Son Sektör ekibi olarak ‘kazanılmış gerçek puanlardan’ bağımsız olarak her pilotun yarış hafta sonu performansını sıralama, yarış ve karşılaştırmalı kriterler ile değerlendirip alternatif bir puanlama tablosu oluşturuyoruz.

Her yarışta altı ekip üyesinin seçtiği en iyi 10 pilota mevcut F1 puan sistemine göre puan verilecek ve sezon sonunda Son Sektör Pilotaj Şampiyonunu belirleyeceğiz.

Bununla da bitmiyor;

Yarışın Kazması ve Yarışın Bahtsızı seçimleri de yıl sonuna kadar devam edecek ve sezon sonunda en çok oy alan pilotlar, Pastor Maldonado Yılın Kazması ve Nick Heidfeld Bahtsız Bedevi ödüllerine layık görülecekler.

Karşınızda olaylı Almanya GP’nin yorumları ve pilotaj puanları;

XTRABIT RACING

Ferrari bu kadar hızlıyken Vettel’in zaferi tepmesi büyük hata. Bu sayede Hamilton neredeyse bedava denilebilecek bir galibiyet aldı.

Takım emirleri ise takımların ın ikinci pilotlara çoktan karar verdiğinin bir göstergesi. İki takım emri de (Ferrari ve Mercedes) yarışın tamamını gölgeledi.

Yarışın Kazması: Vettel
Yarışın Bahtsızı: Ricciardo

Onur Tezoğlu

Yarışın 52.turuna kadar her şey Vettel ve Ferrari’nin istediği gibi ilerliyordu ancak Vettel ölümcül bir hata ile galibiyeti ezeli rakibi Hamilton’a altın tepside sunmuş oldu. Soğuk lastikler ve geç frenaj ile bariyere girmek 4 kez dünya şampiyonu olmuş elit kategoride bir pilota yakışmadı.

Kaybedilen bu puanlar telafi edilebilir. Ferrari ve Mercedes hız bakımından birbirine çok yakınlar ve farklı dinamikler masa tenisine benzer bir sezon izlememize neden oldu şu ana kadar. Ancak önemli olan mental olarak güçlü kalabilmek. Bu anlamda Almanya Vettel cephesi için 25 puandan daha büyük bir kayıp anlamına geliyor. Avusturya’da pist üstü geçiş, İngiltere’de evinde Hamilton’a karşı alınan ezici galibiyet sonrasında burada alınacak bir zafer daha Vettel’in kontrolünde geçecek bir sezona dönebilirdi. Vettel bu yarışı bir kırılım yarışına döndürebilirdi ama yapamadı.

Vettel’in kazasından sonra en çok konuşulan konular takım emirleri oldu. Her iki takım emri savaşın kızıştığı bugünlerde anlaşılır olmakla birlikte görmek istemediğimiz tarzdaydı.Ancak Raikkonen 11 tur yeni lastiklerle Vettel’i zaten tutamayacaktı. Takım takım emrini göze almasaydı zaten 2-3 tur önce Vettel pite gelir ve önde dönebilirdi. Vettel ‘hızlıyım boşuna lastiklerimi yıpratmamalıyım’ diye yer istedi ve Kimi de görünüşe göre bunu anlayışla karşılayarak ‘lafı dolandırmadan ne istediğinizi söyleyin’ dedi ve yerini verdi. Sonrasında Vettel sözünü ettiği gibi hızını göstererek farkı açtı, buna karşılık Raikkonen ise Bottas’a geçildi.

Raikkonen yer vermeseydi;
* Bottas ve Hamilton Vettel’e yaklaşacak ve galibiyet için tehdit oluşturacaktı.
* Vettel Raikkonen ile mücadele edecek ve iki pilot da lastiklerini yıpratacaktı.

Yani bu durumun Raikkonen’e de, Vettel’e de takıma da hiçbir faydası yoktu ve zaten önceden planlanmıştı. Ayrıca Raikkonen 14.turda pite gelerek normal şartlar altında 2 pite de yöneleceğini göstermişti.

Mercedes ise -diğer görüşlere saygı duymakla birlikte- bence daha ağır bir takım emri verdi. Güvenlik aracı sonrası yen lastikleriyle Hamilton’dan daha hızlı olan ve geçmesine ramak kalan Bottas’a ‘yerini koru’ mesajı gitti. Bunun üzerine Bottas yavaşladı ve ikincilikteki yerini koruyarak galibiyeti Lewis’e bıraktı.

