük için Bottas’la kıyasıya mücadelede olacaklar.

Ayrıca Pastor Maldonado Yılın Kazması ve Nick Heidfeld Bahtsız Bedevi klasmanlarımız da şekillenmeye başladı. Bahtsız klasmanının lideri değişti ve Ricciardo oldu.


Meksika GP puanlamaları ve yorumlarıyla görüşmek üzere.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]