4 Kez Şampiyon şanına yakışır şekilde dönebilecek mi?

F1’e yeni başlayanlar için Ferrari’de sıradan bir pilot olarak görünüyor olabilir Sebastian. Performansı tartışılsa da Sebastian Vettel, 4 kez dünya şampiyonluğu yaşamış bir isim.

Henüz 19 yaş 53 günlükken, 2006 Türkiye Grand Prix hafta sonunda, Cuma günkü antrenman seansında piste BMW Sauber takımının üçüncü pilotu olarak piste çıkarak, Formula 1 tarihinin en genç pilotu unvanını kazandı. Bu da zirveye tırmanacağı yolun ilk adımı idi aslında.

En genç” unvanlı bir çok rekora imza atan Vettel, 2007 Haziran’da Britanya GP hafta sonunda “en genç start alan 6.pilot”, aynı gün “bir Formula 1 yarışında puan alan en genç pilot” diğer yarışlarda en genç yarış liderliği eden pilot, farklı iki takımda yarış kazanan en genç pilot gibi unvanlar ile son olarak şampiyon olan en genç pilot unvanını da 2010 yılında ele geçirmiştir.

Çaylaklık yıllarının ardından 2010 senesinden başlayarak 4 sene üst üste şampiyon olmuş bir isim Sebastian Vettel, ardından 2015 sezonunda sözleşmesi Red Bull Racing ile bitince idolü olan Michael Schumacher’in yolundan giderek Scuderia Ferrari’ye geçti. Facia da burada başladı aslında… İlk yılında yapılanma değişikliğine giden Ferrari’de fena sayılmayacak bir performans ile 3. oldu; ardından 2016 yılında Rosberg’in şampiyonluk yaşadığı yılda yarış kazanamadan 4. oldu.

İnişli çıkışlı performansına 2017 yılında da devam eden Vettel, 5 kez zafer elde ettiği sezonda Hamilton’un gölgesinde kalarak 2. lik ile yetindi. 2018 yılı ise onun geri dönüş sinyali verdiği yıl olmuştu aslında Almanya GP’ne kadar ve fakat bu yarışta yaptığı büyük hata ile yarış dışı kalmanın yanı sıra en büyük rakibi olan Lewis Hamilton’a şampiyonluğu altın tepside sundu. Bilirsiniz ki Hamilton böyle fırsatları asla affetmez, Massa’dan son anda aldığı şampiyonluk gibi.

Bu sezona da iyi başlayamayan Alman Pilot, sıralama turlarında da yarışta da genel olarak -performans bazında – genç takım arkadaşı Charles Leclerc’in gölgesinde kaldı.

Schumi’nin veliahtı olarak görülen Vettel’in bu düşüşünde hiç şüphesiz Schumi’nin efsane olmasına çok büyük katkıları olan Scuderia Ferrari’nin katkısı da yadsınamaz bir gerçek. Bu sezon yaşanan araç arızaları, strateji hataları vb. durumlar performansını ciddi biçimde düşürdü Alman Pilotun, ve gittikçe üzerinde daha fazla baskı hissettiği için rahat sürüşler de yapamıyordur. Bir takım değişikliği yapmak ona iyi gelir mi? Bu yaparak emeklilik öncesi tekrar şampiyonluk yaşayabilir mi göreceğiz ama mevcut takım performansı ile şampiyonluk yaşaması zor görünüyor “4 kez şampiyon”un.

Kariyerinin zirvesinde iken düşüşe geçen Sebastian umarım geri döner de son yıllarda Hamilton’un hegemonyasında olan F1’e tekrar eski heyecanını kazandırır.

Geri dönmen dileğiyle şampiyon…

Muhammed Kaya , Ağustos

Diyarbakır

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]