Yarışa 14.lükten başlayarak hiç beklenmedik şekilde galibiyete uzanan Hamilton yarışın en iyi ismi oldu. Sıralamalardaki hatası, kınama aldığı pit yolu ihlali ve yine ilk 3 takımdan bir pilota pist üzeri atak yapmadan kazanması ve ‘nedeni kabul edilebilir’ takım emri görünüşte bir destan olan bu zafere hafif gölge düşürse de haftanın en güçlü performansı olmasını engellemedi. Hulkenberg, Grosjean ve Bottas da haftanın kare asını tamamladı bence.
Haftanın kazması hem kazanın oluş şekli hem de sonuçlarıyla tartışmasız Sebastian Vettel oldu. Rekabetin bu kadar sert geçtiği bir sezonda böyle hataları yapma lüksünüz yoktur.

Yarışın Kazması: Vettel
Yarışın Bahtsızı: Ricciardo

Alpaykonen

Kaosun kısmen ön plana çıktığı bir yarışı geride bıraktık. Ferrari ve Vettel taraftarları büyük hayal kırıklığı yaşarken cumartesi günü kabusa dönen Mercedes-Hamilton ikilisi önlerine gelen büyük şansı kullandılar ve zafere ulaştılar. Yarışın olayı tartışmasız Sebastian Vettel’in kazasıydı. Lider giderken ve yeterli fark varken yapılan bir hata ile galibiyet kupası Ferrari’nin elinden kayıp gitti. Stroll’den yağ sızıntısı ve kopan ön kanat kazaya sebep oldu görüşlerine gülüp geçiyorum. Gelelim Fin pilotlara. İkisi de silik, ikisi de umursamaz yarıştı. İnsanda azcık galibiyet isteği olur. Takım değil takım arkadaşları ne isterse onu yapıyolar. Taraftarlar için kötü bir durum. Bence Ferrari Leclerc’i fazla bekletmesin, Monza’da açıklasın. Leclerc demişken spini kurtarışı gayet iyiydi.

Son olarak Macaristan’da Red Bull’da oyunun içinde olacaktır. Sıralama çok önemli olacak.(RAI muhtemelen 6. başlar). Küçük hataların büyük sonuçları olabilir. Macaristan’dan sonra görüşmek dileği ile.

Yarışın Kazması: Vettel
Yarışın Bahtsızı: Leclerc

Erdim Şevket Uslu

40 turu sıkıcıya yakın geçen bir Hockenheimring yarışını geride bıraktık. Startın ardından tren oluştu. – beklendiği üzere – Alman pilotların önünde Ferrari strateji anlamında değişik bir hamle yaptı ve uzun zaman sonra ilk kez – Ferrari adına – erken pit yapan pilotun avantaj sağladığını gördük. Ancak senelerdir nefret ettiğim ve rekabeti bitiren takım emri bir kez daha devreye girdi. Bunu Hamilton içinde Vettel içinde dediklerinde sinir oluyorum kişi fark etmez. Takım emriyle öne geçen Vettel ‘Sachs Kurve’ virajında bariyerlere tosladı o ayrı mesele.

Neyse, gelelim yarışa. Stratejide patladıktan sonra değişiklik yapan Ferrari’de herşey Vettel’in elindeydi. Ta ki yağmur gelene dek. İki Ferrari pilotu da yağmur altında zayıf kaldılar ve biri galibiyetten olurken öteki pilotu – son sıralamaya göre – ikinci sıradan oldu. Ferrari’yi takdir etmemiz gereken nokta yarış performansı. İnanılmaz bir şekilde gelişmeye devam ediyorlar. Ancak pilotları bir o kadar rezil durumda.

Şapka çıkartılacak kadar üst düzey bir şey yapmayan ama gene de bunu hak eden bir Hamilton var. İki yarıştır gerilerden gelip kolay geçişler yapıyor ama yarış sonralarında dediği gibi alıştığı temponun daha üstünde sürüyor. Bu da Hamilton’ın artık eski kondisyonuna göre yaşlandığını gösteriyor. Ancak yağmur geldiğinde hata yapmayan Mercedes pilotları pit anlamında gene acemi hareketler sergileseler bile kendi evlerinde 1 – 2 yaptılar. Gönülden tebrik ederim. Raikkonen’e zaten diyecek bir şey yok.

Pazar günü en sevdiğim isimlerden birisi de Hülkenberg. Zaten normalde de sevdiğim isimlerden birisi kendisi. Değişken şartlar da – ki TV ekranına yansıdığından daha fazla yağmur olduğu taraftar videolarında gözükmekte – hata yapmadan günü bitirdi. Yeteneği olan isim bundan sonrası artık kırılma noktası olsun ki yukarıdakiler sorun yaşadığında artık podyum ve galibiyetler için oynasın.

Bir başka dikkat edilmesi gereken takım Sauber. Haas, Sauber ve Renault orta bölümde gümbür gümbür geliyor. Force India bu bakıma gerilerde kaldı. Sezonun kalan yarışlarında bu mücadelelerin artıp problemlerle birlikte daha fazla kaoslu yarışlar izlememiz dileğiyle !

Yarışın Kazması: Vettel
Yarışın Bahtsızı: Leclerc

Batuhan Engin

İngiltere’nin ardından bir kez daha dramanın bol olduğu bir yarış izledik. Cumartesi günü zirvede olan Vettel Pazar günü dibe vururken, Cumartesi dipte olan Hamilton Pazar günü zirvedeydi. Vettel’in yaptığı hatanın puansal anlamda çok büyük bir kayıp olduğunu düşünmüyorum. Daha önümüzde uzun bir yol var, ancak kazanın psikolojik tarafı Vettel’e çok zarar verebilir. Vettel’in baskı altında saçmalamaya başladığını, hatalar yaptığını geçen sezon da gördük. Bu sezon da Vettel’in yaptığı hatalara bakarsak Alman pilotun kırılganlığı ilerleyen dönemde ortaya çıkabilir.

Hamilton İngiltere’de de ilk tur kazasından sonra hasarı büyük ölçüde azaltmıştı, ancak hayal kırıklığı yüzünden okunuyordu. Kötü geçen Cumartesinin ardından Pazar günü Vettel kazanmış olsaydı, puan avantajıyla birlikte psikolojik üstünlük büyü ölçü de Vettel’in elinde olacaktı. Ancak Hamilton rüzgarı tekrar arkasına aldı ve çok güçlü şekilde geri döndü.

Yarışan diğerlerine bakacak olursak, hafif yağmur başlar başlamaz pite girip kumar oynayan herkes kaybetti. Leclerc puan alabilirdi ancak lastik kumarı ve spin buna engel oldu. Ricciardo Macaristan için taze motora geçip son sıradan başladı ancak motor sorunu yüzünden yarışı tamamlayamadı.

Sezon daha çok fazla olaya gebe. Şimdiden şampiyona liderliği birkaç kez el değiştirdi ve son yılların en iyi sezonlarından birini izliyoruz. Haftaya Macaristan’da favori Red Bull ve Ferrari. Mercedes’in güvenlik aracı altında iyi bir stratejiye ya da yağmura ihtiyacı var. Bakalım neler göreceğiz.

Yarışın Kazması: Vettel
Yarışın Bahtsızı: Ricciardo

EmreF1

Garip bir şekilde yarıştan önce bir yerde 44 rakamını görmüştüm ve Hamilton’ın kazanacağı içime doğmuştu ama galibiyeti hak ettiğini düşünmüyorum pit yolundan birden piste dönmesi kınama ile geçilecek bir hareket değildi. Azerbaycan’da, Raikkonen’e sadece pist çizgisinden geçtiği için 5 saniye ceza veren FIA, burada direk yolu kesen Hamilton’a kınama vermesi saçmalıktı. Vettel’e gelince kusursuz bir hafta sonu geçirirken bu şekilde yarışa veda etmesi gerçekten hayal kırıklığıydı. Ama yağmurda korkmayıp ya da sürüş farkıyla farkı birden 9 saniyeye çıkartması onu ağır şekilde eleştirmemi engelliyor. Eğer yavaş kalıp, süremeyip o kazayı yapsaydı her türlü eleştiriyi yapabilirdim. Herkesin başına gelebilecek bir kazaydı ama kesinlikle yapılmamalıydı, farkı o kadar açmaya başlamışken biraz kendisini frenlemesi gerekiyordu.

Yarışın Kazması: Vettel
Yarışın Bahtsızı: Ricciardo

Klasman

Almanya GP puanlarıyla birlikte şekillenen genel klasman şu şekilde oluştu.
Sezonun başından beri liderliğini koruyan Vettel, yaptığı kabul edilemez hata ve Hamilton’un güçlü yarışı nedeniyle artık yakalandı diyebiliriz. Fark sadece 5 puan. Uzun zamandır makul ve stabil bir performans gösteren Bottas bu ikiliyi takibe devam ediyor. Raikkonen bir başka yükseliş yaşayan isimdi.

Ayrıca Pastor Maldonado Yılın Kazması ve Nick Heidfeld Bahtsız Bedevi klasmanlarımız da şekillenmeye başladı. Vettel genel klasman ile birlikte yılın kazması klasmanında da iddialı olduğunu gösteriyor 🙂

Haftaya Macaristan GP puanlamaları ve yorumlarıyla görüşmek üzere.
Hoşça kalın!

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]